KOŠICE. Veľkorozmerný mural speváčky Tiny, vlastným menom Martiny Kmeťovej, rodenej Csillagovej, vznikol začiatkom mája v rámci street art festivalu. Autorom diela je slovenský umelec Walldesign & Grint.
„Čosi... Môžem byť na Starozagorskej namaľovaná? Veď to je akože...“ nenachádzala speváčka slová tvárou v tvár svojej nadrozmernej podobizni na košickom paneláku.
„Tu som chodila do škôlky a oproti je škola, kde som osem rokov chodila na základnú školu (ZŠ Starozagorská - pozn. red.). Tu som od troch rokov prežila svoj život. Už som tu nebola 20 rokov.“
Aby si samu seba lepšie pozrela, posadili ju do výťahu žeriava, ktorý ju vyviezol do výšky.
Tina neskrývala nadšenie: „Vyšlo to! Bude sa mi o tom ešte pol roka snívať, lebo maľovať ma s tým, že len moje pery majú tak 2 metre, je riadna piplačka.“

Po Žbirkovi aj Tina
Dve tváre speváčky sú niekoľko metrov nad zemou, v relatívnom bezpečí pred samozvanými sprejermi a vandalmi, ktorí na ne tak ľahko nedočiahnu.
„Tak týmto sa nemôže pochváliť každý... Je krásne vidieť ťa tu opäť. Zázrak, naša hviezda,“ zhodli sa obyvatelia sídliska.
Speváčka Tina je prvou a zatiaľ jedinou speváčkou, ktorá má v metropole východu svoju nadrozmernú maľbu, a to hneď dvoch tvárí.
Okrem nej je v modernej grafity verzii zvečnený aj spevák Meky Žbirka. Na sídlisku Dargovských hrdinov ho nasprejoval miestny umelec Erik Dee pod umeleckým menom OAR ešte v roku 2021, tesne po smrti slávneho speváka.
Maľbu Tiny okrem vlaku dotvára aj motto Musíš mať nádej, musíš mať sny.
Kontrast s modernou maľbou vytvára folklórna socha gajdoša z dubového dreva, ktorého pre blízky Dom ľudového tanca vytvoril v roku 2008 umelecký rezbár Stanislav Polek.

Najprv kontroverzia, potom radosť
Prvý street art festival na Sídlisku KVP pritom zo začiatku sprevádzali rozporuplné až znechutené reakcie občanov sídliska. Nepáčili sa im podkladové mapy nesúrodých nápisov na panelákoch, ktoré považovali za hotové diela.
Tie sa nakoniec zmenili na pestrofarebné zmysluplné maľby. Napríklad z nápisov na Titogradskej vznikli ruky, ktoré držia malý strom. Vytvoril ich maďarský umelec Fat Heat.
Umelci namaľovali dokopy päť veľkorozmerných malieb a tri menšie diela na miestne bloky, výmenník či základnú umeleckú školu.
Street art festival sa stal tento rok jediným kultúrnym podujatím na Sídlisku KVP a to z dôvodu zlej finančnej situácie samospráv.
Celková suma na realizáciu festivalu bola približne 60 000 eur, z toho mestská časť prispela čiastkou asi 7-tisíc eur. Zvyšok bol financovaný z grantu Medzinárodného vyšehradského fondu a dotácie Košického samosprávneho kraja z programu Terra Incognita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári