KOŠICE. Už roky sa mesto Košice so Sídliskom Ťahanovce a súkromným investorom dohaduje na zlegalizovaní čiernej stavby – parkoviska medzi blokmi na Berlínskej ulici. To vzniklo v roku 2007 na bývalej trávnatej ploche ihriska, pretože situácia s parkovaním na sídlisku s 22-tisíc obyvateľmi je dlhodobo kritická.
„Ešte pred ihriskom tu bolo stavenisko, lebo pod povrchom bol betón, vrstva neporiadku a zeminy na striedačku,“ spomína zhotoviteľ parkoviska Vladimír Peľak, spoločník eseročky Rene izolácie KE.
Bývalé vedenie mestskej časti na čele so starostom Cyrilom Betušom (Šport do Košíc) dalo parkovisko postaviť a tvrdilo, že vlastníci pozemkov nie sú známi. Okrem stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia chýbal sídlisku k výstavbe aj súhlas vlastníkov pozemkov. Časť z nich patrila v tom čase zväčša reštituentom alebo ich dedičom.
Parkovací dom odmietli
Desať rokov po dokončení parkoviska začala žilinská spoločnosť Odeko v tomto území s výkupom nevysporiadaných parciel. Jej zámerom mala byť výstavba trojpodlažnej hromadnej parkovacej garáže s predpokladanou kapacitou 875 parkovacích miest. Vyše tisíc obyvateľov sa podpísalo pod petíciu proti parkovaciemu domu.
Developer prišiel koncom roka 2020 s tvrdením, že parkovacia plocha mestskej časti je čiernou stavbou. Firma vtedy vyzvala sídlisko, aby vypratalo tie časti parkoviska, ktoré stoja na jeho pozemkoch. Časť pozemkov pod čiernym parkoviskom patrí mestu, časť mestskej časti a časť žilinskej spoločnosti, ktorá medzitým zmenila názov na MPV Družstvo.

Starosta: Sme pred cieľom
V týchto dňoch vzniká medzi mestom, mestskou časťou a MPV trojdohoda, ktorú budú schvaľovať 27. júna mestskí poslanci.
„Potom zvoláme rokovanie na úrovni štatutárov a budeme riešiť konkrétnu podobu toho, ako ďalej. Komu ostane parkovisko, kto bude prenajímať parkovacie miesta a za koľko. Pre mňa je podstatné, že sa zachraňuje 72 parkovacích miest. A je to na dobrej ceste. Sme tesne pred cieľom,“ hovorí starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý).
Mestská časť má potom v pláne predať svoje pozemky pod parkoviskom MPV Družstvu za znaleckú cenu približne 40-tisíc eur.
„Vráti sa nám asi polovica toho, čo sme do toho dali aj s pokutami a nájmom za bezdôvodné obohatenie,“ hovorí Ihnát.
Mestská časť po dohode zaplatila MPV 80-tisíc za bezdôvodné obohatenie za dva roky spätne a okrem toho jej mesačne platí 1 500 eur za prenájom parciel.

Nedostatky trčia do vzduchu
Na ústnom pojednávaní spojenom s miestnym zisťovaním sa 21. mája zišli zástupcovia mestského stavebného úradu, starosta Sídliska Ťahanovce, MPV ako vlastník pozemkov pod parkoviskom, Iveta Rajtáková, ktorá sa predstavila ako právna zástupkyňa jednej z vlastníčok časti pozemku pod parkoviskom aj zhotoviteľ parkoviska Vladimír Peľak.
Prešli si celé parkovisko a skonštatovali, že čierna stavba je užívaná obyvateľmi, no má aj viaceré nedostatky.
„Niektoré zatrávňovacie dlažby trčia, to je pravda, mohlo to byť aj kvôli nedávnej búrke. Dáme to do poriadku, aj obrubník, hneď tento týždeň,“ uisťoval Vladimír Peľak.
Nebol súhlas ani geometrický plán
Údajná zástupkyňa vlastníčky pozemkov podala námietku, že nebol poskytnutý súhlas vlastníkov pozemkov so stavbou. Námietky mala aj voči tomu, že na stavbe nie sú opatrenia proti znečisťujúcim látkam a že nie je k dispozícii ani geometrický plán.
„Ten máme, je na katastri, vyžiadame si ho, čo je záležitosť jedného dňa. Nepoznali sme dopredu jej myšlienkové pochody, čo bude chcieť. Bude k dispozícii aj porealizačné zameranie a všetky doklady o výnimke, ktorú nám vodárne dali, čo sa týka odtoku dažďovej vody. Je to celé v poriadku,“ komentoval to na stretnutí starosta Ihnát.
Zamestnanci miestneho úradu tvrdia, že tento rok od vlastníčky pozemkov a jej bratranca pozemok pod parkoviskom odkúpili za trhovú cenu, čo si overili pár hodín po miestnom zisťovaní. Nevedia si preto vysvetliť, prečo na stretnutí Rajtáková vystupovala ako zástupkyňa vlastníčky pozemku.
„Na návštevu pani Rajtákovej sa nemôže prihliadať, pretože už máme zapísané aj vlastníctvo k tým pozemkom,“ potvrdil nám starosta deň po miestnej obhliadke.

Zo 40 halierov na 30 eur
Či sú pozemky po dedičoch a reštituentoch skutočne nevysporiadané a nevyplatené, je stále sporné.
„Robil som na Pozemných stavbách a videl som kúpne zmluvy na tieto pozemky, viem, že existovali. Ale po revolúcii už nebol urobený prevod na katastri. Videl som, ako študenti vynášali z katastra v krabiciach veľké šanóny do zberu papiera – mapy, listy vlastníctva, zmluvy... Aj tá vlastníčka pozemku vie, že za to vtedy dostali 40 halierov za meter štvorcový, ale teraz vie, že by mohla dostať napríklad 15 – 30 eur za meter štvorcový, tak to skúša,“ vraví Vladimír Peľak, ktorý postavil parkovisko na Berlínskej.
Vzduchoprázdno
Starosta Ihnát ho dopĺňa, že našiel na katastri tri veľké zložky kúpnych zmlúv pozemkov za Sídlisko Ťahanovce, ktoré odovzdal mestu.
„Mesto podalo na základe vyvlastňovacích listín určovacie žaloby. Teraz sa čaká na rozhodnutie súdu. Mesto má za to, že tie pozemky už raz vykúpené a zaplatené boli na základe vyvlastňovacích listín. Problém je, že mesto nevie preukázať doručenie druhej strane. Tým pádom je to vo vzduchoprázdne. Ale tie vyvlastňovacie listiny existujú. Keby súd uznal, že boli vykúpené, tak to znamená, že sú mestské. To by sa nám oveľa lepšie pracovalo na sídlisku.“

Zaujíma ich cena
Parkovisko zatiaľ slúži obyvateľom, ktorí ho plne využívajú. V pracovný deň doobeda bolo síce poloprázdne, ale Ťahanovčan Ján nám potvrdil, že je to skôr ojedinelý jav.
„Večer sa tu nedá zaparkovať, ani poobede nie, záleží, kedy prídete. Som zvedavý hlavne na to, koľko sa bude platiť za parkovné a odkedy. Je mi jedno komu. Dúfam, že nám, čo tu bývame, dajú nejakú rezidentskú zľavu. Nie že budeme platiť ako v historickom centre na hodiny.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári