Korzár logo Korzár Košice

Na Maroša Kramára nasadili syna, gratuloval mu Jaromír Hanzlík. Vyvrcholil Art Film Košice

Odovzdali filmové ceny.

V hľadisku Antónia Lišková, Martin Palúch a Maroš Kramár.V hľadisku Antónia Lišková, Martin Palúch a Maroš Kramár. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

KOŠICE. Príliš dlhý červený koberec a chaos na ňom. Plátna vejúce vo vetre počas premietania. Či dokonca žiadne filmové projekcie. Aj takéto veci sa stávajú na medzinárodných filmových festivaloch. Nič z toho sa neudialo v Košiciach, kde vyvrcholil jubilejný, 30. ročník festival Art Film.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto mohol jeho umelecký riaditeľ Martin Palúch na štvrtkovom záverečnom ceremoniáli konštatovať, že z tohto pohľadu bol Art Film Košice 2024 nudný. Pri týchto slovách bolo priam počuť, že mu spadol kameň zo srdca. Osemdňový filmový maratón žiadne excesy nepriniesol, jeho priebeh bol bezproblémový a hladký. Alebo, slovami riaditeľa, nudný.

SkryťVypnúť reklamu

Diváci sa nenudili, festival ponúkol na ôsmich miestach desiatky filmov z celého sveta. Nuda nebola ani na záverečnej ceremónii, na ktorej boli odmenené víťazné snímky a ich aktéri v jednotlivých sekciách, ale aj odovzdané ocenenia Zlatá kamera a Hercova misia.

Súvisiaci článok Ocenený Miloslav Luther: Milujem pozerať iné filmy, s vlastnými som už skončil Čítajte 

Dočkal sa ceny

K slovenskému filmárovi Miloslavovi Lutherovi a zakladateľovi rumunskej novej vlny Cristimu Puiuovi pribudol tento rok ďalší držiteľ Zlatej kamery, ukrajinský režisér Sergej Loznica žijúci striedavo v Nemecku a v Litve. Na festivale mal uvedený najnovší film Invázia, v ktorom opísal vojnu na Ukrajine z pohľadu bežných ľudí.

Nebola to jeho premiéra na Art Filme. Už na prvom ročníku mal prihlásený krátky film. „Prešlo tridsať rokov a natočil som tridsať filmov,“ povedal Loznica, ktorý pôvodne vyštudoval matematiku. Stal sa svetovo uznávaným filmárom, Zlatá kamera je jeho 59. ocenením zo svetových festivalov.

SkryťVypnúť reklamu

Lišková: Niečo z Talianska sa na mňa nalepilo

Ocenenie Hercova misia si prevzali slovensko-talianska herečka Antónia Lišková a Maroš Kramár.

„Užila som si Košice, ktoré som videla prvý raz a tunajších ľudí a organizáciu festivalu. Vážim si túto cenu. Je krásne vrátiť sa domov, akoby sa niečo staré uzavrelo a niečo nové začalo,“ povedala Antónia Lišková, u nás známa napríklad z komédie Šťastný nový rok a často obsadzovaná v talianskych snímkach.

Pôvodne modelka žije od devätnástich rokov v Ríme a naplno sa vrhla do sveta filmu, nielen ako herečka, ale vyštudovala aj kameru. „Vždy chcem urobiť niečo nové. Teraz si vyskúšam réžiu. Idem točiť môj film, ktorý som dopísala práve teraz. Dúfam, že to dobre dopadne,“ povedala filmárka.

Pri točení kameramanom do remesla nefušuje. „Nikdy by som si nedovolila miešať sa do práce niekoho druhého.“ Podobne to podľa nej vnímajú aj herci, ktorí majú režisérsku skúsenosť. Pri konkrétnom filme sú buď jedno, alebo druhé.

SkryťVypnúť reklamu

Lišková žije v Taliansku, jej dcéra maturuje a chystá sa študovať politické vedy. Taliansko a Slovensko sú podľa nej úplne iné krajiny, niečo z južanského temperamentu sa na ňu nalepilo. Považuje to za výhodu: „Hovoria, že keď hrám v slovenských veciach, donesiem taliansku exotiku a v Taliansku mi hovoria, že síce vyzerám ako Talianka, ale je tam aj niečo iné. Čiže som taká zmiešaná a je to krásne.“

Prekvapenie pre Kramára

Pre Maroša Kramára pripravili organizátori prekvapenie. Cenu mu z pódia odovzdával syn Timur.

„Nebol to môj nápad. Prišli s tým organizátori, ale rád som na to prikývol,“ prezradil nám Timur. Vyšlo to, podarilo sa otca dojať. „Veľmi ma to prekvapilo. Nečakal som to, ale bolo to príjemné,“ prezradil Maroš Kramár, ktorý z pódia predniesol aj silný prejav, v ktorom zdôraznil, že herci nie sú len na to, aby hrali, ale ich spoločenská zodpovednosť je oveľa väčšia.

Neskrýval hrdosť nad tým, že dostal cenu Hercova misia: „Je to príjemné, keď viete, že sú ľudia, ktorí si vážia vašu robotu.“

Hanzlík: S Kramárom som sa spoznal až tu

Medzi gratulantmi bol aj český herec Jaromír Hanzlík, ktorý získal Hercovu misiu na Art Filme v roku 2009, keď sa ešte festival konal v Trenčianskych Tepliciach.

S Marošom Kramárom si ešte spoločne nezahral. „Osobne sme sa spoznali až tu v Košiciach. Hovoril som, že je dobré, že dnes dostávajú tie ceny mladí chlapci,“ pousmial sa.

Na Art Film festival nedá dopustiť. „Živo si spomínam na úžasný zážitok, lebo v ten rok so mnou dostal cenu Jeremy Irons a to je herec, ktorého mám fakt rád.“

Pridal aj historku z Trenčianskych Teplíc, z kúpeľného bazénu: „S Honzou Kačerom sme tam sedeli sami, vtom sa otvorili dvere a vošiel Jeremy Irons v plavkách. Prišiel k nám do toho bazénu. A Honza Kačer na to povedal, hm, sme tu traja celkom slušní herci, boli by sme dobrá partia vo filme.“

Hanzlík stvárnil vo filmoch viacero postáv, ktorých hlášky zľudoveli. „To máte štěstí, že jdu zrovna kolem,“ vravel Hanzlík ako svojrázny Leli vo filme Slávnosti sněženek. „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala,“ znela hláška z ďalšej hrabalovskej klasiky Postřižiny. Na herca ich ľudia vyťahujú dodnes.

Práve postava hlučného strýčka Pepina z Postřižin bola jednou z jeho životných rolí.

„S Jirkom Menzlom to vždy bola pohoda. Robil som s ním tri filmy a vždy som bol nadšený z práce s ním. Pri Postřižinách sa stretlo viac dobrých vecí. Úžasná predloha Bohumila Hrabala, režisér Jirka Menzel a potom tá herecká zostava, ktorá bola excelentná. Rudíkom Hrušínským počnúc, cez Petra Čepka, Magdu Vášáryovoú až po Jirku Schmitzera. Bola to skvelá zostava a ten film sa podľa mňa podaril,“ povedal držiteľ Hercovej misie.

Sedem dní bez jediného filmu

Art Film Košice 2024 by sa nezaobišiel ani bez novinárov. Sedem dní na festivale strávila televízna reportérka Maja Pavlíková.

„Je veľmi dobré zmeniť prostredie a štýl práce, lebo inak som reportérkou spravodajstva. Dobré tiež bolo večer si ľahnúť do postele a spať ako zabitá, lebo bežne to nemám takto, mám zlý spánok. Tu som bola vždy taká unavená z naháňania respondentov, že som hneď zaspala. Celkovo je zážitkom stretnúť všetkých týchto ľudí, hercov, režisérov, producentov a môcť ich trochu vyspovedať,“ povedala novinárka. Špeciálnym zážitkom bol pre ňu psík, ktorý mal vlastnú akreditáciu.

Paradoxom je, že za sedem dní sa jej nepodarilo zhliadnuť ani jeden film. Raz k tomu mala blízko: „Išli sme na komédiu Villa Lucia, ktorú som veľmi chcela vidieť, ale po hodine, tesne pred koncom, sme sa už museli presunúť preč.“

Súvisiaci článok Odštartoval Art Film Košice. Ocenený režisér Luther začínal pred rokmi šotom o VSŽ Čítajte 

Kto získal Modrých anjelov

Art Film Košice 2024 už pozná svojich víťazov.

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov získala Modrého anjela za najlepší hraný film sudánska dráma Zbohom, Júlia. Je o priateľstve dvoch žien s rozdielnym náboženským vyznaním. Jej režisér Mohamed Kordofani jazdí s filmom po svete od mesta k mestu, ale doma ho premietnuť nemohol, v Sudáne vypukol vojnový konflikt.

Film podľa odbornej poroty vyjadruje humanistické posolstvo, pričom sa sústreďuje na tému odpustenia, ako nevyhnutnú súčasť ľudskej existencie a vzdáva hold tolerancii, spolunažívaniu a vzájomnému rešpektu.

Dvoch Modrých anjelov získala koprodukčná dráma dánskeho režiséra Magnusa von Horna Dievča s ihlou.

Okrem režiséra si cenu odniesla i herečka Trine Dyrholm.

Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon putoval tiež do Dánska. Získal ho Sebastian Bull za rolu väzňa vo filme Dozorkyňa.

V novej sekcii Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy získal Modrého anjela celovečerný debut Ultima Thule poľského režiséra Klaudiusza Chrostowského.

Modrého anjela za najlepší krátky film získala snímka Incident režiséra Billa Morrisona.

Poroty jednotlivých sekcií udelili aj viacero zvláštnych uznaní. Získali ich herec Clément Faveau (Panebože!), ženská herecká dvojica Eiman Yousif a Siran Riak (Zbohom, Júlia), japonský režisér Toshihika Tanaku (Rei), animovaný film Pelikan Blue a krátke filmy Pomaranč z Jaffy, Namôjdušu a Teraz alebo nikdy! Divácku cenu si odniesla snímka Bez vzduchu od Kataliny Moldovai.

Art Film Fest

Milan Ondrík.

Osobne uvedie film Nech je svetlo, ktorý reflektuje nálady v spoločnosti.


8
Súvisiace témy: Slovenské herečky

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 887
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 649
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 607
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 341
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 049
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 692
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 678
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 164
  1. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  2. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  3. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  4. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  5. Vladimír Bojničan: Súťaž: Nájdite konzervatívnu reformu, ktorá zvýšila životnú úroveň. Existuje vôbec taká?
  6. Michal Trenčanský: Koniec ilúzií: Školstvo potrebuje revolúciu, nie kozmetické úpravy
  7. Vladimír Bojničan: Vizionárska a reformná impotencia konzervatívcov a klerikálov
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 683
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 566
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 909
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 673
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 126
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 016
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 926
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 313
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Bachletová: Prvý deň v práci
  2. Martin Fronk: Posledný cisár, prvý blahoslavený: Tragický príbeh Karola I.
  3. Viera Polakovičová: Francúzsky hudobný zážitok
  4. Jozef Sitko: Úryvky troch autentických príbehov z novej knihy 90-ročného autora
  5. Vladimír Bojničan: Súťaž: Nájdite konzervatívnu reformu, ktorá zvýšila životnú úroveň. Existuje vôbec taká?
  6. Michal Trenčanský: Koniec ilúzií: Školstvo potrebuje revolúciu, nie kozmetické úpravy
  7. Vladimír Bojničan: Vizionárska a reformná impotencia konzervatívcov a klerikálov
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 17 683
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 566
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 909
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 673
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 126
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 016
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 926
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 313
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu