KOŠICE. Vojna trvá už viac ako dva roky a aj keď prvá vlna pomoci Ukrajincom ustala, centrá pomoci hľadajú stále nové a aktuálne výzvy, ako pomôcť na frontovej línii.
„Nemôžeme nechodiť, ako by sme mohli prestať pomáhať, keď vojna trvá? Od začiatku vojny pomáhame - najprv finančne, potom prácou. Keď slobodnú suverénnu krajinu napadne niekto, kto tam ničí, zabíja a znásilňuje, to musí postaviť každého normálneho človeka do pozoru, aby pomohol, ako vie,“ vysvetľuje pani Mária z Belže. „Nemôžeme povedať, že to nie je naša vec. Veď sme všetci jedno ľudstvo, takže je to aj naša vec.“
V centre Spletinia pri radnici Starého Mesta na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach, kde je vstup do sobášnej siene, pletú s manželom a ukrajinskými odídencami siete na maskovanie pre Ukrajincov. Medzi dobrovoľníkmi panuje atmosféra prijatia a optimizmu. Veria vo víťazstvo Ukrajiny a skoré ukončenie vojny.

Už nie sú bezmocní
„V roku 1968, keď prišli Rusi, som mal jedenásť rokov. Veľmi intenzívne som to vnímal. Videl som, že sa nič nedalo robiť, aj keď každý chcel niečo robiť, nejako pomôcť. To mi tak utkvelo v pamäti a povedal som si, že teraz konečne môžem svojou troškou pomôcť a niečo urobiť, aj za ten šesťdesiaty ôsmy, tak to urobím,“ hovorí Pavol, manžel pani Márie.
Centrum je otvorené od pondelka do piatka od 9.00 do 19.00 hodiny. Manželia chodia každý deň na tri hodiny.
„Na dôchodku na to máme čas. Keby človek prišiel iba raz za týždeň na jednu hodinu, a to môže každý, aj študenti a pracujúci, už by to bola veľká pomoc. Pretože za jednu hodinu môže človek upliesť jeden meter štvorcový, ktorý zachráni jedného človeka. Okrem uväzovania čakáme aj na Boží zázrak, lebo niektoré veci nie sú v našej moci,“ vraví Mária.
Pomáhajú hlavne dôchodcovia
Centrum Spletinia oslávilo 17. mája prvé výročie svojho vzniku. Zameriava sa na pletenie maskovacích sietí, masiek na prilby, ale aj na šitie špeciálnych odevov pre zranených vojakov, ktoré sa zaväzujú po bokoch pre ľahšie obliekanie.
V piatok doobeda v centre stretávame 15 dobrovoľníkov, väčšinou ukrajinských dôchodcov, ktorí cez rybárske siete prevliekajú pásy látky podľa určeného návodu. Diskutujú o tom, kto si našiel prácu, kto ide kedy na Ukrajinu, čo treba zabezpečiť, priniesť, odniesť, kto komu pomôže.

Látka odráža termovízne kamery
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári