KOŠICE. Po rokoch sa do Košíc, miesta, kde tvoril a pôsobil významný sochár Ján Mathé, vrátilo jeho dielo. Reliéf známy ako Horolezec bol na fasáde hotela Ovruč na Štrbskom Plese.
Sochár vytvoril dielo v roku 1962 ako monument do verejného priestoru. Reliéf pred pár dňami previezli z Tatier do Múzea vila ateliér Mathé na Horolezeckej ulici.
Horolezec bol na fasáde tatranského hotela zrejme od jeho výstavby. Otvorili ho v roku 1969. Práve z neho informovali novinári z celého sveta o priebehu majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, ktoré sa konali o rok neskôr.
Reliéf nie je majetkom múzea, stále ho vlastní súkromná osoba z Popradu.
„Majiteľ bol pôvodne ochotný ho predať, ale aktuálne na to nie je dostatok finančných prostriedkov. Dohodli sme sa , že by sme dielo pána Mathého mohli prijať do zbierky múzea ako deponát,“ hovorí kurátor múzea Miroslav Kleban.
Znamená to, že umelecké dielo je v múzeu uskladnené. Časom bude aj reštaurované a vystavené.

Osvietený majiteľ
Súkromník, ktorý prevádzkuje hotel, sa podľa Klebana pokúšal reliéf zachrániť. Predpokladá sa, že ho z fasády odinštalovali niekedy v 90. rokoch, v čase, keď v Tatrách kupovali štátne hotely súkromníci.
„Veľa umeleckých diel sa v tých časoch zničilo. Tento majiteľ bol osvietený, reliéf uchoval, zabalil a uložil na paletu.“
Kleban pokračuje, že dielo nie je v stopercentnom stave.
„Keď ho z fasády dávali dole, poškodil sa. Reliéf Horolezec je zároveň vyrobený z pieskovca, tento materiál časom prirodzene deštruuje.“
Dopĺňa, že Horolezec je významné a hodnotné dielo. Verí, že sa ho časom podarí odkúpiť do zbierky múzea.

Horolezec na Horolezeckej ulici
Nie je náhoda, že múzeum sídli na Horolezeckej ulici. Pomenovaná bola po známom horolezcovi Jozefovi Psotkovi, ktorý v 80. rokoch tragicky zahynul pri zostupe z Mount Everestu. Bol bratom Mathého ženy Evy Mathéovej.
Mathéová v jednom zo starších rozhovorov pre Korzár opísala vzťah medzi jej manželom a bratom ako veľmi blízky a vrúcny. Aj keď bol Jozef o tri roky mladší ako Eva, cítil sa ako jej ochranca.
„Vždy sa zaujímal o to, s kým chodím a schvaľoval mi chlapcov. Aj môjho Jana zobral do Zádielskej doliny a vyskúšal ho na Cukrovej homoli. Jano na ňu vyliezol a Jožo povedal – To je dobrý chlapec, môžeš s ním chodiť.“

Nerozlučne spätý s mestom
Eva a Ján sa vzali v roku 1959. Jozef Psotka bol rodine veľkou oporou v ťažkých časoch. Manželia Mathéovci mali v roku 1967 vážnu autonehodu, Ján pri nej utrpel vážny úraz hlavy, dlhé týždne bol v bezvedomí.
„Jožo mi dával nádej, on jediný. Chytila som sa jej a to ma držalo nad vodou. Po šiestich týždňoch začal reagovať a postupne sa zotavoval. Vzala som si niekoľkomesačnú neplatenú dovolenku, aby som ho rehabilitovala. Desať rokov po havárii môj Jano urobil svoje vrcholné dielo – Plod života,“ opísala pani Mathéová udalosti spred desaťročí.

Život a tvorba sochára Jána Mathého sú nerozlučne späté s mestom Košice. V roku 1922 sa v Košiciach narodil a s výnimkou pražských štúdií v meste prežil celý osobný i tvorivý život.
V 50. rokoch začína svoju profesionálnu kariéru sochára a počas bohatej tvorivej činnosti zanecháva jeho sochárske umenie v meste Košice vizuálnu stopu aj vo verejnom priestore.
Jeho tvorbu môžeme zaradiť do špecifickej kategórie modernej sakrálnej plastiky. Ján Mathé zomrel 5. júna 2012 po boku svojej manželky.

Princíp zlatého rezu
Do vily, ktorá je dnes múzeom a mestu ju darovala Eva Mathéová, sa manželia nasťahovali v roku 1983.
Pri jej výstavbe v spolupráci s architektom Michalom Baníkom sa rátalo aj s priestranným ateliérom, kde Mathé tvoril až do konca svojho života.
Vila bola navrhnutá v puristickom prevedení funkčnosti a hmoty v duchu bauhausovskej tradície. Stavba uplatňuje princíp zlatého rezu, čím sa dosiahla mimoriadne pozoruhodná vizuálno-estetická harmónia celkovej stavby.
V roku 2019 bola stavba vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2023 je múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice. Hlavným poslaním múzea je zachovať architektonické dedičstvo a Mathého umelecký odkaz.
Súčasťou objektu je aj vybavenie vily, teda mobiliár a príručná knižnica, ktorá obsahuje viac ako 1500 knižničných jednotiek zameraných prevažne na umelecko-historickú literatúru.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári