Metropola východu sa nedávno stala miestom, kde sa do hĺbky a z rôznych uhlov hovorilo o nebezpečnom fenoméne, s ktorým má skúsenosť každý z nás. Konferencia FEJK, ktorá bola venovaná hoaxom, dezinformáciám a iným online hrozbám, priniesla množstvo prospešných informácií od ľudí, ktorí sa tejto problematike na dennej báze venujú.
Bezpečnostný expert TOMÁŠ KRIŠŠÁK pre Korzár prezradil, ktorej dezinformácii uveril aj on a aké zmeny vo vlastnom správaní je potrebné urobiť, aby bol každý z nás odolnejší voči nepravdám.
„Je veľký rozdiel v tom, či komunikujeme osobne alebo telefonicky a tým, keď si píšeme súkromné správy alebo si píšeme v rámci verejnej komunikácie. Tým, že ostatní ľudia vidia, čo píšeme, a niekto nás konfrontuje, cítime sa, akoby sme prichádzali o dôstojnosť. Vtedy je človek veľmi tvrdohlavý, nechce prijať iný názor a veľmi bojuje za svoju pravdu,“ upozorňuje na to, že nie je jedno, akými prostriedkami spolu komunikujeme.

V rozhovore sa dočítate:
- Aké kanály používa ruská propaganda,
- akú dezinformáciu naposledy vyvracal,
- čo nepravdivé sa šírilo webom v súvislosti s eurovoľbami,
- ako zistiť, či fotografiu robila umelá inteligencia,
- ako hovoriť s blízkym, ktorý verí dezinformáciám.
Nedávno médiami preletela správa o Slovákovi z Bežoviec (okres Sobrance), ktorý je prvý vojak pochádzajúci zo štátov Európskej únie, ktorého zajala na svojom území ukrajinská armáda v službách ruského agresora. V rozhovore o sebe prezradil aj to, že sa na stranu Ruska rozhodol pripojiť po tom, čo v Anglicku zvykol pozerať ruskú televíziu. Dá sa povedať, že je to jeden z najextrémnejších príkladov človeka, ktorý verí dezinformáciám, z našej krajiny?
Odpovede zajatého Slováka na mňa pôsobili nedôveryhodne. Až neskôr som sa dozvedel o jeho minulosti, o vražde, ktorú vykonal. Ak toto všetko zoberieme do úvahy, tak ide o skutočne extrémny prípad.

Ruská televízia na Slovensku nevysiela. Má významný vplyv na to, čomu ľudia veria v krajinách, kde je jej vysielanie povolené?
Tá vojna sa datuje už do roku 2013/2014. Už v roku 2014 išlo bojovať na strane Rusov proti Ukrajincom viacero Slovákov. Tí mali spoločné to, že svoj myšlienkový svet vypĺňali rôznymi panslavistickými bludmi, ktoré u nás často šíria proruské kanály. Už vtedy bolo totiž zrejmé, že Rusko svoju propagandu nešíri len cez svoje oficiálne televízne kanály ako Russia Today a Sputnik News, ale používa k tomu aj svojich často nepriznaných spojencov a pomocníkov z rôznych oblastí.
Aké kanály ešte používa ruská propaganda na šírenie svojich myšlienok?
Má to mnoho podôb. Z niektorých svedectiev mám indície, že ide aj o aktivity, ktoré sú prezentované ako verejná diplomacia. Hoci navonok môže takýto program niesť pomenovanie „vedecké sympózium“, v skutočnosti je táto aktivita o názorovej indoktrinácii. To slúži ako figový list pre podujatie, kde dochádza k šíreniu politickej propagandy.
Nie je zákonný spôsob, ako ich znova rozpustiť?
V minulosti sa o to snažili bývalé vlády, ale pre vnútorné nezhody sa tieto politiky vytratili do stratena. Slovensko je čoraz viac infikované prebiehajúcou informačnou vojnou a jej dôsledkami. V tomto bode by napríklad opatrenia z minulosti, ako vypínanie rôznych manipulatívnych zdrojov informácií, situácii veľmi nepomohli.
Slovensko podlieha veľmi silným informačným krízam. Zmenil a vyvinul sa aj informačný ekosystém, čo znovu zneužívajú zdroje propagandy. Preto je zrejmé, že ak by sa aj štát usiloval o ochranu obyvateľstva v kognitívnej doméne, tak by museli tieto postupy brať ohľad na novú realitu tohto problému.
Vidíte bezpečnostný rozvrat aj medzi bežnými občanmi na uliciach alebo v rodinách?
Ľudia sú naživo príjemní, usmiati, na dobro reagujú dobre, ale potom, keď nahliadneme do toho, čo sa deje na internete, tak vidíme, že to v spoločnosti vrie.
Niekedy sa obávam, že po krízových rokoch a rôznych vplyvoch, v ľuďoch klesá viera, že bude ešte niekedy dobre. Mnohí frustrovane vstupujú do nového svetonázoru, kde za všetko zlé môže Amerika a ľudia tiež čoraz častejšie veria na rôzne sprisahania. Mnohí prežívajú bezprecedentnú bezmocnosť, ktorá je pochopiteľná a vytvára strach a neistotu, od ktorých sa ľudia chránia tak, že radšej veria na rôzne nepravdivé konšpiračné teórie.
Keď máme napríklad v blízkej rodine človeka, ktorý verí dezinformáciám a nechceme o tento vzťah prísť, odporučili by ste sa daným témam úplne vyhýbať? Alebo ako s ním o tom hovoriť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári