KOŠICKÝ KRAJ. Tomášovský výhľad sa objavil v ôsmich filmoch. Kulisy robil napríklad rozprávke Dračie srdce, snímke Nejasná správa o konci sveta či magickej Svetlonoci.
Ešte viac upútal filmárov Spišský hrad, kde sa natáčalo deväťkrát. Okrem rozprávok sa tu štáb rozložil aj kvôli akčnej snímke Kull dobyvateľ, kde bol hlavnom hviezdou Kevin Sorbo, známy zo seriálu Herkules.
Polstovka filmov
Zahraničné štáby mohli východniari vidieť napríklad v roku 2007, kedy sa aj na Spišskom hrade nakrúcal film Posledná légia s Colinom Firthom či Benom Kingsleym.
Celkovo 80 lokalít z východného Slovenska sa objavilo v päťdesiatich domácich či zahraničných filmových produkciách.
V jaskyni Domica sa plavila Maruška z rozprávky Soľ nad zlato, v Dobšinskej ľadovej jaskyni sa objavil Popolvár najväčší na svete.
Doktor Živago si pomohol kostolom v Žehre a fotogenický Stratenský kaňon poslúžil dráme Návrat bocianov.
Aj malé obce pri Slovenskom raji ako Mlynky, Nálepkovo či Švedlár možno nájsť v slovenských filmoch.
Američania nechali sochu
V Zádieli sa natáčala vojnová snímka Za nepriateľskou líniou v hlavných úlohách s Owenom Wilsonom a Genom Hackmanom.
Pripomína ju socha anjela v obci Háj neďaleko Košíc. Stránka csfd.cz uvádza, že vďaka nej zaznamenali v obci nárast turistov, pričom o sochu sa sporili dve obce, pri ktorých sa natáčala počiatočná i konečná scéna. Americkí filmári ju nakoniec darovali Háju.
Zaujímavosťou je, že v dobe natáčania na Slovensku sa na našom území po 104 rokoch neobjavil sneh a preto musel byť vo všetkých scénach nahradený umelým.
Pri príležitosti 30. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Košice pripravila krajská organizácia Košice Región Turizmus pre filmových fanúšikov Chodník filmových lokalít.

Vypočujú si detaily
Zmapovala desiatky miest a prináša ich na mape, turistov budú k pätnástim miestam navigovať aj filmové klapky. Okrem základných informácií obsahujú aj kód, ktorý ich presunie na audiosprievodcu v rámci bezplatnej aplikácie.
Tá ponúkne detaily o filmoch a seriáloch, ktoré sa v nich natáčali. Autorom textov je odborník na filmový cestovný ruch Tomáš Galierik.

Miesta prepája chodník naprieč krajom a záujemcovia tak nájdu tie, kde natáčal Juraj Jakubisko, ale aj veľké zahraničné produkcie.
Medzi lokality označené info tabuľkou v tvare klapky patria Košice, Rožňava, Tibava, Háj, Zádiel, Betliar a iné.
„Pevne verím, že dokážu pritiahnuť návštevníkov a to bolo vlastne cieľom celého nášho projektu. Chceli sme miesta priblížiť návštevníkovi práve cez tieto príbehy. Naším cieľom bolo dostať ich do aplikácie, aby sa dali aj vypočuť,“ hovorí riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Chystajú tematické zájazdy
Cez cestovný ruch vníma obrovský potenciál práve Tomášovského výhľadu a Spišského hradu.
„Takisto môžem spomenúť Sokoliara Tomáša, kde máme ešte hrad Krásna Hôrka a lokalitu Gemera.“

Vargová Jurková hovorí, že majú v pláne aj ponúkať výlety na tieto miesta, kde by boli sprievodcami zaujímavé osobnosti. „Pevne verím, že už na budúci rok sa nám to podarí.“
Na župnom úrade funguje už dva roky filmová kancelária, ktorá má filmovým a televíznym producentom uľahčiť podmienky pre nakrúcanie v regióne. Doma aj vo svete má východ Slovenska predať ako „film friendly region“, teda ako lokalitu atraktívnu pre produkciu filmových a televíznych diel.
Filmári majú nárok na finančnú dotáciu, jej výška je podľa miery zastúpenia východu v diele.

Návratná investícia
Cíti kraj existenciu krajskej filmovej kancelárie? Župan Rastislav Trnka (nezávislý) odpovedá, že základný pohľad je ekonomický.
„Platí pravidlo, že každé jedno euro investované do podpory filmového priemyslu sa vráti 4,5 násobne až 6,5 násobne. To sú čísla zo zahraničia. Samozrejme, to neznamená, že keď kraj vynaloží jedno euro, tak šesť eur sa mu vráti, ale vráti sa v mzdách ľudí, v službách, v ubytovaniach a ďalších iných sektoroch. Tak zvyšujeme hrubý domáci produkt Košického kraja alebo východného Slovenska.“

Zároveň sa podľa Trnku dostáva východ na filmovú mapu.
„Postupne ako budeme podporovať stále viac filmový priemysel, tak aj tých lokalít bude pribúdať a stanú sa navštevovanejšie a zvýši sa filmový turizmus, čiže vráti sa nám to v návštevnosti. My to v rozpočte neuvidíme, ale chceme podporovať cestovný ruch a zároveň chceme podporovať ekonomiku a tým pádom aj zamestnanosť.“
S natáčaním prichádzajú príležitosti pre rôzne profesie z filmového priemyslu.

Efekt môže prísť aj o desať rokov
Pri vzniku filmovej kancelárie hovoril jej šéf Ján Melikant aj o tom, že cieľom je prilákať sem aj veľké hollywoodske štáby.
Dnes sa v kraji natáčajú skôr domáce seriály a filmy.
Mal kraj väčšie očakávania a aká je prognóza východu ako filmovej mekky?
„Pár rokov dozadu som sa rozprával na konferencii s jedným kolegom z Nového Zélandu. U nich sa natáčal Pán prsteňov a tiež rozprával o tom, koľko rokov trvalo, kým si ich vôbec všimli. V zásade je to tak, že môže to vypáliť aj po jednom roku a môže to prísť aj o 10 - 15 rokov, je to ako so startupmi,“ hovorí Trnka.
Približuje, že postupne chcú urobiť katalóg filmových lokalít.
„Chceme ho ponúkať, nazvime to v Hollywoode alebo v zahraničných filmových centrách. Každým rokom budeme pridávať aktivity, ktoré by mohli vytvoriť priestor na takúto produkciu.“
Filmová kancelária má jedného zamestnanca, podľa Trnku mu pomáhajú kolegovia z kultúry a turizmu.
„Postupne sa to rozvíja, ale treba si tiež uvedomiť, že nájsť správnych ľudí veľmi špecificky zameraných na túto prácu je náročné, ale postupne, ako bude pribúdať práce, určite budeme personálne posilňovať.“
S lepšími cestami?
Trnka hovorí, že filmové miesta na východe má pochodené vďaka manželke.
„Priznám sa, že jednu dobu mala manželka takú mániu chodiť po týchto miestach, čiže ja asi polovičku v kraji mám schodených. Nebol som na všetkých, to je pravda, páčila sa mi napríklad socha prestreleného anjela. Tam sme, nechcem povedať, že aj kvôli tomu, opravovali cestu.“
Župan dodáva, že veľa z miest na filmovej mape nemajú dobrú infraštruktúru, čo by sa mohlo zmeniť.
„Chceli by sme ich trochu zveľadiť, ale kým nie sú navštevované v dostatočnej miere, tak sa neoplatí tam investovať. Chceme zvýšiť návštevnosť a potom budeme zvyšovať aj atraktivitu.“
Natáčanie filmov a seriálov v Košickom kraji sa začalo v roku 1958 filmom Smrť v sedle, ktorý sa nakrúcal v Stratenej.
Od 70. rokov sa tu natočili vojnové filmy, seriály, rozprávky a slovenské i svetové drámy a trilery.
Vlani sa v kraji nakrúcalo sedem celovečerných filmov. Medzi novšie snímky patrí Čiara či Vojna policajtov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári