KOŠICE. Čierny deň RTVS. Nápis na štýl smútočného parte zdobí stĺp na vrátnici košického štúdia.
Keď si ho chcela reportérka denníka Korzár odfotiť, vrátnik jej v tom fyzicky zabránil a odtlačil ju k východu. „Opustite priestory,“ vyzýval ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na protest košických zamestnancov telerozhlasu.
Približne polovica zamestnancov rozhlasu prišla na avizovaný štrajk v pondelok na poludnie, pripojili sa tak k svojim bratislavským kolegom.
Akcia súvisí s utorkovou schôdzou parlamentu, na ktorej by mali poslanci definitívne rozhodnúť o novom zákone o verejnoprávnom médiu.

Cítia tlak
Dvadsať zamestnancov a niekoľko podporovateľov v pondelok napriek nepriaznivému počasiu pochodovalo od RTVS cez centrum mesta k Ústavnému súdu.
„Cítime veľký tlak, hlavne v posledných mesiacoch, od politikov na médiá a RTVS. A pritom RTVS, to nie je len politika a správy, ale desať rozhlasových a štyri televízne okruhy, ktoré si plnia verejnoprávnu funkciu,“ hovorí dramaturgička Hana Rodová.
Zdôrazňuje, že rozhlas bol napriek tomu, akú veľkú má úlohu vo verejnom priestore, z komunikácie akoby vylúčený.
„Ide o zachovanie slobody slova. Pre nás je dôležité, aby sme ostali slobodní, aby sme neboli ovplyvňovaní, a mohli naďalej napĺňať verejnoprávny obsah, ktorý bude mienkotvorný a objektívny, ako bol doteraz.“
Veria v nezávislosť
Podľa Rodovej nepracujú aktuálne v ľahkej dobe, už niekoľko mesiacov vnímajú neistotu a obavy.
„Záleží, kto bude vo vedení a akým spôsobom si bude vyberať tím ľudí. Indície sú také, že by to malo byť veľmi jednostranné. Stále veríme, že sa to nakoniec podarí a kompetentní si uvedomia silu verejnoprávneho média. Boli by sme radi, ak by verejnoprávnosť, sloboda a nezávislosť zostali zachované tak, ako to má byť v demokratickom štáte.“

Redaktor Anton Gbúr pracuje v spravodajstve takmer desať rokov. „Mám pocit, že samotný návrh zákona mi už nedovolí slobodne tvoriť ako doteraz.“
Ak zmena zákona v utorok prejde, nechystá sa rezignovať. „Budem dávať pozor, čo sa možno nové vedenie bude pokúšať presadzovať, a podľa toho sa zariadim.“
Posledných desať rokov nezaznamenal žiadne zásahy do tvorby. Pripisuje to aj vzdialenosti od Bratislavy.
„Možno na východe máme aj výhodu, že sme ďalej od Bratislavy, neriešime vrcholovú politiku, ktorá prioritne vrcholových politikov zaujíma. Do mojej regionálnej práce nik nezasahoval.“

Gbúr: Verejnoprávna robota má zmysel
Podľa prieskumov je práve verejnoprávne spravodajstvo najdôveryhodnejšie, podľa Gbúra ide o znamenie, že svoju robotu si robia dobre.
„Určite sú v súčasnom nastavení aj chyby, ale tu ideme rušiť niečo, čo funguje, nehovorím, že ideálne. Podľa mňa sa netreba brániť žiadnej diskusii, vždy treba verejnoprávnu televíziu a rozhlas vylepšovať, o tom sa pokojne bavme, ale tu ide z môjho pohľadu o likvidáciu verejnoprávnych médií.“
Gbúr je jednou z tvárí spravodajstva RTVS, zviditeľnil sa okrem iného aj v úvode roka, keď sa premiéra Roberta Fica (Smer) počas výjazdového rokovania vlády na východe pýtal, prečo sa stretnutie s ukrajinským partnerom Denysom Šmyhaľom neuskutoční v Kyjeve, ale v Užhorode pri hraniciach.
„A naozaj si myslíte, že v Kyjeve je vojna? To nemyslíte vážne, dúfam, že áno,“ reagoval Fico s tým, že je tam „úplne normálny život“.
Kritickou otázkou sa zaoberala aj Rada RTVS . „Riešila sa moja otázka na pána premiéra, že čo som si dovolil sa pýtať a tam sa ma moje vedenie zastalo. Cítim sa slobodne, páči sa mi verejnoprávna robota, má zmysel a verím, že to tak ostane.“

Na rozhlas sa zabúda
Literárna redaktorka Ivana Jachymová tu pracuje už 33. rok. Upozorňuje, že RTVS je verejný zdroj, ktorý patrí všetkým.
„Nemôže si ho prisvojiť žiadna politická moc a nemôže z toho robiť megafón ani slúžku.“ V utorku vidí riziko.

„Ak sa niekto dostane k moci a má niečo vo svojich rukách, tie ruky musia byť super dobré. Musia sa starať o tie veci. Nesmie z nich vychádzať hrôza, že sa veci odklonia a ešte sa využijú na nejaké ciele."
Celý život sa Jachymová venuje kultúrnej publicistike. „Veľmi mi prekáža, keď sa všetko pri verejnoprávnej debate stáča len na politiku. S kolegami sme za tie roky urobili množstvo relácií a programov v prospech regiónu.“
Politici podľa nej nevedia, čo všetko vo verejnoprávnych médiách je.
Prvý historický protest má podľa Jachymovej význam. „Je to zároveň dobré, pretože človek má pocit, že môže žiť dôstojne. Je to lepšie, ako kdesi mať zvesenú hlavu a spustené plecia a čakať, kým o ňom rozhodnú.“

Obava o hodnoty
Redaktorka publicistiky Michaela Slivková Kirňaková hovorí aj o osobnej motivácii.
„Neštudovala som masmédiá a neuchádzala som sa o prácu v RTVS preto, aby som zrušila všetky hodnoty, ktoré uznávam, a to je objektivita a verejnoprávnosť.“

Najviac ju mrzí, že pri debate o verejnoprávnosti a tlakoch v spravodajstve sa zabúda na náboženské vysielanie, na vysielanie pre deti, pre nepočujúcich, pre národnostné menšiny.
„To je verejnoprávnosť, aby každý mal možnosť vybrať si v tom bohatom programe niečo, čo sa ho dotkne. Vzdelávame a môžeme mať názor, či 5 je veľa alebo málo, ale spochybňovať to, že 1 + 4 je 5 alebo 5 + 0 je 5, to sem nepatrí.“
Riaditeľ košického štúdia Jaroslav Kerner sa protestu nezúčastnil, zamestnancov však podporuje: „Podporujem každého, kto chce nejakým spôsobom chrániť verejnoprávnosť v tejto krajine.“
Na utorkové hlasovanie sa pozerá s obavou. „Môže dôjsť k tomu, že politici získajú absolútnu možnosť ovládať verejnoprávne médiá, z toho obavu mám.“
Predstavitelia vlády tvrdia, že vysielanie RTVS nie je objektívne a ministerstvo kultúry pripravilo nový zákon. Podľa pracovníkov RTVS aj opozície chce vláda médium ovládnuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári