KOŠICE. Atentát na predsedu vlády Roberta Fica (Smer) bol pre prezidenta Slovenskej republiky z rokov 1999 až 2002 Rudolfa Schustera šokom.
„Verím, že sa pán premiér z toho dostane a vylieči,“ povedal vo štvrtok Korzáru Schuster.
„Slovensko s takou tradíciou nikdy nebolo spojené, takže to je pre mňa naozaj šokujúce. Vnímam, že je tu napätie, Slovensko je rozdelené, ale že k tomu dôjde, to som nečakal. Je to smutné. Nečakal som, že na Slovensku dôjde k streľbe na ústavného činiteľa. Na Slovensku nikdy tak zle nebolo, nikdy nebolo také napätie medzi ľuďmi,“ uviedol niekdajší prezident a zdôraznil, že zhrubol slovník vo verejnom priestore.

Na ťahu sú politici
„Treba upokojovať spoločnosť, aby napätie ďalej nerástlo. Nikto z nás to nepredpokladal a do sveta bol vyslaný negatívny obraz Slovenska. Teraz je čas upokojovať ľudí zo všetkých strán politického spektra, aby sa vášne ďalej nestupňovali, ale naopak. Je to dosť na to, aby sme sa zamysleli nad tým, že sa treba vrátiť k rokovacím stolom a nie bičovať vášne. Treba nastoliť pokoj v štáte a vrátiť sa k normálnym vzťahom, aké v minulosti boli,“ zdôraznil.
Podľa neho je v poriadku, keď sa koalícia a opozícia vzájomne kritizujú, ale malo by to byť v medziach slušnosti. S tým, aby napätie neeskalovalo mali prísť samotní politici: „Je čas nie hľadať vinníkov, ale upokojiť spoločnosť. Musí to ísť zhora dole.“
Obavy z eskalácie napätia
Má Schuster obavy, či sa situácia nebude zhoršovať?
„Môže sa zhoršovať, ak sa v tomto bude pokračovať. Ak sa bude napätie stupovať, tak hrozí, že k takýmto stretom môže dôjsť viackrát. Pred pár týždňami som povedal, že napätie v spoločnosti je také vysoké, aké nikdy nebolo, prejavuje sa to v rodinách. Politika nikdy tak hlboko neotriasala životom spoločnosti ako teraz. Prišiel čas, keď sa toto stalo, aby to bolo memento do budúcna, že toto nie je cesta. Aj v parlamente sa musia vzájomne rešpektovať a nepoužívať slovník, aký sa používa dnes.“
Problém vidí aj v tom, že napätie zvyšujú sociálne siete, na ktorých ľudia na seba útočia. Často anonymne a s hrubým slovníkom.
„Je to nebezpečné a o to väčšiu zodpovednosť majú politici, aby národ neburcovali, ale ľudí skôr upokojovali.“

Bol pri páde režimu
Podľa jeho slov bola napätá situácia aj pri páde komunistického režimu.
„V tejto súvislosti porovnávam, ako sme odovzdávali v roku 1989 politickú moc, keď som bol predseda parlamentu. Vtedy naozaj hrozilo nebezpečenstvo, napätie bolo oveľa väčšie a nič také sa nestalo. A teraz, keď sme v Európskej únii, v NATO, v demokracii by sme mali byť doma, dôjde k niečomu takému, to nie je dobrý signál.“
Schuster ako predseda vtedajšej Slovenskej národnej rady našiel spoločnú reč s predstaviteľmi Verejnosti proti násiliu i vládnucimi komunistami.
„Našli sme spoločnú reč. Upozorňoval som na to, čo hrozí, keby sme to vyhrocovali. Keby v tom čase nejakého komunistu zastrelili či obesili, tiež sa mohlo všeličo stať. Práve preto som sa snažil upokojovať všetky strany. Bodaj by sa dnes tak správali v parlamente ako my v rokoch 1989 a 1990, keď sa odovzdávala politická moc,“ poznamenal.

Polarizácia za mečiarizmu
V neskoršom období založil Stranu občianskeho porozumenia, ktorá sa v roku 1998 stala súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu zo Slovenskej demokratickej koalície. Vystriedali vládu Vladimíra Mečiara (HZDS). O rok neskôr sa Schuster stal prvým priamo zvoleným prezidentom.
Podľa jeho slov vzniklo v čase mečiarizmu tiež napätie v štáte, najmä po únose syna prezidenta Michala Kováča.
„Nás nezobrali do NATO, lebo sme mali deficit demokracie. Orientovali sme sa viac na východ ako na západ, pritom sme chceli ísť do EÚ a NATO. Ako kandidát na prezidenta som mal za úlohu vstup do NATO a EÚ a obrusovať hrany medzi koalíciou a opozíciou,“ povedal o tejto ére.
Ako prezident sa snažil byť nadstranícky. „Nevedeli pochopiť, že v parlamente vystupujem kriticky ku vláde, pri ktorej zrode som bol. Ale priamo zvolený prezident musí byť nezávislý. Nebol som vždy pochopený, najmä keď som kritizoval vládu. V zahraničnej politike sme boli s vládou jednotní, ale pokiaľ išlo o domácu politiku, tam sme mali aj rozdielne názory.“
Nemám nepriateľov, hovorí
Napriek tomu má dodnes dobré vzťahy, čo potvrdil, aj s Mikulášom Dzurindom, aj s Robertom Ficom.
„Na nikoho sa nehnevám, a tak to má byť. Nikdy s nikým som sa nehneval, ani s pánom Mečiarom, aj keď sme proti sebe bojovali. Keď sme potrebovali byť úspešní v referende o vstupe do Európskej únie, bez Mečiara by to išlo ťažko. Tak som ho prijal a prosil, aby prišiel medzi nás, že je to pre Slovensko dôležitý krok. A prišiel,“ konštatoval s dôvetkom, že aj keď sa kritizovali, nikdy to nevyhrocovali smerom k ľuďom.
„Nemám nepriateľov. Vypočujem, nemusím súhlasiť. Tak ako nie každý súhlasil so mnou, to právo im neberiem, ale za to nemusíme na seba strieľať. Bez chýb som nebol, ale nikdy som nevyvolával vášne a nemal som rád, keď sa išlo v politike nadoraz. Niečo iné je politika a niečo iné strelné napadnutie.“

Signál zdola nestačí
Podarí sa dnes upokojiť situáciu na Slovensku?
„Všetko majú v rukách politici. Je to na obidvoch stranách. Ak sa nezmení rétorika a budú sa ďalej bičovať vášne, tak sa to neupokojí. Je to memento.“
Schuster zdôraznil, že je najvyšší čas na dialóg.
„Poďme spolu hovoriť. Nemusíme súhlasiť, nemusíme sa hladkať, ale buďme kultúrni. Ten signál musí ísť zhora dole. My hocijaký dobrý signál zdola vyšleme, keď to hore nepochopia a budú v tom pokračovať, tak to dobre neskončí,“ znovu prízvukoval prvý priamo zvolený prezident Slovenskej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári