KOŠICE. V Košiciach otvorili vo štvrtok dve výstavy. Verejnosti priblížia návrh nového územného plánu.
Ako informoval hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík, záujemcom sprostredkujú proces prípravy plánu a oboznámia ich s jeho kľúčovými témami - podporou celistvosti mesta, ochranou klímy a verejného priestoru, podporou udržateľnej mobility a zaistením stability, predvídateľnosti a zrozumiteľnosti územného plánu.
Územný plán je strategický dokument mesta, ktorý určuje, ako bude mesto vyzerať v budúcnosti a ako sa bude rozvíjať.
Návrh novej podoby môže verejnosť pripomienkovať do konca septembra, teda počas trvania oboch výstav.
1 : 10 000
Na Magistráte mesta Košice je vystavený návrh nového územného plánu v originálnej mierke 1 : 10 000.
Ide o podrobné výkresy vysoké takmer tri metre.
Záujemcovia tak môžu získať predstavu, ako bude mesto vyzerať v budúcnosti, a to v detailoch.
„Na Hlavnej ulici v Košiciach pri soche Immaculaty je inštalovaná vzdelávacia a popularizačná výstava, ktorá jednoducho a zrozumiteľne približuje proces prípravy územného plánu a hlavné témy, ktoré sú nosné pre budúcnosť mesta. Obyvatelia mesta sa dozvedia o cieľoch plánu, o tom, ako bude ovplyvňovať ich životy, a o tom, ako sa doň môžu zapojiť," uviedol Tokarčík.
Útvar hlavného architekta mesta Košice vyvinul aktivity nad rámec zákona s cieľom sprostredkovať kontakt s rôznymi okruhmi adresátov.
Od júna do septembra pripravil okrem dvoch výstav aj viaceré sprievodné podujatia.
Odbornej aj laickej verejnosti majú sprostredkovať dostatok relevantných informácií tak, aby sa k návrhu dokázali objektívne vyjadriť.

Dosah na všetkých Košičanov
Cieľom územného plánu je vyvážiť rôzne predstavy a potreby, dosiahnuť spoločenskú dohodu všetkých záujmových skupín - obyvateľov, podnikateľov, verejných či súkromných iniciatív.
Je právne záväzný a má dosah na každého, kto v Košiciach žije, pracuje či študuje.
Ako pokračuje Tokarčík, podľa primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) je podkladom na premenu mesta k lepšiemu.
„Plánujeme premeniť 356 hektárov nevyužitých plôch, čo je asi ako 500 futbalových ihrísk, na udržateľný rozvoj. Navyše, nový územný plán prináša o 55 % viac zelene oproti súčasnému územnému plánu – teda viac parkov, kde sa môžeme schladiť, relaxovať, prechádzať sa a športovať, tráviť čas s blízkymi či vytvoriť priestor pre deti," vraví Polaček.

Pre 300-tisíc obyvateľov
Návrh nového územného plánu zobrazuje želaný stav pre mesto na najbližšie desaťročia pre 300 000 obyvateľov a je založený na dôkladných výskumoch, analýzach a štatistikách.
„Do nového územného plánu máme ambíciu zakomponovať najmä kľúčové princípy, ktoré sú štandardom aj v zahraničí – hlavne udržateľnosť. Udržateľný rozvoj mesta znamená doplnenie organizmu mesta v záujme celistvosti, kvalitné verejné priestory, dobrú dopravnú dostupnosť hlavne pešo či verejnou dopravou," hovorí hlavný architekt mesta Košice Petr Kropp.
Podľa neho je vstup odbornej a laickej verejnosti do územného plánovania kľúčový.

Pripomienkovanie do konca septembra
Do 30. septembra 2024 môžu záujemcovia podať pripomienku k návrhu nového územného plánu poštou na adresu Magistrát mesta Košice, Trieda SNP 48/A, 040 11 Košice, osobne v podateľni magistrátu, elektronicky na adresu navrhuzemnehoplanu@kosice.sk alebo prostredníctvom formuláru.
Po letnom pripomienkovaní bude nový územný plán upravený a predložený okresnému úradu na kontrolu.
Ak ho úrad odsúhlasí, prebehne proces schválenia nového územného plánu mestským zastupiteľstvom.
V prípade pozitívneho prijatia bude nový územný plán vyhlásený ako všeobecne záväzné nariadenie v roku 2025.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári