KOŠICE. Nemajú počítače, nie sú zruční v používaní elektronických služieb, napriek tomu ich k tomu štát nabáda.
Viacerí dôchodcovia sa nám posťažovali, že im poštár priniesol list z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Keď ho otvorili, nestačili sa čudovať. Našli si v ňom občiansky preukaz bez podoby tváre.
Dôchodkyňa: Vyhodené peniaze
„Keď prišla poštárka a priniesla mi doporučenú zásielku z ministerstva vnútra, zľakla som sa. Veď som nič nespáchala,“ vraví dôchodkyňa z Košíc Eva. Po otvorení listu a jeho prečítaní nechápala, čo vlastne od nej štát chce.
„Poslali mi občiansky preukaz, píšu, že bez podoby tváre. No ja už občiansky preukaz mám a dokonca s neobmedzenou platnosťou. Načo mi toto bude? Nikoho som o nič nežiadala. Vraj môžem používať elektronické služby. Nemám počítač ani internet, mobil len klasický tlačidlový, tak čo s tým?“ pýta sa.
Hovorí, že podobnú poštu dostala aj jej kamarátka. Myslí si, že sú určite dôchodcovia, ktorí by to vedeli využiť, ale ona vo veku pred osemdesiatkou iste nie.
„Nikoho sa nič nepýtajú a pošlú doklad. Veď nech ho dostane ten, kto oň požiada. Je veľa ľudí, ktorí ho nikdy nevyužijú. S kamarátkou sme sa dohodli, že ho strčíme do šuplíka a tam zostane. Ide asi o zbytočne vyhodené peniaze,“ uzavrela dôchodkyňa.

U lekára neplatí
Pýtali sme sa rezortu vnútra, načo vlastne tieto doklady slúžia.
„Občiansky preukaz bez podoby tváre slúži ako autentifikačný prostriedok pre prístup k elektronickým zdravotným záznamom,“ reaguje tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Ministerstvo dopĺňa, že doklad vydáva občanom, ktorí nie sú držiteľmi dokladu s čipom.
Občianske preukazy bez podoby tváre slúžia ako prihlasovací prostriedok do systému elektronického zdravotníctva. Nemôžu byť použité napríklad ako cestovný doklad.
„Preukazy sú vydávané automaticky, na základe údajov z registra fyzických osôb pre občanov mladších ako 15 rokov a občanov starších ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s čipom. Ich platnosť je 15 rokov.“
Hoci má preukaz slúžiť pre prihlásenie do systému elektronického zdravotníctva, k lekárovi s ním nemôžete.
„Nie. Ide o jediný autentifikačný prostriedok pre umožnenie prístupu k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky. To neznamená, že tento doklad nahrádza domáci či európsky preukaz poistenca. Preukaz je len doplnkový a nenahrádza doklad s podobou tváre.“
Ak nevedia, nech volajú
Čo však ľudia, ktorí nie sú v IT oblasti zdatní a nedokážu ho použiť?
„V prípade, že má občan problém s využívaním elektronických služieb, je mu k dispozícii infolinka v rámci slovensko.sk,“ radí ministerstvo.
Košičanka Eva nesúhlasí, tvrdí, že ak by si nenašla niekoho, kto sa v týchto procesoch vyzná a pomohol by jej, tak iste sama cez infolinku nič nevyrieši.
„Čo je to za nezmysel. To máme ešte niekam volať?“ zamyslela sa dôchodkyňa.
Vydanie občianskeho preukazu bez podoby tváre nie je spoplatnené. Ministerstva vnútra sme sa pýtali, koľko stojí štát vydávanie takýchto dokladov. Na našu otázku nereagovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári