KOŠICE. Bývalé výmenníky v metropole východu väčšinou slúžia ako kultúrne centrá, no spektrum ich využitia môže byť aj širšie.
Výmenník tepla na Lomnickej ulici v časti Podhradová už dlhé roky chátral a zatekal. Vyhliadla si ho gréckokatolícka cirkev.
Doteraz sa slávia gréckokatolícke liturgie na Podhradovej v rímskokatolíckom chráme sv. Ondreja.
„Na začiatku, pred 20 rokmi, tam chodilo zo 40 ľudí, dnes ich je vyše 120. Komunita sa nám rozrástla, preto vznikla potreba samostatného chrámu,“ vysvetľuje Tomáš Miňo, administrátor farnosti Košice-Sever a podpredseda Komisie pre masmédiá Košickej eparchie.
O prenájom výmenníka požiadali mesto, ktoré zámer odobrilo hlasovaním v mestskom zastupiteľstve.
Dvojročná rekonštrukcia výmenníka by mala byť ukončená v septembri, odkedy by mal chrám zasvätený Kristovmu vzkrieseniu slúžiť svojmu účelu svätými liturgiami v nedeľu o 11.30 hod.
V rovnakom čase sa aj dnes slúžia gréckokatolícke sväté liturgie na Podhradovej.

Priestor na stretávanie nielen na liturgii
Výmenník síce vyzerá zvonku malý a nenápadný, dnu sa však zmestí všetko potrebné. Sakristia, spovedelnica, toalety, kuchynka, žertvenník, diakonník aj farská kancelária.
Chrám bude slúžiť aj ako komunitné centrum pre obyvateľov Podhradovej, keďže takýto priestor v tejto časti mesta zatiaľ nie je.
„V našom ponímaní to budeme volať cerkev. Predná časť chrámu – kaplnka sa bude dať uzatvoriť presklenými dverami. Zadná časť bude pastoračná, kde bude aj malá kuchynka a toalety aj pre deti a imobilných a prebaľovací pult. Táto časť bude mať aj taký komunitný charakter. Môžu sa tu stretávať dôchodcovia, rodiny alebo mamičky na materskej,“ vysvetľuje farár.
Vyvýšená zadná časť chrámu – chórus, bude dostupný kovovými schodmi a vďaka preskleným dverám oddeľujúcim prednú a zadnú časť z neho bude vidieť aj na oltár.
Vľavo od oltára bude umiestnený diakonník – miesto, kde sa oblieka kňaz a spovedelnica. Vpravo od oltára bude žertveník na prípravu obetných darov.
„Rímskokatolíci slúžia tvárou k ľudu, pretože teologicky to chápu tak, že všetci sme uprostred cirkvi a ten priestor na to majú aj uspôsobený. Gréckokatolíci slúžia otočení chrbtom k ľudu, pretože teologicky je kňaz ten pastier, ktorý vedie ľud k spáse,“ vysvetľuje rozdiel v svätej liturgii otec Tomáš.
Industriálny štýl
Po svätej liturgii sa môže zadná časť uzavrieť dverami, lavice vymeniť za stoly so stoličkami a veriaci budú môcť spolu aj obedovať.
„Tak raz za mesiac by sme chceli zorganizovať aj spoločný obed, aby sme podporili vzťahy v komunite. Mne absolútne nevadí, keď prídu aj veriaci alebo neveriaci, vítame všetkých.“
Chrám bude mať interiér zariadený v industriálnom štýle, s priznanou tehlovou stenou za oltárom aj kovovými stropmi.
„Nebudeme klamať, že nie sme v bývalej kotolni, lebo sme. Malá časť pod chórusom s bočným vchodom je stále regulačnou stanicou na plyn. Aj prvotná cirkev začínala v katakombách, v podzemných pivniciach, takže sa tak symbolicky vraciame ku koreňom. Lavice pre veriacich máme z jedného gréckokatolíckeho chrámu, ktorý si kúpil nové. Ich staré lavice len trochu zrecyklujeme. Pracujeme s tým, čo máme.“

Fólie s ikonami
V chráme je podlahové kúrenie, časom by ho podnájomníci chceli aj zvonku zatepliť kvôli vyššej úspore na energiách.
„Nad vstupnými dverami bude nápis Komunitno-pastoračné centrum, Gréckokatolícka cirkev, farnosť Košice-Sever. Po bokoch zas fólie s ikonami. Vnútri vo výklenkoch – nikách, by mali časom pribudnúť ikony. A vo vnútri, samozrejme, aj ikonostas – stena s ikonami, ktorá delí časť pre veriacich od svätyne, časti pre kňaza.“
Svojpomocne a bez veže
Chrám by ste podľa veže hľadali márne, nebude ju mať, pretože to nedovoľuje statika budovy. Centrum je učupené v úzkej uličke medzi garážami.
Chrám si rekonštruujú veriaci viac-menej svojpomocne.
„Niektorí veriaci sú remeselníci, iní stavbári, ďalší majú kontakty. Celková cena rekonštrukcie sa pohybuje okolo 100-tisíc eur. Napríklad elektroinštaláciu nám jedna firma darovala a veľa vecí sme si robili my sami. Aj ja som ťahal káble, bol som kvôli tomu aj na pohotovosti, lebo mi skočila stružlina do oka,“ spomína miestny kňaz.
Šesť košických chrámov
V Košiciach je v súčasnosti päť gréckokatolíckych chrámov – na Moyzesovej, na Sídlisku Ťahanovce, na Furči, na Jazere aj na Terase. Chrám na Podhradovej bude šiesty. Cirkev plánuje stavbu chrámu aj v Šaci na zelenej lúke.
Pre gréckokatolícku cirkev nie je nezvyčajné, že na chrám sú prestavané a posvätené aj iné objekty. Od roku 1990 už takto na Slovensku vzniklo 17 gréckokatolíckych chrámov.
„Veď aj na Ťahanovciach slúžia sväté liturgie v prerobených unimobunkách, na Jazere donedávna tiež slúžili liturgie v unimobunkách.“
Gréckokatolíkov je stále viac
Aj keď západná Európa bojuje s problémom, čo s prázdnymi rímskokatolíckymi kostolmi a aj na Slovensku už niektoré cirkevné stavby slúžia inému účelu, gréckokatolíckych chrámov je, zdá sa, málo.
Pritom z celkového počtu 520 gréckokatolíckych kostolov je až 514 na východe Slovenska v Košickom a Prešovskom kraji.

Podľa posledného sčítania ľudu v roku 2021 sa na Slovensku ku gréckokatolíckej cirkvi hlási vyše 218-tisíc gréckokatolíkov, čo je o 5,5 percenta viac ako v sčítaní v roku 2011.
„Sme jediná cirkev na Slovensku, ktorej počet členov vzrástol. Máme aj veľmi veľa mladých ľudí.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári