KOŠICE. „Nie je to veľa, ale držím palce,“ napísal k svojim desiatim eurám Martin z Bratislavy. Je jedným z desiatok ľudí, ktorí sa zapojili do zbierky na vybavenie košickej neonatológie.
Niektorí poslali dve eurá, iní dvadsať, niektorí viac. Okrem sumy zanechávajú aj podporné odkazy.
Medzi organizátormi kampane je aj primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vanda Chovanová. Na alarmujúci stav neonatológie upozorňuje dlhodobo.
Stovky detí ročne
Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny patrí pod Detskú fakultnú nemocnicu Košice, ktorá si prenajíma priestory Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.
Tamojší tím diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia pacientov novorodeneckého veku z Košického a Prešovského kraja.
Prečo musia odborníci prosiť verejnosť o finančnú podporu? Dôvodom sú podmienky, v akých fungujú. Zamestnanci ich opisujú ako kritické.

Počet lôžok na oddelení vysoko špecializovanej starostlivosti je 18 a desať lôžok je pre stabilnejších novorodencov.
Ročne hospitalizuje oddelenie okolo 300 detí, prevažne predčasne narodených, ale aj kriticky chorých novorodencov a tých, čo potrebujú chirurgický zákrok.
Doba hospitalizácie býva aj tri mesiace. Na tento počet detí sú priestory veľmi malé a v havarijnom technickom stave.

Pri daždi zateká
Posledná čiastočná rekonštrukcia bola realizovaná pred dvoma dekádami.
„Podmienky, v akých sa predčasne narodené detičky snažia bojovať o prežitie spolu s mamičkami, sú po mnohých stránkach nedôstojné. V zime prefukuje cez okná, ktoré sa nedajú zavrieť, v lete je extrémne teplo od inkubátorov a ventilátorov, ktoré sa tlačia jeden vedľa druhého. Často je potrebné otvárať okná, pretože viac ako 40-ročná klimatizácia je nepostačujúca. K inkubátorom sa bežne dostanú holuby, netopiere či hmyz,“ opisujú organizátorky verejnej zbierky.
Pri daždi cez okná zateká a personál na parapety ukladá plachty a plienky, aby zadržali vodu od prístrojov, pod inkubátormi sa tvoria mláky.

Pokračujú, že matky bojujúce o prežitie svojich detí majú k dispozícií len dve izby s celkovou kapacitou osem postelí a jednu kúpeľňu. Druhá nefunguje z dôvodu pokazeného odpadu.
Ženy v šestonedelí so zvýšenými nárokmi na hygienu tak zdieľajú jednu kúpeľňu.
„Podmienky na oddelení sú na úrovni štandardu niektorých väzníc, v pôvodnom 43-ročnom stave, sú nehumánne, zariadenie je opotrebované. V týchto podmienkach prežívajú matky strach o prežitie svojho dieťaťa často niekoľko mesiacov, nemajú žiadne súkromie, nemajú si počas pobytu v nemocnici kde vyprať oblečenie, pretože niektoré sú od domova vzdialené aj viac ako sto kilometrov.

V prenájme
Práve okolnosť, že košická neonatológia sídli v prenajatých priestoroch univerzitnej nemocnice, má byť dôvodom, prečo sú tieto priestory nerekonštruovateľné zo štátnych zdrojov.
A to napriek tomu, že obe susedné nemocnice sú štátne, uvoľnenie finančných zdrojov na potrebnú rekonštrukciu priestorov nie je podľa autoriek legislatívne možné.

Pripomínajú, že Detská fakultná nemocnica Košice mala vypracovaný projekt nadstavby nových priestorov pre Plán obnovy a odolnosti, ktorý bol časovo realizovateľný a bol hodnotený ako najlepší z predložených.
„Vláda SR však rozhodla, že podporí projekty menších a súkromných nemocníc, a projekty, ktoré predkladali fakultné nemocnice, neboli schválené.“
„Pre náš štát je jednotka intenzívnej neonatológie v Košiciach neviditeľná,“ hovoria autorky zbierky.
Nové okná i ultrazvuk
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Zuzana Dolinková (Hlas) neodpovedalo na otázku, kde vidí príčiny aktuálneho stavu košickej neonatológie a ako hodnotí fakt, že financie musí hľadať personál v zbierke.
Rezort vo svojom stanovisku uviedol, že neeviduje požiadavku zo strany Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice na modernizáciu priestorov neonatológie.
„Zároveň rezort zdravotníctva podporuje investičné akcie DFN Košice, čoho dôkazom je aj pridelenie mimoriadnych kapitálových výdavkov koncom roka 2023 vo výške 1,75 milióna eur a na rok 2024 boli pridelené vo výške 2,75 milióna eur. Avšak je na organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, ako si priorizujú svoje investičné projekty,“ uviedol pre Korzár komunikačný odbor rezortu.
Vo verejnej zbierke sa snažia zamestnanci o 50-tisíc eur, ktoré budú použité na výmenu okien, elektrických rozvodov, vodoinštalácie, novú klimatizáciu, rekonštrukciu kúpeľne a toalety, nákup postelí, nočných stolíkov, posteľnej bielizne.
Počíta sa aj s výmenou osvetlenia, dverí, kuchyne, nábytku a potrebného zariadenia do prípravovne stravy pre deti a nákup spotrebičov ako práčka, sušička, umývačka, televízor, mikrovlnná rúra.

Zvyšné peniaze sa využijú na financovanie kúpy nového ultrazvuku.
Za dva dni ich podporili ľudia sumou vyše 11-tisíc eur.
„Keďže sa nevieme dopracovať k prestavbe, ktorú by financovala Európska únia alebo náš štát a legislatívne nie je možné rekonštrukciu financovať zo zdrojov nemocnice (keďže sme v podnájme v inej nemocnici), spúšťame zbierku cez Donio na rekonštrukciu priestorov, v ktorých naši pacienti a ich mamy trávia niekedy celé mesiace. Myslíme si, že občianska spoločnosť nemôže rezignovať na dobro,“ uviedla na sociálnej sieti Chovanová.

Kritizované fotenie
Lekár Maroš Rudnay z oddelenia rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach kritizuje, že obyvatelia suplujú štát.
„Zatiaľ čo v Ženeve vo WHO sme zo seba urobili ten najúbohejší trash, aký existuje, klesli pod úroveň krajín tretieho sveta, doma sa lekári navzájom jeden druhému zbierame na oddelenia. Takto sme sa zbierali na fetoskop, tentokrát na košickú neonatológiu, ktorá je v dezolátnom stave. Táto krajina klesla na absolútne dno.“
Verejnosť si primárku Chovanovú môže pamätať aj po tom, čo v januári reagovala na Dolinkovej fotografiu s novorodencom. Ministerka ho držala bez ochranných pomôcok, s ktorými ku nim pristupuje personál či rodičia.
Primárka ministerke odporučila, aby si nabudúce na minimalizovanie rizika infekcie u predčasniatka dala jednorazový plášť a zložila prstene a hodinky.
Dolinková po vlne kritiky fotografiu zo svojho profilu stiahla, post o ministerskej návšteve zmazala aj popradská nemocnica.

Zabudnutí pri evakuácii
Ťažkou skúškou pre oddelenie bol aj marcový požiar v univerzitnej nemocnici. Nemocnicu opustilo spolu vyše 400 pacientov zo 766 hospitalizovaných. Novorodenci v najvážnejšom stave však medzi nimi neboli.
„Evakuovaní boli všetci novorodenci z neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura - ergo zdravé deti po pôrode (17. poschodie). Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny sa nachádza na 16. poschodí a patrí pod Detskú fakultnú nemocnicu. Odtiaľ deti evakuované neboli,” hovorila Chovanová.
Pri evakuácii ich záchranári nekontaktovali. Len vďaka službukonajúcej lekárke záchranári nevypli z bezpečnostných dôvodov rozvody kyslíka a elektriny.
„Inak by tých desať detí, ktoré v tom čase boli na ventilačnej podpore, neprežilo,” dodala vtedy primárka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári