Strana Hlas si zvolila nového predsedu, je ním Matúš Šutaj Eštok. Zdroj: TASR
KOŠICE. Na štvrtom pracovnom sneme strany Hlas 1. júna 2024, presne štrnásť dní predtým, ako bude súčasný predseda strany Peter Pellegrini inaugurovaný do funkcie prezidenta krajiny, sa Pellegrini vzdal funkcie predsedu strany a pozastavil si členstvá v strane Hlas.
Za svojho nástupcu členom strany odporučil generálneho manažéra strany a súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
V metropole východu o novom predsedovi v tajnej voľbe hlasovalo prítomných tisíc delegátov strany, voľba sa začala po jedenástej.
Hlasovanie prinieslo očakávaný výsledok.
Matúš Šutaj Eštok je novým predsedom strany Hlas. Z celkového počtu 795 platných lístkov za neho hlasovalo 750 delegátov, proti bolo 15 členov, zdržali sa desiati.
Na postoch podpredsedov a podpredsedníčok boli potvrdení Richard Raši, Denisa Saková, Zuzana Dolinková a Erik Tomáš. Ich rady rozšíril piaty podpredseda, ktorým, sa stal Tomáš Drucker.
O predsedovi rozhodol aj jeho vek
Podľa Pellegriniho predstavuje Matúš Šutaj Eštok novú generáciu politikov,
Nová funkcia v strane
Novozvolený predseda strany už nebude pôsobiť na poste generálneho manažéra strany. Uviedol to na tlačovej besede po sneme. Doplnil, že čoskoro plánuje ohlásiť meno osoby, ktorá by ho na tomto poste mohla nahradiť.
Delegáti strany na sneme prijali i zmenu stanov politického subjektu, pričom zaviedli funkciu takzvaného zakladajúceho predsedu strany. Ide o čestnú funkciu, tento zakladajúci predseda sa bude môcť vyjadriť k politike či programu strany.
„Som nesmierne rád, že Peter Pellegrini bude navždy zakladajúcim členom Hlasu," vyjadril sa Šutaj Eštok. (SITA)
nezaťažených historickými politickými súbojmi.
„Jeho energia sa už jasne ukázala na poste ministra vnútra. Matúš je mladým a dynamickým človekom zároveň otcom dvoch detí, ktorý veľmi dobre rozumie aj rodinným hodnotám. Som presvedčený, že v spolupráci s výraznými osobnosťami podpredsedov strany dokáže vytvoriť jeden funkčný, zodpovedný a mimoriadne aktívny tím, ktorý Hlasu zabezpečí sľubnú a výraznú politickú budúcnosť.“
Peter Pellegrini informoval, že Hlas má dnes vysokú podporu u starších ročníkov, čo si nesmierne váži, pretože je to výsledok straníckej politiky medzigeneračnej solidarity.
„Ale zabojujte aj tam, kde zatiaľ chýbajú skúsenosti, ale nahrádza ich mladícka dravosť a energia. Verím, že Hlasu v tomto môže výrazne pomôcť aj budúci predseda, ktorého po dôslednom zvážení odporúčam na tento post,“ odporúčal straníkom zvoliť na post predsedu strany Matúša Šutaja Eštoka.

Prvý príhovor v novej funkcii
Matúš Šutaj Eštok v úvode svojho príhovoru po zvolení ďakoval Petrovi Pellegrinimi za vedenie strany.
„Je to pre mňa osobná česť, obrovská zodpovednosť a najväčšia výzva v mojom profesijnom živote.“
Pripomenul, že strana prevzala zodpovednosť za sedem ministerstiev.
„Pravidlo, ktorým sa v Hlase riadime už od jeho vzniku, je, že na prvom mieste je kvalitný život každého jedného občana Slovenskej republiky. Urobím všetko pre stabilitu vlády a vládnej koalície. Akékoľvek ambície jednotlivca musia byť podriadené záujmom ľudí.“

Pripomenul, že na základe parlamentných výsledkov a koaličnej zmluvy náleží strane Hlas post predsedu Národnej rady.
„Nech si liberáli pokojne otvárajú svoje témy sexuálnych menšín či legalizácie drog, nech konzervatívci neustále hovoria o potratoch. Kultúrne vojny nech si riešia ľudia vo svojom súkromí. My, sociálni demokrati, zatiaľ budeme robiť všetko preto, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie.“
Odsúdil atentát na premiéra aj nenávistné komentáre, ktoré sa šíria na webe. Nerezignujme na diskusiu, buďme vždy spravodliví a nedajme sa zlomiť, vyzval prítomných.
„Každá vojna je zlo. Mier je najbližší ľudskému rozumu aj duši. Trvalý konflikt nie je prostredím, v ktorom chceme vychovávať naše deti.“ Sľúbil, že nebude míňať energiu na žabomyšie vojny, ale bude sa snažiť presadzovať hodnoty mieru a pokoja.
Spomínal a ďakoval
Sobotný snem strany otvoril Peter Pellegrini, ktorý vstúpil do haly krátko po desiatej dopoludnia sprevádzaný búrlivým potleskom a piesňou Legendary od Welshly Arms.
Podal si ruky so všetkými delegátmi z prvého radu hľadiska.
Nasledovala slovenská hymna zaspievaná v podaní zoskupenia La Gioia.
Na začiatku si prítomní pozreli video, ktoré mapovalo Pellegriniho politický život od založenia strany Hlas po víťazstvo v prezidentských voľbách. Po ňom predniesol ešte stále predseda strany Hlas príhovor, ktorý sám označil za emotívny a ťažký.
„Pretože je to môj posledný príhovor vo funkcii predsedu tejto úžasnej strany Hlas – sociálna demokracia. Strany, ktorá ponúka lepší život pre každého jedného človeka. Strany, ktorá je rozvážna, pokojná a slušná.“
Osobitne vyzdvihol prácu kolegov a poďakoval svojim spolupracovníkom – ministerke hospodárstva Denise Sakovej, ministrovi investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richardovi Rašimu, ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, vicepremiérovi pre eurofondy a plán obnovy Petrovi Kmecovi a ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi.
Vzdať sa funkcie mu neprikazuje žiadny zákon
Pellegrini konštatoval, že strana sa po takmer štyroch rokoch svojej existencie, ktorú striedal jeden úspech za druhým, lúči so svojím predsedom a predseda so svojou stranou.
„Naše cesty sa rozchádzajú nie preto, že by sme potrebovali zmenu ako reakciu na problémy, ale preto, lebo nám tak velí národná politická tradícia. Sme tu dnes preto, lebo moju politickú víziu o upokojení slovenského národa a jeho historickom zmierení podporilo pred dvoma mesiacmi násobne viac ľudí ako len samotných voličov Hlasu.“

Pripomenul, že pristupuje ku kroku, ktorý mu neprikazuje žiaden zákon.
„Prezident podľa ústavy a jej zákonov môže byť členom aj predsedom politickej strany. Ale na to, aby sme budovali tak potrebnú politickú kultúru, nestačí len rešpektovať zákon, treba urobiť viac. Slovenská politická tradícia jasne hovorí, že prezident Slovenskej republiky má byť nadstranícky, aby mohol zjednocovať národ a vždy uprednostnil záujmy ľudí pred záujmami politiky.“
Prehlásil, že ako prezident bude bdieť nad tým, aby sa ľuďom nestala krivda.
„Našim zásadným politickým pravidlom v Hlase je vždy pracovať pre ľudí. V žiadnej funkcii, do ktorej ma ľudia ustanovia, nikdy, opakujem nikdy neprestanem byť sociálnym demokratom. To je moje hodnotové ukotvenie, ktoré sa nijako nemôže zmeniť. Tak ma vychovali moji rodičia, za čo im budem navždy vďačný.“
Svojim straníckym kolegom povedal, že sa s nimi lúči aj nelúči zároveň.
„Aj keď už nebudem vašim predsedom, vždy budem vašim priateľom aj súputníkom. Budú nás spájať spoločné idey, myšlienky a spoločné politické presvedčenie.“
Pellegrini: Na Slovensku je všetko začaté, ale nič dokončené
Pred snemom tiež predložil návrh na voľbu podpredsedov, pripomenul pri tom, že dôvod, prečo budú voliť aj podpredsedov, je ten, že podľa stanov strany s predsedom končí aj mandát podpredsedov, preto musia byť volení opäť.
Na svojich postoch mal zotrvať minister investícií Richard Raši, minister práce Erik Tomáš, ministerka hospodárstva Denisa Saková a ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. To sa potvrdilo.
Ich rady sa ešte rozšírili o ministra školstva Tomáša Druckera.
Pellegrini Druckera ocenil za to, že robí všetko preto, aby školstvo bolo prioritou.
„Tomáš, mimoriadne sa mi páči tvoj prístup nevymýšľať ďalšie a ďalšie koncepcie, ktorých sme tu už mali neúrekom. Namiesto toho manažérsky zabezpečuješ, aby sa tieto koncepcie konečne dostali aj do praxe. Absolútne súhlasím s tým, že na Slovensku je všetko začaté, ale nič nie je dokončené. Hlavne v školstve je to mimoriadne vypuklé.“
Pellegrini poznamenal, že podľa stanov môže mať strana šesť podpredsedov.
„Jedno miesto ešte ostane neobsadené, aby opäť mohol niektorý z našich členov vyrásť, ukázať svoje schopnosti a do budúcna sa uchádzať aj o
pozíciu šiesteho podpredsedu alebo podpredsedníčky," vyjadril sa Pellegrini.

Strážené podujatie
Po atentáte na premiéra Roberta Fica v Handlovej a čerstvej informácii, že sa okolo domu budúceho prezidenta Petra Pellegriniho prevážalo auto s rodičom a dieťaťom v kukle s atrapou pištole v ruke, bolo zrejmé, že sa sobotný snem Hlasu v Košiciach uskutoční za prísnych bezpečnostných podmienok.
V krátkej správe o programe snemu pre novinárov to v piatok zdôrazňovalo komunikačné oddelenie strany.
„Z dôvodu zvýšených bezpečnostných opatrení je nutné dodržať časový harmonogram na registráciu,“ písalo sa v ozname.
Strana zároveň oznámila, že parkovanie pred vstupom do budovy nebude možné.

Z taktických dôvodov mlčia
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann zdôraznil, že zavedené zvýšené bezpečnostné opatrenia po útoku na predsedu vlády SR pretrvávajú.
„Zo strany Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR je posilnená ochrana jednotlivých chránených osôb, pričom rozsah, formy a metódy tejto ochrany sú pod stupňom utajenia. Do opatrení sú velení v dostatočnom počte tak uniformovaní, ako aj policajti z neuniformovaných zložiek. Aby nebola zmarená činnosť polície, bližšie informácie k počtom nasadených síl a prostriedkov z taktických dôvodov nie je možné zverejniť.“

Hlas si pre svoj snem zvolil priestory športoviska v širšom centre Košíc, kedysi známom ako Infinity aréna či Angels aréna.
Halu nechalo nedávno kompletne zrekonštruovať mesto. Historickú budovu, kedysi súčasť rozľahlého komplexu kasární, pomenovala samospráva podľa jej bývalej funkcie – Stará jazdiareň.

Opatrenia na každom kroku
Hala bola od skorého rána prísne strážená a oplotená z každej strany. Za strategickými križovatkami blízko haly postávali policajti v civile a ochrankári, v blízkosti haly bolo vidieť do dvadsať policajtov v uniforme.
Do monitorovania okolia haly boli nasadené aj drony. Do vnútra ochranka púšťala iba vopred akreditovaných novinárov a členov strany. Každý musel prejsť bezpečnostným rámom a skenom, ochranka nazrela do každého zipsu a vrecka kabelky aj kabáta.
„Nemáte pri sebe zbraň?“ pýtal sa člen ochranky každého novinára a fotografa.
Na boku haly boli za drôteným pletivom stánky s registráciou členov strany podľa krajov. Nechýbalo občerstvenie pre novinárov aj politikov, z reproduktorov zneli najväčšie hity Arethy Franklin – I say a little prayer či (You make me feel like) A natural woman.
Zóny vnútri haly boli starostlivo oddelené, na rozhraní každej z nich stáli ochrankári a usmerňovali prítomných kam môžu a kam nemôžu vstúpiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári