KOŠICE. Od nedele otvorená zrekonštruovaná Slanecká cesta na sídlisku Nad jazerom v plnom štvorpruhovom profile zažila v pondelok prvú zaťažkávaciu skúšku.
Ráno o siedmej a aj o čosi neskôr bol zjazd v smere od mosta VSS na túto komunikáciu úplne plynulý a na zelenú vlnu sme prešli až ku Golianovej na začiatku Krásnej. Tento smer však podľa očakávania býva problémový až v neskorších popoludňajších a podvečerných hodinách.
Predpokladalo sa, že kritickým miestom bude ráno prvá nová svetelná križovatka v smere od Krásnej, teda Slanecká – Važecká. To sa i potvrdilo.
Názory vodičov na to, čo im štvorprúdová Slanecká už prakticky v celej dĺžke priniesla, sa pohybujú v mantineloch od radosti, že je už konečne po rekonštrukcii, až po hnev na zbytočné vyhodenie 18 miliónov eur kvôli nezmyslu, ktorý nič pozitívne doprave nepriniesol.

Jeden sa teší, druhý hovorí o zbytočnosti
„Myslím si, že pre nás, Jazerčanov, je pozitívne to, že sa na Slaneckú dostaneme z vnútra sídliska a opačne bezpečnejšie a nebudeme odkázaní na to, či nás niekto na hlavnej pustí. Nebudeme už musieť toľko využívať ani bočné ulice. Aj keď je mi jasné, že tí, ktorí cez celé Jazero len prechádzajú, budú na toľko križovatiek so semaformi nadávať,“ povedal nám pán Štefan, ktorý autom jazdí z Jazera denne.
Vodič Milan už vopred predpokladal, že ani rozšírenie Slaneckej neodstráni problémy v rannej špičke najmä tým vodičom, ktorí prichádzajú do Košíc z okolitých dedín cez Krásnu.
„Ťažko povedať, či je to teraz lepšie, lebo keď sa pozerám na aj tak plnú cestu v Krásnej, tak veľký rozdiel nevidím. Ale je pravda, že sa trošku viac hýbu, lebo predtým sa na tej ceste pred zákrutou pri Golianovej predsa len viac aj stálo.“
Jeho kamarát Rudo nevidel žiadny rozdiel. Obaja sa však zhodli, že dopravné komplikácie v Krásnej a na Slaneckej viac zmierni až to, keď sa možno už ku koncu budúceho roka sprejazdní časť juhovýchodného obchvatu Košíc medzi Košickými Oľšanmi a Šebastovcami, ktorý presmeruje severo-južnú tranzitnú dopravu.
„Slanecká je jeden spackaný projekt, kedy po rekonštrukcii je prejazdnosť cesty nižšia ako pred a mesto ľahšie iba o 18 miliónov našich peňazí. Dnešné (pondelkové – pozn. red.) ráno bol jeden zlý sen. Stálo sa v zápche v čase, kedy sa nikdy nestálo. A už pred Krásnou. Za 18 miliónov ani jeden inteligentný semafor. Otázne je, či ich vôbec toľko bolo treba,“ napísal Korzáru svoj názor pán Erik.
Pokračoval, že kompetentní budú argumentovať, aby obyvatelia cestovali električkou, ale podľa neho sa aj táto doprava predĺžila oproti minulosti kvôli semaforom.
„Alebo ich ďalší argument bude, že všetko je ok, taký je projekt. Áno, ale projekt je potom zlý a mimo reality, čo táto cesta a priepustnosť do mesta potrebovala,“ podotkol.

Kritických bolo asi desať minút
My sme si pri zákrute na pomedzí Krásnej a Jazera v lokalite Golianovej ulice odsledovali situáciu medzi 7.00 – 7.40. Autá sa najprv šinuli od svetelnej križovatky v Krásnej síce pomalšie, ale v zásade plynulo.
Autá zapĺňali Slaneckú a museli úplne zastavovať len v úseku medzi križovatkami s Golianovou a Važeckou.
Kritických bolo asi 10 minút od 7.20 do 7.30, keď sa v pravidelných intervaloch úplne stálo už na celej hlavnej ceste medzi križovatkami na Važeckej a v Krásnej.
Viaceré vozidlá v tom čase odbočovali na Golianovu a pokračovali po Talinskej, ktorá je rovnobežná so susednou Slaneckou. Nie je však jasné, či sa zámerne chceli vyhnúť tomuto úseku a potom sa vracali na inom mieste späť na hlavnú tepnu alebo len mierili do vnútra sídliska.
Autor dopravného riešenia Slaneckej cesty Pavel Titl si prvú rannú špičku od jej otvorenia v plnom profile pochvaľoval.
„Doprava na Slaneckej bola v pohode tak, ako sa to očakávalo. Najmä domáci zo sídliska sa dostali do centra skôr ako pred rekonštrukciou,“ poznamenal.

Názory na nastavenie semaforov sú rôzne
Niektorí vodiči sa na sociálnych sieťach sťažovali na to, že sú na semaforoch zle nastavené intervaly. Rozchádzali sa však v tom, prečo. Časti z nich prekážalo, že je prikrátka zelená z bočných ulíc, iným zas, že na Slaneckej.
Už v nedeľu sa zápalisto diskutovalo aj o zelenej vlne, ktorá má zabezpečiť, aby vozidlá prešli plynulo siedmimi svetelnými križovatkami cez celú Slaneckú.
Niektorým sa to podarilo a pochvaľovali si to, iní zas tvrdili, že museli niekoľkokrát zastať na červenej, hoci dodržali predpísanú maximálnu rýchlosť 50 kilometrov za hodinu.
Titl zverejnil v nedeľu na sociálnej sieti post, v ktorom informoval, že od obeda je už sedem križovatiek na Slaneckej riadených svetelnou signalizáciou, a to zatiaľ v pevných signálnych plánoch so zadefinovaním obojsmernej líniovej koordinácie (zelená vlna).
„Samozrejme už sa tu objavujú reakcie, že koordinácia nefunguje. Ona funguje a je nastavená na rýchlosť 50 km/h. To znamená, že ak budete túto rýchlosť v intervale 47 – 53 km/h dodržiavať, prejdete celú Slaneckú plynulou jazdou bez státia na niektorej z križovatiek, a to v oboch smeroch. Ale to nebude platiť, ak pôjdete napríklad šesťdesiatkou,“ upozornil vodičov.
Uviedol aj príklad, že priemerná medzikrižovatková vzdialenosť na zrekonštruovanej Slaneckej je zhruba 350 metrov.
„Ak pôjdete päťdesiatkou, jazdná doba medzi dvomi semaformi je 25 sekúnd, medzi tromi 50 sekúnd. Tak je režim riadenia aj nastavený. Ak však pôjdete šesťdesiatkou, tak jazdná doba medzi dvomi križovatkami bude 20 sekúnd, medzi tromi 40 sekúnd. Teda budete o desať sekúnd pred križovatkou skôr a ten čas budete čakať na koniec červenej. Takže ten, kto bude dodržiavať rýchlosť, prejde celý úsek plynule. Ten, ktorý rýchlosť nebude dodržiavať, bude brzdiť, stáť a rozbiehať sa na každej križovatke,“ vysvetľoval Titl.
Niektorí vodiči pridali pod jeho post svoje skúsenosti, ktoré sa podľa nich nezhodovali s tým, čo tvrdil on.

Ráno sme prešli plynulo
My sme sa v pondelok ráno zhruba okolo 7.40 dostali na Slaneckú z Meteorovej ulice a cez prvú svetelnú križovatku s Važeckou sme prechádzali, keď už zelená blikala. Chvíľku sme išli rýchlejšie ako povolenou päťdesiatkou, potom sme po spomalení prešli cez všetky zostávajúce semafory plynulo bez zastavenia až za most VSS v smere na Sídlisko KVP.
Ani jeden z dvoch pruhov v tomto smere nebol v tom čase zďaleka prepchatý.
Práve na to upozornili niektorí vodiči, že medzi križovatkami by zniesla Slanecká aj dlhšiu zelenú, aby sa ráno rýchlejšie uvoľňovala križovatka pri Važeckej, teda smer od Krásnej.
Titla sme sa pýtali, či by nepomohlo, keby sa skoordinovali semafory na Slaneckej so semaforom v Krásnej.
„Semafor v Krásnej a Slanecká neboli ani nebudú skoordinované, nie je na to dôvod. Navyše pri križovatkách vzdialených od seba jeden kilometer a viac, tu je to 1 750 metrov, a v úseku, kde sú ďalšie neriadené križovatky i priechody pre peších, sa koordinácia ani nedá technicky zrealizovať,“ reagoval dopravný inžinier.
Jeden vodič tiež upozornil na to, že pri príjazde z vedľajšej Levočskej ulice ku križovatke s hlavnou Dneperskou chýba dopravná značka Daj prednosť v jazde. Podľa neho a aj podľa snímky na googlemaps tam počas rekonštrukcie takáto prenosná značka bola. Tvrdí, že tá je už preč, ale riadnu tam asi zabudli osadiť.
Zdôraznil, že tam hrozia kolízie áut, lebo prvé bude síce na hlavnej (Dneperská), ale vodič druhého prichádzajúceho z Levočskej si bez značky bude myslieť, že podľa pravidla pravej ruky mu má dať vodič toho prvého prednosť v jazde.
Titl sľúbil, že tam dopravné značenie doplnia ešte v priebehu pondelka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári