KOŠICE. Spoločnosť Doprastav zjednosmernila omylom Slaneckú cestu v Košiciach po druhýkrát v priebehu mesiaca a pol. Tentoraz však v opačnom smere.
Slanecká, ktorú firma prerába na štvorprúdovku už viac ako dva roky za plnej premávky, je najvyťaženejšou komunikáciou druhej triedy na území Košíc. Denne ňou podľa údajov mesta prejde necelých 30-tisíc vozidiel.
Cesta je hlavnou prístupovou komunikáciou do dvoch mestských častí a zároveň je juhovýchodným vstupom a výstupom z mesta.
Ak by sa však riadili účastníci premávky v uplynulých dňoch podľa dopravného značenia, von z Košíc by sa cez sídlisko Nad jazerom nikto nedostal. Problémom boli značky umiestnené v troch po sebe idúcich križovatkách.

Chaos v troch križovatkách
Skutočne neprehľadnú situáciu na ceste predstavoval vo štvrtok predpoludním prejazd križovatkou Slanecká – Ladožská, ktorá sa nachádza pri obchodnom dome Tesco.
Na tomto mieste mali motoristi v smere von z mesta prejsť z pravej časti štvorprúdovky do jedného z pruhov na ľavej polovici novej komunikácie. Pokračovať v ceste rovno neumožňovala značka zákaz vjazdu všetkých vozidiel z oboch smerov, ako aj umiestnené zábrany.
Vodičov mali do dočasného pruhu naviesť značky vedené vo vyhláške pod číslom 212, ktoré vodičovi prikazujú obchádzanie vo vyznačenom smere. Avšak na tomto mieste sa nachádzala aj výstražná značka číslo 230, ktorá tam zakazovala prístup všetkým vozidlám zo smeru jazdy.
Táto značka bude plniť svoj účel až po rozbehnutí premávky v plnom profile cesty, aby vodiči smerujúci von z mesta nevošli do protismeru.
V nasledujúcej križovatke Slanecká – Rovníková sa situácia zopakovala s tým rozdielom, že vodiči nemuseli meniť smer jazdy. Teda opäť iba intuitívne pokračovali rovno, hoci značenie to zakazovalo.
Totožná situácia čakala na motoristov aj v križovatke Slanecká – Raketová. Na pravú polovicu cesty sa vrátila premávka v tomto smere až za Važeckou.

Slanecká ako Kocúrkovo
O zmenách v organizácii dopravy na Slaneckej informoval magistrát naposledy na webovej stránke slanecka.kosice.sk, ktorú zriadil na tento účel, ešte 7. mája.
„Prosíme vodičov, aby sledovali a dodržiavali dopravné značenia a maximálnu povolenú rýchlosť 30 km/h,“ vyzvala radnica v rámci oznamu.
Počas mája sa však vo facebookovej skupine Dopravný servis KE, KS objavilo niekoľko upozornení na problémy motoristov pri prejazde týmto úsekom.
„Zmena jazdy na Slaneckej, sledujte dopravu na Jazere, lebo veľa ľudí jazdí v protismere. Jazdí sa tu ako v Kocúrkove,“ napísal jeden z motoristov.
Viacerí vodiči pripisovali dopravný chaos na vrub práve zmätočnému značeniu.
„Bodaj by sa nejazdilo ako v Kocúrkove, keď dopravné značenie je tam urobené ako v Kocúrkove. Dočasné značenie ťa navádza tam, kde je stálym značením zákaz vjazdu a podobne. Ľudia už nevedia, ktorá značka platí a ktorá nie, lebo asi je strašne veľký problém prekryť neplatné značky igelitom tak, ako sa to má robiť a v civilizácii aj robí,“ napísal v reakcii jeden z diskutérov.
V stredu informoval v dopravnom servise o situácii na Slaneckej ďalší motorista, ktorý si všimol, že v protismere skončilo viacero áut.

Polícia: Značenie je zmätočné
Polícia potvrdila, že značenie v troch križovatkách je osadené zmätočne, čo mohlo viesť k pochybnostiam vodičov pri rozhodovaní sa o smere jazdy. Podľa polície je zodpovednosť na strane realizátora stavby.
„O zmene dopravného značenia nebola polícia informovaná. Realizátor stavby bol zo strany polície už viackrát telefonicky vyzvaný na zosúladenie dopravného značenia s projektovou dokumentáciou,“ reagovala hovorkyňa košického krajského riaditeľstva polície Jana Mésarová.
Podľa jej slov dopravné značenie na Slaneckej určuje Okresný úrad Košice, ktorý je oprávnený konať voči realizátorovi stavby v prípadoch zle osadeného dopravného značenia.
„Samozrejme, polícia monitoruje dopravno-bezpečnostnú situáciu na celom území mesta Košice, nevynímajúc uvedený dopravný priestor. Ak si to dopravná situácia vyžiada, príslušníci Policajného zboru v prípade potreby riadia cestnú premávku,“ uviedla hovorkyňa.
Polície sme sa opýtali aj na stredajší incident, pri ktorom malo skončiť v protismere viacero áut.
„Polícia eviduje dňa 22. mája 2024 v predmetnom úseku jednu škodovú udalosť v čase o 00.02 hodine,“ povedala Mésarová. Či išlo o rovnakú udalosť, polícia nespresnila.

Cestu už zjednosmernili
Nesprávne dopravné značenie ohrozovalo účastníkov premávky na frekventovanom dvojkilometrovom úseku aj na prelome marca a apríla. Aby tade motoristi prešli smerom do centra, museli niektoré značky v šiestich križovatkách odignorovať.
Okrem zákazu vjazdu zo smeru jazdy sme vtedy natrafili aj na značky, ktoré vodičovi prikazujú obchádzanie vo vyznačenom smere, avšak tie posielali motoristov do uzavretej časti štvorprúdovky.
V tom čase parkovali na nesprístupnenej časti Slaneckej nákladné autá a boli na nej uložené aj betónové žľaby. Stret zablúdeného motoristu s týmito prekážkami mohol byť fatálny.
K náprave došlo až po našich otázkach zaslaných vedeniu Košíc. Magistrát, ktorý je investorom v projekte prestavby, vtedy odmietol zodpovednosť. Podľa jeho hovorcu Dušana Tokarčíka mesto informovalo stavebnú firmu, aby prekryla nezodpovedajúce dopravné značenie.

Mesto ukazuje na Doprastav, o opatreniach mlčí
K aktuálnej situácii na Slaneckej sme sa opýtali vedenia mesta, či došlo v tomto prípade k ohrozeniu účastníkov premávky a či prijal magistrát po posledných incidentoch pri zmätočnom značení opatrenia, ktoré by zamedzili, aby sa niečo podobné opakovalo.
Na tieto ani ďalšie otázky radnica nereagovala. Magistrát nám zopakoval, že mesto niekoľkokrát upozornilo zhotoviteľa na vzniknutú situáciu.
Magistrát pripomenul, že motoristi budú môcť využívať cestu na Slaneckej v plnom profile od polovice júna.
Projekt mal byť pôvodne dokončený v auguste 2023, neskôr dostal Doprastav od mesta na kompletizáciu zámeru ďalších 129 dní. Stavebnej firme sa napokon nepodarilo naplniť ani decembrový termín. Vedenie mesta dodnes tvrdí, že nemá informácie, prečo v tom čase k odovzdaniu stavby nedošlo.
Nedodržaním termínu prišli Košice o možnosť dočerpať na projekt schválené eurofondy. Magistrát vyčíslil škodu, ktorá týmto mestu vznikla, na 1,1 milióna.
V januári ohlásil magistrát ukončenie stavebných prác na jar 2024.
S dĺžkou výstavby však rástla aj cena. Doprastav totiž uspel v roku 2021 v tendri s ponukou 11,87 milióna. Do týchto chvíľ mu Košice vyplatili sumu 18,47 milióna. Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal s Doprastavom začiatkom mája zatiaľ posledný dodatok o navýšení ceny o 668-tisíc.
Polaček však avizoval, že po dokončení projektu budú Košice žiadať od stavebnej firmy kompenzácie za omeškanie i škodu v súvislosti s prepadnutými eurofondovými peniazmi.
Doprastav na naše otázky nereagoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári