KOŠICE. Obľúbené stretnutie moderných aj historických koľajových vozidiel prilákalo do košického rušňového depa počas víkendu opäť stovky zvedavcov a celé rodiny nadšencov, ktorým učarovali vlaky v tých najrôznejších podobách.
Ani tento rok nechýbali viaceré zaujímavosti, ktoré pripravili pre návštevníkov organizátori zo Železničnej spoločnosti Slovensko v spolupráci s viacerými občianskymi združeniami a záujmovými spolkami.
Davy nadšencov
Už od rána sa cez brány depa hrnuli do areálu celé zástupy nedočkavcov najrôznejšieho veku.
„Chodievame sem každý rok hlavne kvôli deťom, pretože chlapci majú veľmi radi železnicu. Bývame v Prešove blízko trate, a tak sa stali vlaky súčasťou nášho života," hovorí Gabika z Prešova, ktorá do Košíc pricestovala s manželom a dvoma deťmi.
Kvôli chlapcom prišla do rušňového depa aj Mariana z Cestíc: „Sú ešte malí, no už teraz majú jasné, že z nich budú buď policajti, alebo rušňovodiči," povzdychne si mladá mamička, pretože chlapci ju ťahajú k ďalším vozidlám.
Ešte predtým nám 7-ročný Marianko prezradí, že má veľmi rád vláčiky a že ich má doma niekoľko. „Keď vyrastiem, budem buď policajtom, alebo rušňovodičom," potvrdzuje mamkine slová.
Parnú lokomotívu opravovali 20 rokov
Rušňoparáda sa v Košiciach koná už dve desaťročia aj vďaka železničným nadšencom, ktorí svoj život a tisícky hodín práce obetovali záchrane železničnej histórie. Aj preto si mohli návštevníci pozrieť okrem iného posledný opravený normálne rozchodný parný rušeň na Slovensku.
Hlavným strojcom jeho záchrany je Klub historických koľajových vozidiel z Hanisky pri Košiciach pod vedením jeho predsedu Petra Pajtáša.
„Parnú lokomotívu 434.2338 sme opravovali 20 rokov. Je to dlhá doba a náročná práca, ktorá stála aj veľa peňazí. Nuž ale je to koníček, každý z nás má nejaký. Teraz, keď je lokomotíva opravená, radi by sme ju počas niektorých nostalgických jázd v roku predstavili aj širokej verejnosti na mimoriadnych nostalgických vlakoch," hovorí predseda združenia.
História verzus súčasnosť
Návštevníci na Rušňoparáde obdivovali hlavne parné lokomotívy ako Papagáj z Popradu či priemyselný parný rušeň CP 600, o ktorý sa stará Detská železnica Košice.
Zaujali aj historické motoráky, z ktorých tie žltočervené „orchestrióny“ v pravidelných intervaloch vozili návštevníkov aj po koľajových spojkách a železničných vlečkách v Košiciach.
Národný dopravca zas pripravil prehliadku toho najmodernejšieho, čo nasadzuje na tratiach po celom Slovensku.

Končí sa jedna éra
Výnimočnou bola určite súbežná jazda a zároveň rozlúčka s posledným elektrickým vlakom, tzv. pantografom, ktorý bol v službách do 13. mája tohto roku. Za 50 rokov tvorili tieto elektrické jednotky typický obraz elektrifikovaných tratí na východe Slovenska.
„Trochu mi je smutno, že sa končí jedna éra, no čas nezastavíš. V našej spoločnosti sme sa preto rozhodli, že tieto vlaky, ktoré už nespĺňali štandardy a súčasné požiadavky na moderné cestovanie, vyradíme. Jeden exemplár sme však chceli zachrániť a dať ho múzejníkom a dobrovoľníkom do opatery, nech pantograf žije ďalej," povedal člen predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko Karol Henzély, ktorý v rámci slávnostného otvorenia odovzdal symbolicky kľúč od elektrickej jednotky zástupcom detskej železnice.
Potom slávnostný akt spečatili krájaním torty v tvare pantografu, ktorú vzápätí rozdali najmenším návštevníkom.
O posledný exemplár tohto druhu by sa mali po Rušňoparáde starať nadšenci z Košickej detskej železnice, no už teraz vedia, že to bude poriadne sústo.
„Cítime zodpovednosť za zachovanie železničnej histórie aj pre ďalšie generácie, a preto sme sa podujali udržovať a zveľaďovať túto elektrickú jednotku aj po jej vyradení z prevádzky. Veríme, že sa nám to podarí a že nájdeme aj dosť ďalších nadšencov a podporovateľov, ktorí nám s tým pomôžu,“ povedal Peter Kočiško, technický riaditeľ detskej železnice.
Logistika
Dvojdňové podujatie si vyžiadalo viacero logistických zmien na železnici, ako aj na priľahlých komunikáciách okolo rušňového depa, kde je dočasne zjednosmernená premávka.
Aj preto organizátori odporúčajú návštevníkom využiť hromadnú dopravu alebo kyvadlovú vlakovú dopravu medzi košickou železničnou stanicou a depom v hodinových intervaloch bezplatne.
Podujatie potrvá do nedele do 15. hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári