KOŠICE. Maďarsko 90. roky. Železná opona padla a vytúžené cestovanie do západnej Európy je realitou. Akurát prehnane drahou.
Traja kamaráti preto vymyslia jednoduchý, ale dômyselný spôsob falšovania lístkov, a tým ponúknu cenovo dostupné možnosti cestovania celej generácii túžiacej po slobode. Je však len otázkou času, kedy na nelegálne podnikanie chlapcov niekto príde.
Za komediálne ladenou animovanou snímkou Pelikan Blue stojí dokumentarista a animátor László Csáki.
Je jedným z autorov v novej sekcii Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy filmového festivalu Art Film Fest, ktorá je určená filmovým tvorcom celovečerných snímok z regiónu bez druhového a žánrového obmedzenia.
Týmto krokom chcú organizátori podporiť nové kinematografické trendy filmárov z bývalých krajín východného bloku.
Napínavý rumunský príbeh
Historická dráma Sloboda režiséra Tudora Giurgiua sa zaoberá obdobím rumunskej revolúcie a zvrhnutím diktátora Nicolae Ceaușesca v roku 1989. V týchto dňoch bola krajina len na krok od občianskej vojny.
V transylvánskom meste Sibiu vtedy revolučné nálady eskalovali do civilného útoku na policajnú stanicu. Policajti zostali bezmocní. Dav sa medzitým dostal do skladu zbraní a začala sa prestrelka.
Ide o napínavý príbeh krvavých protestov, kedy sa proti sebe postavili rumunská armáda, polícia, civilisti aj informátori tajnej služby a je autentickým náhľadom do temnej časti rumunských dejín.
Slovenskí autori
V súťažnej sekcii sú filmy od slovenských autorov. Slovenský dokumentarista Palo Korec prichádza na Art Film s novým filmom Akvabely z Prandorfa, ktorým zachytáva pomalé prenikanie moderných spoločenských postojov do obyčajnej slovenskej dediny.
Päť žien z dedinky Devičany pri Banskej Štiavnici sa totiž rozhodlo zmeniť svoj život, postaviť sa stereotypom, ktoré im doteraz určovali, ako majú žiť. Veselé ženy, ako sa samy nazývajú na svojej facebookovej stránke, kde majú už slušný fanklub, začali svoj boj proti „tradíciám” tým, že si sekerou vysekali dieru do ľadu a začali sa otužovať. A pokračovali v tom aj napriek nechápavým pohľadom dedinčanov.

Slovenský režisér Roman Ďuriš sa s protagonistom svojho nového dokumentárneho filmu Pokiaľ ja žijem stretol náhodou po cirkusovom predstavení. Dalibor sa stal fakírom, po tom, ako ho prepustili z väzenia. Mladý muž sa vlastným spôsobom vyrovnáva s traumami z minulosti a svojej nefunkčnej rodine chce pomôcť, ako sa len dá.
„Keď sa mi Dalibor začal otvárať a rozprávať o svojom živote, jeho príbeh vo mne rezonoval, akoby som ho istým spôsobom prežíval aj ja. Pevne verím, že každý si môže v jeho príbehu nájsť určité podobnosti so svojím vlastným životom. Či už ide o konflikty s rodičmi, túžbu po láske alebo hľadanie svojej identity,” poznamenal pre Art Film režisér Roman Ďuriš.
Stále aktuálna téma vojny na Ukrajine
V súťažnej kategórii sú dva filmy venované stále aktuálnej vojne na Ukrajine. Oceňovaný ukrajinský režisér Roman Bondarčuk zase filmom Redakcia podáva vlastné svedectvo o tom, ako pred vojnou fungovalo spravodajstvo v južných častiach Ukrajiny, v časoch, kedy sa v krajine šírili dezinformácie a obyvateľstvo sa chystalo na vojnu.
Hlavným hrdinom drámy je Yura, ktorý sa stane svedkom zločinu, no zakrátko zistí, že nikoho v jeho okolí nezaujíma pravda o tom, čo sa stalo. Redakcia je filmom o skutočných udalostiach, ale aj nejasnostiach, mýtoch a výmysloch.
Snímka Nezhasneme rozpráva o životoch piatich tínedžerov z konfliktami postihnutej oblasti Donbas. Títo mladí ľudia dostanú príležitosť zúčastniť sa na expedícii v Himalájach, čo im poskytuje krátky únik z každodenného života. Dokument zachytáva ich sny, nádeje a výzvy, pričom zdôrazňuje krásu a krehkosť života aj v ťažkých podmienkach.
Film nakrútila mladá ukrajinská režisérka Alisa Kovalenko a ocenili ho na festivale v Zlíne.
Tri odborníčky v porote
Odbornú porotu Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy na festivale Art Film tvorí tento rok trojica odborníčok z prostredia filmovej teórie a teatrológie.
„Pri výbere filmov ma zaujímali najmä príbehy mapujúce minulosť, a to aj preto, lebo v súčasnosti sme svedkami žonglovania s jej podobami a verziami v mene najrôznejších politických záujmov,” hovorí kurátorka súťaže Viera Langerová.
Art Film 2024 sa uskutoční v Košiciach od 21. do 28. júna. Festival ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu filmových diel najnovšej svetovej kinematografie, významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade taktiež bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho prostredia.
Filmy v kategórii
8 POHĽADOV NA JAZERO BIW
AKVABELY Z PRANDORFA
SLOBODA
MÁRIINO MLČANIE
PELIKAN BLUE
POKIAĽ JA ŽIJEM
ULTIMA THULE
REDAKCIA
NEZHASNEME
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári