Korzár logo Korzár Košice

Mestská časť sa nechce starať o vlastné prípojky, nevyhovela ani protestu prokurátora

Bývalý starosta avizuje podanie žaloby.

Jedna z ulíc v mestskej časti Krásna, na ktorých sa už nechce samospráva starať o kanalizačné prípojky.Jedna z ulíc v mestskej časti Krásna, na ktorých sa už nechce samospráva starať o kanalizačné prípojky. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

KOŠICE. V košickej mestskej časti Krásna sa rieši spor, kto sa má ďalej starať o údržbu a servis kanalizačných prípojok k stovkám rodinných domov a kto to má platiť.

Samospráva ich ako investor postupne budovala spolu s verejnými rozvodmi kanalizácie a celým vybavením tlakového systému v rokoch 1996 - 2010 z vlastných investičných zdrojov i eurofondov a stále je vlastníkom prípojok aj príslušenstva k nim.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miestne zastupiteľstvo však vlani 19. júna prijalo uznesenie, že od 1. júla 2023 končí s poskytovaním súvisiacich služieb zhruba pre 300 rodinných domov, ktoré dovtedy poskytovala bezodplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Exstarosta Marek Kažimír (najskôr KDH, potom nezávislý) je obyvateľom jednej z takto postihnutých ulíc. Podal podnet na prokuratúru aj spolu s ďalším obyvateľom, ktorý je niekdajším zamestnancom Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS).

Prokurátor im dal za pravdu a protestom žiadal sporné uznesenia zastupiteľstva zrušiť ako odporujúce zákonu.

Poslanci však jednohlasne ponechali uznesenie v platnosti, protestu prokurátora nevyhoveli, len ho vzali na vedomie.

Kažimír avizuje, že ak sa vec urýchlene nevyrieši, mestskú časť zažaluje spolu s tými obyvateľmi, ktorí o to prejavia záujem.

Vodárne, na rozdiel od samosprávy, v Krásnej vykonávajú údržbu a opravy na vlastné náklady na tých prípojkách, ktoré tam vybudovali a sú v ich vlastníctve.

Súvisiaci článok Bez pečiatky na cestu dom neskolaudujú, protest prokurátora nepomohol Čítajte 

Tvrdia, že mestská časť sa zbavila povinnosti nezákonne

Miestne zastupiteľstvo prijalo vlani v júni uznesenie, ktorým schválilo ukončenie poskytovania služby servisu a údržby kanalizačných prípojok a príslušenstva rodinných domov súkromných vlastníkov k 30. júnu 2023, ktorú mestská časť dovtedy zabezpečovala bezodplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci uviedli, že dôvodom je „skončenie platnosti a účinnosti zmlúv o poskytnutí nenávratných finančných príspevkov na spolufinancovanie výstavby tlakovej kanalizácie a prípojok rodinných domov k 31. augustu 2020, novelizácia zákona č. 442/2002 o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách s účinnosťou od 1. januára 2022, finančná neudržateľnosť poskytovania služby a dôvod uplatňovania rovnakého princípu zaobchádzania pre všetkých obyvateľov mestskej časti“.

Podávatelia podnetu na prokuratúru argumentovali okrem iného tým, že v zmysle zákona o majetku obcí je mestská časť povinná hospodáriť so svojím majetkom v prospech nej, občanov aj ochrany i tvorby životného prostredia, zveľaďovať ho a zhodnocovať, najmä ho udržiavať, užívať a chrániť pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdia, že mestská časť sa schválením uznesenia nezákonne zbavila povinnosti vykonávať údržbu, opravy a revízie na svojom investičnom majetku v hodnote zhruba 500-tisíc eur, ktorý „riadne nadobudla, je jeho vlastníkom, do 30. júna 2023 vykonávala jeho správu, opravu, zabezpečovala revízie a nepreviedla jeho vlastníctvo na iné fyzické a právnické osoby“.

Prokuratúru preto požiadali podnetom z 18. januára o vykonanie dozoru a kontroly zákonnosti uznesenia miestneho zastupiteľstva.

Súvisiaci článok Krásna dostavia kanalizáciu

Prokurátor: Uznesenie je nezákonné

Prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II Dávid Tluščák považoval podanie za dôvodné a protestom prokurátora z 22. marca navrhol mestskej časti napadnuté uznesenie z dôvodu jeho nezákonnosti v lehote do 60 dní od jeho doručenia zrušiť.

Konštatoval, že uznesenie je v rozpore s platnou právnou úpravou, lebo podľa ustanovení zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách je vlastník kanalizačnej prípojky „povinný zabezpečiť na vlastné náklady opravu a údržbu“.

Ako pokračoval, z doručených vyjadrení mestskej časti prokuratúre vyplýva, že je vlastníkom predmetných prípojok a to na ich časti po hranice pozemkov pripájaných nehnuteľností.

„Z obsahu napadnutého uznesenia vyplýva ukončenie poskytovania služby servisu a údržby kanalizačných prípojok ako takých, t. j. v celku,“ uviedol prokurátor Tluščák.

Je preto podľa neho nepochybné, že prijatím uznesenia došlo k porušeniu ustanovenia zákona, ktoré „neumožňuje, aby sa vlastník kanalizačnej prípojky zbavil svojej povinnosti zabezpečovať na vlastné náklady opravu a údržbu“.

Táto zákonná povinnosť je podľa neho priamo spojená s vlastníctvom prípojok, preto ak mestská časť deklarovala vo vyjadrení pre prokuratúru, že „z jej majetku nebola vyradená žiadna z investícií, súvisiacich s kanalizáciou“, nemohlo sa miestne zastupiteľstvo uzniesť na jej neplnení.

Ako ďalej odôvodňoval protest, nemôže potom obstáť poukázanie Krásnej na to, že tento majetok nie je v jej užívaní, keďže táto povinnosť sa podľa platnej úpravy neviaže na užívateľa, ale výsostne na vlastníka prípojky.

Na to „nemá žiaden vplyv ani tá skutočnosť, že vlastník nie je príjemcom poplatkov za službu stočné (majitelia domov ho platia vodárňam – pozn. red.)“.

Súvisiaci článok Stavebný úrad dlho odmietal skolaudovať rodinný dom. Napokon kapituloval Čítajte 

Starosta sa nechce vyjadrovať

Prokurátor napadol uznesenie protestom ako nezákonné aj pre jeho neurčitosť.

Z obsahu uznesenia nie je podľa neho zistiteľné, konkrétne ktorých prípojok rodinných domov na území mestskej časti sa týka ukončenie poskytovania danej služby.

Odvolal sa pritom aj na verdikty Najvyššieho súdu SR, ktorý viackrát judikoval pri uzneseniach obecných zastupiteľstiev o prevode majetku ich konkrétne náležitosti, teda že z nich musí byť zrejmé čo, komu a za čo sa predáva.

Starosta Krásnej Peter Tomko (KDH) sa pre Korzár nevyjadril s odôvodnením, že sa tak rozhodol po porade s právnikom a že uznesenie schválili poslanci jednomyseľne.

Ako vyplýva zo zverejneného uznesenia o nevyhovení protestu prokurátora na webovej stránke mestskej časti, podpísal ho Tomko ešte hneď v deň jeho prijatia miestnym zastupiteľstvom, teda 14. mája.

Starosta teda nevyužil svoje sistačné právo nepodpísať uznesenie a pozastaviť tak jeho účinnosť, ak by sa v zmysle zákona o obecnom zriadení domnieval, že odporuje zákonu alebo je pre mestskú časť zjavne nevýhodné.

Prokurátor sa teraz môže obrátiť žalobou na správny súd, aby uznesenie Krásnej zrušil. Či to urobí, zatiaľ nie je jasné.

„Aktuálne je zo strany prokurátora zvažovaný ďalší postup vo veci,“ odpovedala Korzáru za Krajskú prokuratúru Košice vedúca trestného oddelenia Martina Chmurová.

Kažimír: Hodili to na plecia obyvateľov

Exstarosta Kažimír ako jeden z dvojice podávateľov podnetu na prokuratúru otvorene priznal, že problém s prípojkami sa týka aj priamo jeho, lebo býva na jednej z takto postihnutých ulíc.

Tými sú Štrková, Orná, Pasienková, Na pažiti, Edisonova, Konopná, Mozartova, Harčarova, Beniakova, Bezručova, Piesočná, Tatarkova, Pollova, Urbárska, Na močidlách, Za mostom, Pri sídlisku, Nová a Goetheho ulica, ktoré sa nachádzajú v Krásnej zväčša na pravej strane od hlavnej Ukrajinskej ulice v smere z Košíc, len posledné štyri v tesnom susedstve sídliskovej mestskej časti Nad jazerom.

„Celý problém hodili na plecia obyvateľov. Podľa mojich informácií však rovnaký projekt budovania kanalizácie a kanalizačných prípojok prevažne za eurofondy robila v dvoch tretinách Krásnej aj vodárenská spoločnosť, ale tá sa na rozdiel od samosprávy podľa mojich informácií naďalej stará o tento svoj majetok, vrátane prípojok na vlastné náklady, hoci jej to takisto zrejme nie je príjemné,“ začal Kažimír s podrobnejším popisom problému.

Práve preto označil za neprijateľné a nepravdivé argumenty v dôvodovej správe, že sa skončila účinnosť zmluvy na eurofondy a zmenila sa legislatíva.

Vysvetlil, že verejné rozvody kanalizácie a veľkú časť kanalizačných prípojok v Krásnej vlastnia a spravujú vodárne.

Predmetom sporu sú len tlakové kanalizačné prípojky, ktoré spájajú kanalizáciu pod cestami na spomínaných uliciach s jednotlivými kanalizačnými šachtami na súkromných pozemkoch.

„Súčasťou každej takejto prípojky je aj ponorné kalové čerpadlo a ovládacia automatika. O tieto prípojky vrátane príslušenstva sa ako investor a vlastník starala až do konca júna minulého roka mestská časť. Keď obyvateľ nahlásil napríklad poruchu na čerpadle, zamestnanec mestskej časti prišiel a opravil to vždy na náklady samosprávy. Samozrejme, len vtedy, ak poruchu nezavinil majiteľ nehnuteľnosti tým, že hodil do kanalizácie niečo také, čo poruchu čerpadla spôsobilo,“ uviedol exstarosta.

Súvisiaci článok Krásna dostavia kanalizáciu

Ostatní vlastníci prípojok hradia údržbu i opravy

Pokračoval, že vo väčšine Krásnej to bolo do uznesenia poslancov tak, že si vybudovali, spravovali a aj hradili náklady na údržbu i servis prípojok ich vlastníci - mestská časť a vodárne.

Len v nových lokalitách individuálnej bytovej výstavby ako Na hore, Záhumnie či čiastočne Pri mlyne si tamojší stavebníci financovali vybudovanie prípojok k rodinným domov sami, lebo mestská časť už na to peniaze nemala, takže ako ich vlastníci si zo svojho aj hradia údržbu a servis.

„Mestská časť sa nemôže len tak nejakým uznesením zbaviť svojho majetku a zákonnej povinnosti starať sa oň. Má tri alternatívy, ako postupovať v súlade so zákonom. Jednou je, že sa skúsi dohodnúť s vodárňami, aby prípojky prevzali, ale mne sa to v čase starostovania opakovane tiež nepodarilo dosiahnuť, lebo to vždy odmietli.“

Druhou alternatívou podľa neho je, že sa dohodne s vlastníkmi domov a odpredá im prípojky za 1 euro.

„V takom prípade by sme si mohli prípojky a príslušenstvo zahrnúť do poistenia našich nehnuteľností, ale kým nie sme ich vlastníci, tak nám to žiadna poisťovňa nepoistí.“

No a treťou možnosťou je, že poslanci zrušia svoje prokuratúrou napádané uznesenie a mestská časť bude pokračovať v údržbe i servise na vlastné náklady.

Exstarosta: Prehovorili ich tým, že to nebudú platiť

„Obyvatelia v minulosti odmietali financovať prípojky na svojich pozemkoch z vlastných peňazí. Niekdajšie vedenie mestskej časti ich však napokon presvedčilo až tým, že všetko vybuduje a bude sa o to aj starať na vlastné náklady. No a terajšie vedenie sa tejto povinnosti zbavilo v rozpore so zákonom, čo potvrdila aj prokuratúra.“

Kažimír zdôraznil, že okolo tisícke ľudí z Krásnej, ktorá má zhruba 6 500 obyvateľov, spôsobuje rozhodnutie mestskej časti veľké praktické problémy.

Keď sa aktuálne pokazí čerpadlo alebo iná súčasť prípojky, nemajú teraz podľa neho majitelia domov žiadnu štandardnú možnosť, ako si to nechať opraviť.

„Mestská časť im to do vlastníctva nepreviedla, takže nie sú oprávnení zavolať si nejakú firmu, aby opravila niečo, čo im nepatrí. Lenže keď vám hrozí, že budete mať dom plný fekálií alebo nebudete môcť používať vodu a toaletu, lebo mestská časť ako vlastník to už opraviť odmieta, tak nemáte inú možnosť.“

Konkretizoval, že kanalizačná šachta sa zvyčajne zaplní odpadovými vodami za deň a bez funkčného čerpadla alebo iného príslušenstva sa nedá potom ďalej používať.

Keď to samospráva nezatiahne, podajú žalobu

„Každému obyvateľovi, ktorému sa týmto krokom samosprávy udiala nejaká škoda a obrátil sa na mňa, poskytujem bezplatnú právnu pomoc. Vyzval som mestskú časť, aby už štyrom obyvateľom preplatila náklady na opravy. Zatiaľ odpovede na moje listy nemám. Ak to odmietne uhradiť, splnomocnili ma, aby som podal žalobu na mestský súd a žiadali sme o náhradu škody i preplatenie nákladov. Uvidíme, ako sa s tým súd vysporiada,“ avizoval exstarosta.

Dúfa však, že sa nakoniec so samosprávou dohodnú a nebudú to musieť takto riešiť. Aktuálny stav, ktorý spôsobili poslanci a starosta, je totiž podľa neho ten úplne najhorší.

„Majitelia nehnuteľností nemajú vlastnícky vzťah k prípojkám a príslušenstvu, ale budú musieť znášať úplne všetky následky prípadných porúch na majetku mestskej časti, ktorá ich zároveň núti do neho protizákonne investovať vlastné financie.“

Rezolútne odmietol aj ďalšiu argumentáciu z odôvodnenia uznesenia, že jeho prijatím chceli poslanci dosiahnuť uplatňovanie „rovnakého princípu zaobchádzania pre všetkých obyvateľov mestskej časti“.

„Vodárne ako vlastník väčšiny prípojok v Krásnej robia údržbu a servis pre obyvateľov na vlastné náklady, takisto aj majitelia domov, ktorí si ich dali vybudovať za svoje a vlastnia ich. Len mestská časť ako vlastník si svoje zákonné povinnosti neplní. Buď nech sa o svoje prípojky stará naďalej alebo nech ich zákonným spôsobom prevedie na majiteľov domov spomínaných ulíc,“ uzavrel Kažimír.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu