KOŠICE. Rozsudok z konca mája o neplatnosti výpovede whistleblowerke Márii Koránovej od Záchrannej služby Košice opäť upriamil pozornosť na kauzu pätročného prenájmu 152 sanitiek spoločne pre bratislavskú i košickú záchranku za zhruba 31 miliónov eur s DPH.
Zatiaľ neúspešná snaha o prepustenie Koránovej zo zamestnania po vyše pätnástich rokoch jej pôsobenia v tejto štátnej organizácii odštartovala po tom, ako vo februári 2019 podala ako jej hlavná ekonómka na prokuratúru oznámenie o podozrení na ekonomickú trestnú činnosť.
Aj keď ona sama verejne tieto podozrenia nekonkretizuje, týkajú sa okrem iného predovšetkým práve sanitkového tendra z roku 2018.
Trestné stíhanie vo veci pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku sa začalo už v marci 2019. Dodnes nie je v celom rozsahu právoplatne ukončené a polícia ani nikoho neobvinila.

Polícia jednu časť zastavila, inú vyšetruje ďalej
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Košiciach Lenka Ivanová v pondelok uviedla, že v prípade začalo trestné stíhanie v marci 2019 a odstúpili ho z Národnej kriminálnej agentúry na odbor kriminálnej polície Okresného policajného riaditeľstva v Košiciach.
„Časť podaného trestného oznámenia bola uznesením vyšetrovateľa v novembri 2023 vylúčená na samostatné konanie, ktoré je naďalej vedené na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach,“ informovala Ivanová.
Pokračovala, že v decembri 2023 vyšetrovateľ rozhodol postupom podľa Trestného poriadku a vec v časti zastavil, lebo „nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci. Voči tomuto uzneseniu bola oprávnenou osobou podaná sťažnosť, o ktorej už rozhodol aj dozorujúci prokurátor a nevyhovel jej“.
Ktorej konkrétnej časti trestnej veci sa týkalo vylúčenie na samostatné konanie a ktorej zastavenie, nespresnila.
Krajská policajná hovorkyňa doplnila, že je vedené trestné konanie už len za zločin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, odvolala sa pritom na konkrétnu časť Trestného zákona.
Takáto právna kvalifikácia skutku znamená, že kto inému spôsobí značnú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu alebo vyplývajúcu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody na tri až desať rokov.
„Vznesené obvinenie nebolo doposiaľ nikomu. Vzhľadom na ešte stále prebiehajúce konanie preto viac informácií nie je možné poskytnúť,“ uzavrela Ivanová.
Ani po piatich rokoch od začatia trestného stíhania teda nenašiel vyšetrovateľ dôvod na zastavenie stíhania, ale zároveň nie je nikto konkrétny zo zodpovedných osôb za kauzu prenájmu sanitiek ani obvinený.

Úrad zistil závažné pochybenia, rada to zmenila
Spoločný sanitkový tender Záchrannej zdravotnej služby Bratislava a Záchrannej služby Košice sa zrealizoval za tretej vlády Roberta Fica (Smer). Druhá menovaná štátna záchranka prevádzkuje tri desiatky posádok po celom východnom Slovensku.
V roku 2018 sa po prvom zrušenom verejnom obstarávaní napokon na druhý pokus vysúťažil prenájom problémových sanitiek. Víťazom sa stala bratislavská spoločnosť LeasePlan Slovakia, s. r. o.
Záchranári sa sťažovali na kvalitu vozidiel, napríklad že boli primalé. Neskoršie vedenie košickej záchranky na čele s Bystríkom Muchom priznalo, že nevýhodné boli aj finančné podmienky. Tak isto to vnímalo aj neskoršie vedenie bratislavskej záchranky.
Koránová videla pri zákazke viacero rizík. Napriek jej upozorneniu boli uzavreté rámcové dohody záchraniek s touto spoločnosťou na zabezpečenie päťročného prenájmu nových vozidiel ambulancií zdravotnej alebo lekárskej pomoci s následným odkúpením.
Objavili sa i podozrenia, že tento lízing mohol byť predražený o niekoľko miliónov eur a tiež, že mohli byť porušené zásady hospodárnosti.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) popísal tri pochybenia v tendri. Zverejnil ich v rozhodnutí v decembri 2019.
Konštatoval, že došlo k takým porušeniam zákona o verejnom obstarávaní, ktoré mohli mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Plánoval udeliť bratislavskej záchranke, ktorá tender robila, aj pokutu napríklad i za diskriminačne stanovené podmienky účasti.
Rada ÚVO však po odvolaní záchranky zmenila v decembri 2020 rozhodnutie úradu. Zistila síce porušenia zákona, ale podľa nej nemali vplyv na výsledok súťaže, preto konanie zastavila. Najužšie vedenie ÚVO malo odlišné stanovisko, ktoré sa zhodovalo s prvostupňovým rozhodnutím, ale v rade ho prehlasovali.
Dodávka sanitiek meškala od 35 do 239 dní
Porušenia zákonov odhalil neskôr Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z obsahu protokolu o výsledkoch kontroly hospodárenia v rokoch 2019 – 2021 v Záchrannej službe Košice z augusta 2022.
Kontrolóri konštatovali, že štátna príspevková organizácia nehospodárila podľa schváleného rozpočtu príjmov a výdavkov. Výsledkom hospodárenia po zdanení bola strata, ktorá sa každoročne prehlbovala. V roku 2021 sa oproti roku 2019 zvýšila takmer deväťnásobne.
Ako dôvody straty identifikovali kontrolóri okrem každoročného zvyšovania mzdových nákladov (valorizácia, nadčasy) a nákladov spojených s covidovou pandémiou práve aj zvyšovanie nákladov na operatívny lízing sanitiek.
Košická záchranka uzavrela v roku 2018 zmluvu na prenájom 62 sanitných vozidiel vrátane vybavenia a zabezpečenia služieb s ich prevádzkou a s dojednaným právom kúpy na 60 mesiacov s cenou 12,634 milióna eur.
„Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy mohla takúto zmluvu príspevková organizácia uzatvoriť po vyhodnotení ponúk troch uchádzačov. ZS Košice uzavrela túto zmluvu napriek tomu, že verejného obstarávania sa zúčastnili len dvaja uchádzači, ktorých ponuky boli vyhodnotené,“ zistil NKÚ.
Zmluvu teda podľa neho záchranka uzavrela v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách samosprávy. Keďže polícia bližšie nekomentuje päť rokov trvajúce trestné konanie, nie je známe, či sa vyšetrovateľ zaoberá aj týmto zistením kontrolórov.
Nepovažovali za potrebné preverovať nájazdy
Počas kontrolovaného obdobia vyfakturovala firma košickej záchranke nájomné takmer 5,4 milióna eur, čo významným spôsobom ovplyvnilo výsledky hospodárenia.
Kontrolná skupina zistila, že dohodnuté zmluvné podmienky boli vzhľadom na reálne potreby vo viacerých prípadoch problematické.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári