KOŠICE. V Košiciach diskutovali odborníci o nedostatku špecialistov v STEM odboroch. Predstavený bol i portál Studiumstem.sk, ktorý prináša odpovede na otázky záujemcov a štúdium technických odborov, ale i databázu bezmála tisícky škôl so STEM zameraním.
Koncept STEM vznikol v USA v 90. rokoch minulého storočia na označenie vzdelávanie v odboroch prírodné vedy (Science), techniky (Technology) a technológie (Engineering) a matematika (Matematics).
Praktické rady i bezplatný online kurz
Poskytuje aj informácie o duálnom vzdelávaní a jeho súčasťou je aj bezplatný online kurz Zorientuj sa v STEM. Ten prináša praktické rady pre rozvoj zručností, a tiež rady o tom, ako sa v danej oblasti uplatniť. Na rozvoji a vzniku portálu sa podieľala spoločnosť SK-NIC.
Diskutujúci sa zhodli, že zvýšeniu záujmu o štúdium a prácu v STEM odboroch by mohla pomôcť medzisektorová spolupráca, zdieľanie dobrej praxe, ale i lepšia prístupnosť dát od štátu či dialóg medzi firmami, školami odbornou verejnosťou a odbornou verejnosťou a študentstvom technických odborov.
Rovnako je potrebné brať do úvahy i potenciál dievčat a žien, ktoré v súčasnosti tvoria čosi vyše 17 percent špecialistov v oblasti informačných technológií. V prípade študentstva STEM odborov je ich podiel menej ako 13 percent.
Chýbajúce skúsenosti s programovaním
Prieskum, ktorý realizovalo OZ Ženský algoritmus, ktoré sa usiluje o zlepšovanie rodovej rovnosti v IT sektore, ukázal, že študentky najväčšmi odrádzajú chýbajúce skúsenosti s programovaním, obavy z náročnosti štúdia, nedostatok technických zručností, ale aj chýbajúce informácie o štúdiu a uplatnení, a tiež nedostačujúca znalosť matematiky.
Prieskum bol realizovaný na 545 študentkách z Košického kraja.
„Realizujeme viaceré aktivity, v rámci ktorých sa snažíme ponúknuť informácie a naše skúsenosti a odovzdať emóciu, vďaka ktorej účastníci a účastníčky zahoria pre IT. Po skončení týchto voľnočasových vzdelávacích aktivít sa deti a rodičia často pýtali, ako ďalej. A práve takto vznikol nápad vytvoriť projekt Studiumstem.sk,“ priblížili spoluzakladateľky OZ Ženský algoritmus Lenka Hlinková a Zuzana Sotáková.
Slovensko má výborný mix predpokladov
Údaje Európskej komisie ukazujú, že v roku 2030 by v Európskej únii malo chýbať 11 percent odborníkov v STEM oblastiach. Ide o oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky. Zamestnanectvo v týchto oblastiach zarába približne dvojnásobok národného priemeru.
„Na východnom Slovensku je 16-tisíc zamestnancov v IT. Slovensko má výborný mix predpokladov byť technologickým lídrom, máme technickú tradíciu, hovoríme cudzími jazykmi, ale chýba nám schopnosť rýchlo sa adaptovať na technologické megatrendy,“ myslí si výkonná riaditeľka Košice IT Valley Miriama Hučková.
Za najväčšie bariéry uchádzačov v IT sektore označila najmä kritické, logické a technické myslenie, zdôraznila, že potrebné sú nielen vedomosti, ale i schopnosť adaptovať sa a rozvíjať.
„Musíme popracovať na konkurencieschopnosti nášho regiónu a krajiny. Aby sme naskočili na rozbehnutý vlak, je nevyhnutná transformácia a STEM oblasti sú pre náš región kľúčové,“ podotkla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári