KOŠICE. Absencia chodníkov, priechodov a dopravného značenia. Táto situácia viedla Košičanov k petícii za vybudovanie chodníka na Ukrajinskej ulici.
Ide o pokračovanie frekventovanej Slaneckej ulice, ktorú mesto rekonštruuje a denne na nej vznikajú zápchy. Nachádza sa v mestskej časti Krásna, ide o jeden zo vstupov do Košíc.
Bariéry
V jednej časti sa nachádza provizórny chodník , ktorý tvoria voľne položené betónové štvorce, no je v havarijnom stave. Nezodpovedá bezbariérovosti, prekážkou je pre rodičov s kočiarom či osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.
V inom úseku zas chodník chýba úplne a to aj napriek tomu, že tam je aj pre zastávku verejnej dopravy zvýšený pohyb miestnych obyvateľov a chodcov.
„Zároveň chýbajú priechody pre chodcov a dopravné značenie. Vzhľadom na prevádzky autoservisu, motorestu, požičovne náradia a stavebnín taktiež chýba aj jednoznačné vymedzenie možností parkovania a odstavných plôch,“ uvádza materiál, o ktorom v stredu rokovali košickí poslanci.

Vyše tisícka nespokojných
Pozemky patria mestu, preto 1 375 obyvateľov v petícii žiadalo mestské zastupiteľstvo, aby uznesením zaviazalo magistrát k vypracovaniu projektovej dokumentácie.
Ak petíciu podporí najmenej 1 000 osôb, mesto ju musí prerokovať so zástupcom a petičným výborom.
Radnica zdôrazňuje, že už pripravuje podklady pre vyhlásenie verejného obstarávania k príprave projektovej dokumentácie.

Tá má riešiť komplexnú rekonštrukciu ulice Ukrajinská vrátane odvodnenia, posúdenia a návrhu križovatiek, verejného osvetlenia, rekonštrukcie nástupíšť autobusových zastávok, mostného objektu a návrhu chodníkov pre chodcov a cyklistov spolu s bezbariérovou úpravou všetkých prejazdov a s prvkami pre nevidiacich.
„Súčasťou zámeru návrhu chodníkov je aj vedenie pešej komunikácie po oboch stranách Ukrajinskej ulice, čo zahŕňa aj spomínané úseky požadované občanmi,“ uvádza magistrát s tým, že riešenie celého územia bude technicky náročné.
Dokumenty za státisíce
Samotný začiatok prípravy projektovej dokumentácie je závislý od schválenia rozpočtu mesta. Tomu sa poslanci venovali v stredu na mimoriadnom rokovaní.
Vedenie mesta zdôrazňuje, že vo veci nezačalo konať na základe petície, ale problému sa venuje už niekoľko rokov.
„Mesto vo februári 2024 pripravilo podklady pre určenie predpokladanej hodnoty zákazky a oslovilo niekoľko projekčných spoločností. Na základe ich ponuky bola určená predpokladaná hodnota zákazky na celkovú sumu 425 750 eur bez DPH.“
Obstarávanie bude možné až po schválení programového rozpočtu mesta.

Prebiehajú medzi autami
Podľa posledného sčítania dopravy prejde denne problémovou ulicou vyše 12 500 vozidiel.
Autor petície Lukáš Kunca komunikuje o probléme s mestom už štvrtý rok, prekáža mu, že zámer sa stále odsúval na neskôr. Hovorí, že v súčasnej situácii sa obyvatelia necítia bezpečne, obavy majú rodičia o deti idúce zo školy, starkí, diskomfort cítia aj obyvatelia bez áut.
„Žiadame len, aby sme v 21. storočí chodili po chodníku, nie po blate. Je to vstup do druhého najväčšieho mesta na Slovensku, aj keď to tak nevyzerá. Som rád, že sa stavia diaľnica, pretože to potom odľahčí aj túto trasu, ale aktuálne cestu zaťažujú cestné mechanizmy aj poľnohospodárske stroje z družstva.“
Vystúpil pred poslancami a prečítal aj vyjadrenia miestnych.
„Každý deň chodím po neupravenej ploche, na autobus chodím s deťmi prebehovaním pomedzi autá,“ hovorí Katarína.
„Na autobusovú zástavku pobehujem pomedzi autá na frekventovanej ceste, keďže chýbajú priechody,“ hodnotí Gabriel.
„Potrebný je chodník cez Hornád na moste, kde deti nevedia prejsť z jednej strany na druhú stranu mosta. Pri troche nepozornosti spadnú do priekopy. Celá ulica je nonstop plná prechádzajúcich áut a chodci a cyklisti sú ohrozovaní. Asi čakáme, až keď sa niečo stane,“ myslí si Danka.
Spomínali sa rôzne scenáre
Kunca mestskému parlamentu hovoril, že niektorí obyvatelia navrhovali protestné akcie, aj sa odtrhnúť od mesta Košice. „Nemyslím si, že je to správna cesta, snahou petície je spolupráca a zlepšenie situácie.“
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) tvrdí, že mesto je so zámerom dlhodobo stotožnené. „Cieľom je získať peniaze na projektovú dokumentáciu z eurofondov a takisto z nich uhradiť aj cestu. Toto nie je projekt, ktorý by nebol potrebný.“

Upozornil, že v strategických materiáloch je investícia naplánovaná do roku 2030 a nie 2040, ako hovorí petícia.
„Vyrušuje ma fakt, že sa tomu podľa vedenia mesta venujeme roky, ale ešte nemáme vysúťaženého projektanta,“ kritizuje poslanec Ladislav Lörinc (Košická strana).
Diaľnicou ešte viac áut
Bývalý starosta Krásnej a dnes mestský poslanec Vladimír Saxa (KDH) predložil pozmeňujúci návrh, aby petíciu nevzali poslanci len formálne na vedomie, ale aj zaviazali primátora, aby vyčlenil financie na projektovú dokumentáciu.
Poslanci ho podporili.
„V Krásnej sú aktívni ľudia, ktorí sa dokázali viackrát postaviť napríklad aj za zachovanie mestskej časti, keď ju chceli pričleniť. Ukrajinská bude stále frekventovanejšia ako teraz, môže za to opravená Slanecká, a predstavme si, keď bude dokončená R2 a budú tadiaľ prechádzať autá od Popradu, Bratislavy alebo od juhu.“
Autor petície verí, že do roku 2030 by sa mohlo začať s prácami na mieste.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári