KOŠICE. Cesta, ktorou prechádza denne vyše 25-tisíc áut, je od nedeľného predpoludnia otvorená.
Motoristi môžu využívať rozšírenú Slaneckú cestu v mestskej časti Nad jazerom v celkovej dĺžke takmer 2,3 kilometra.
Radnica pozvala na slávnostné prestrihnutie pásky množstvo hostí, začiatok cesty zdobila balónová výzdoba, hrala hudba.

Aj kritické ohlasy
Avizované hromadné vytrúbenie Jaroslava Polačeka (nezávislý), ktoré vzniklo ako antipodujatie a „poďakovanie“ košickému primátorovi, malo skôr rozpačitý priebeh.
Nešlo o súvislú jazdu trúbiacich áut, ale sporadické zatrúbenie či výkriky vodičov. Niekto zakričal „Hanba!“, iný „Konečne!“, ale aj podporné „Jaro, si náš!“.
Najviac pozornosti upútal vodič v bielom vozidle, ktorý spomalil a zúčastneným ukázal prostredník.

O potrebe rozšírenia frekventovanej komunikácie sa rozprávalo tri desaťročia. S rekonštrukciou sa začalo na jar 2022.
Okrem samotnej výstavby novej cesty a rekonštrukcie jej križovatiek vzniklo desať zastávok hromadnej dopravy, nainštalovali sa informačné systémy pre cestujúcich aj pre vodičov.
Zaznelo prepáčte
Popri komunikácii sa postavil nový cyklochodník. Okrem toho sa na ceste alebo v jej bezprostrednom okolí zmodernizovalo alebo nanovo postavilo sto stavebných objektov.
So sumou viac ako 18,5 milióna eur ide podľa radnice o vôbec najväčšiu investíciu miestnej samosprávy v dejinách samostatného Slovenska.
Ak by sa nepristúpilo k rozšíreniu Slaneckej cesty, najneskôr o dva roky by sa podľa výsledkov spracovanej dopravnej štúdie stala počas dopravnej špičky úplne neprejazdnou.

„Keď som sa stal primátorom, stál som pred rozhodnutím, či ideme do tohto projektu. Mali sme odvahu,“ hovorí Polaček.
„I napriek tomu, že fakty hovoria, prečo to trvalo tak dlho, je potrebné sa ospravedlniť. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí sa tešili a chceli cestu užívať čo najskôr. Omeškanie sa dá z rôznych dôvodov ospravedlniť, ale chápem, že ľudia boli plní očakávaní a chceli, aby bola čo najskôr otvorená.“
Sľubujú viac bezpečia
Dielo bude podľa neho úplne dokončené po modernizácii električkových tratí, ktoré tu teraz mesto plánuje.
Všetky stavebné práce sa uskutočnili za plnej premávky.
Slanecká cesta bude v najbližších mesiacoch až do jej právoplatnej kolaudácie fungovať v režime predčasného užívania.
Pre kolaudáciu je potrebná omnoho rozsiahlejšia dokumentácia vrátane geodetického zamerania a úkonov na katastrálnom úrade.
Po rozšírení na štyri pruhy po desiatkach rokov zmiznú podľa primátora každodenné kolóny a namiesto nich sa tam odteraz bude jazdiť plynulo v rámci zelenej vlny.
„Vďaka rozšírenej ceste, novému cyklochodníku a zmodernizovaným zastávkam MHD príde k výraznému zvýšeniu bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky," uviedol primátor.
Vedúci strategického oddelenia a zástupca riaditeľa magistrátu Richard Dlhý pripomenul, že ešte pred začatím výstavby muselo mesto ako investor rokovať s vlastníkmi pozemkov o takmer 100 kúpnych, zámenných a nájomných zmluvách, vrátane zmlúv o zriadení vecného bremena na zhruba 200 parcelách.

Výstavbu sprevádzal masívny výrub
Kvôli rozšíreniu komunikácie sa muselo pristúpiť k výrubu 381 stromov. Namiesto nich sa v celkovo ôsmich košických lokalitách vysadilo 774 nových stromov, najčastejšie išlo o lipu, javor, hrab, dub či pagaštan.
K výstavbe pomohli Košiciam eurofondy. Richard Dlhý predpokladá, že z eurofondov bude preplatených 14 miliónov eur, čo predstavuje 95 percent z celkových deklarovaných oprávnených výdavkov do konca roka 2023. Zvyšok pôjde z rozpočtu mesta.
Spolufinancovanie mesta vrátane dodatočných nákladov na preložky inžinierskych sietí doteraz predstavovalo sumu 2,4 milióna eur.
„Musím si utrieť pot z čela a povedať konečne,“ vydýchla si pri otvorení aj starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová (nezávislá).
Pripomenula, že ide o deväťročný proces, ktorý začal rozhodnutím o vykupovaní pozemkov. Poďakovala súčasnému i bývalému vedeniu mesta.
„Našli sa viaceré objektívne dôvody, prečo stavba nemohla byť skončená v riadnom termíne. Kritika bola často neoprávnená, lebo obyvatelia nevideli problémy, ktorú sme tu mali s výkopovými prácami kvôli rôznym preložkám, prerábaním projektovej dokumentácie či obrovskej byrokracie."
Vydvihla, že verejnosť sa mohla zúčastňovať aj pravidelných kontrolných dní.
„Zaregistrovala som aj nespokojnosť s priechodmi, no tie sú vyznačené v zmysle súčasnej legislatívy," dodala.

„Čisté" priechody
Podobný postreh, že priechody nemajú značenie klasickej zebry, má aj projektant Pavel Titl.
„Bohužiaľ, je to legislatíva, s ktorou nesúhlasím, je to jedna z vecí proti bezpečnosti cestnej premávky. Bol to dlhý boj, dokonca sa to riešilo s ministerstvom dopravy, či nám nedajú výnimku. Svetelne riadené priechody sa už nevyznačujú zebrami, ale vodiacimi pruhmi. Nastala dilema, lebo pri vypnutí semaforov je to neriadený priechod.“

Dohoda správcu cesty, mesta a polície však je, že semafory pôjdu 24 hodín denne.
„To znamená, že tu máme prvý ucelený ťah v Košiciach, kde semafory pôjdu nonstop práve kvôli tomu.“
Podľa Titla cesta ľuďom pomôže, problém sa sčasti presunie. „Ostáva lievik v Krásnej, ktorý bude ráno sáčkovať vozidlá,“ predpokladá Titl.
Gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ cestu posvätil. Zdôrazňuje, že príprava cesty má aj duchovný rozmer.
„Ako cesta priblíženia k človeku, cesta znamená aj uľahčiť niekomu príchod a vytvoriť vzťah. Pre nás veriacich je to aj symbol cesty k tomu, ktorý sám seba nazval, že je cestou aj pravdou.“
Na hlasných kritikov, ktorí narušili slávnosť, poznamenal, že požehnanie sa ceste zíde, keďže tu bolo veľa netrpezlivosti, preklínania a zlostenia.

Chodník má povolenie, cyklochodník nie
Polaček na margo trúbenia uviedol, že kým niekto vidí kritiku, on ukončené dielo, poďakovanie a úľavu.
„Nielen na mojej strane, ale aj na strane ľudí, ktorí boli obmedzeniami postihnutí. Ideálny svet neexistuje, museli sme odstraňovať množstvo chýb a prekážok. Možno sme sa málo sťažovali a málo kritizovali, ale mojou úlohou je dielo dostať na správne miesto.“
V sobotu nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby.
Podmienkou plnej kolaudácie je prekládka vzdušného vedenia vysokého napätia. Podľa stanoviska Východoslovenskej distribučnej sa dočasné užívanie vzťahuje len na cestu, ale nie na cyklochodník a zastávky.
Miroslav Stehlík z magistrátu hovorí, že zastávky sú v režime dočasných zastávok, ako boli v procese výstavby.
„Požiadali sme dodatočne o predčasné užívanie cyklochodníka, do polovičky júla by to malo byť papierovo v poriadku. Povolenie na chodník je, na cyklochodník bude do polky júla, ale nebudeme ho zatarasovať.“

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári