KOŠICE. Jedna z košických gynekologičiek v októbri 2020 skončila zmenu skôr, ako určovali jej ordinačné hodiny. Postarali sa o to policajti, ktorí prišli do jej súkromnej ambulancie na Zbrojničnej ulici overiť informáciu, že ordinuje opitá.
Dychová skúška preukázala u vtedy 64-ročnej Valérie H. 0,62 mg/l alkoholu, čo je 1,29 promile. Obvinili ju z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a na niekoľko dní skončila v policajnej cele.
Vtedajší Okresný súd Košice I a po ňom aj krajský súd sa prípadom opakovane zaoberali a vyniesli verdikt, že nešlo o trestný čin. S podozrením, že mohlo ísť o priestupok, odstúpili spis Slovenskej lekárskej komore.
Hoci tá sa ním už pre prekročenie premlčacej lehoty zaoberať nemohla, prípad sa tým neskončil. Najvyšší súd SR totiž vyhovel dovolaniu prokuratúry a spis vrátil košickým súdom, aby znova konali a rozhodli.
Nový rozsudok zaznel pred niekoľkými dňami.
Vinu priznala
Na Valériu zavolali políciu pacientky, ktorým sa nepozdávali jej pohyby a artikulácia. Po dychovej skúške ju policajti obvinili, na pár dní ubytovali a po vytriezvení predviedli pred okresného sudcu Ľuboša Vereša.
Ten neukončil prípad, ako býva pri tomto paragrafe zvykom, teda vydaním trestného rozkazu. Gynekologičku prepustil na slobodu, čo zdôvodnil potrebou doplnenia dokazovania.
Približne o mesiac sa Valéria posadila na lavicu obžalovaných opäť. Keďže hneď na úvod pojednávania vyhlásila, že je vinná, prokurátor i obhajca navrhli vyhlásenie prijať a riešiť už iba otázku trestu.
Sudca však priznanie obžalovanej neprijal a rozhodol sa pokračovať v dokazovaní.
Pila na pamiatku manžela
Valéria vypovedať odmietla, takže sa čítala zápisnica z jej výsluchu na polícii. Počas neho uviedla, že deň pred skutkom uplynul polrok od smrti jej manžela.
Večer pozerala televízne správy, čo bola jeho najobľúbenejšia relácia. Pri spomienke na neho si zapálila sviečku a vypila asi polovicu z pollitrovej fľaše tvrdého alkoholu. Zaspala asi hodinu a pol po polnoci.
„Na druhý deň ráno ma syn odviezol do ordinácie a nemala som pocit, že mám ešte vypité. Cítila som sa v poriadku a normálne som ordinovala. Nemala som s nikým žiadny konflikt. Okolo 12. hodiny zaklopali na dvere ambulancie policajti a vyzvali ma k dychovej skúške. Súhlasila som, lebo som nemala pocit, že mám ešte v sebe alkohol," vypovedala lekárka. Svoje konanie oľutovala.

Súd oslovil znalca
V záujme čo najpodrobnejšieho dokazovania sudca v novembri ešte rozsudok nevyniesol. Rozhodol sa pokračovať pribratím znalca z odboru gynekológia a pôrodníctvo.
Dostal za úlohu posúdiť, či obžalovaná pri výkone ambulantnej starostlivosti pod vplyvom alkoholu mohla ohroziť životy a zdravie ľudí. A tiež, či mohla ohroziť životy a zdravie pacientok, ktoré do zákroku polície vyšetrila.
Po vyhotovení posudku v máji 2021 pojednávanie pokračovalo prečítaním jeho záverov. Podľa znalca by bolo na zodpovedanie prvej otázky potrebné vykonať vyšetrovací pokus, čo je v daných podmienkach a špecializácii prakticky nemožné.
Na druhú otázku znalec odpovedal celkom jednoznačne: „V ten konkrétny deň lekárka vykonala iba základné neinvazívne výkony, pri ktorých nemohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia a života pacientiek," skonštatoval znalec.

Súd: Nebol to trestný čin
Prokurátor napriek tomu trval na vine lekárky. Navrhol ju potrestať peňažným trestom 600 eur, v prípade marenia mesačným väzením. Vykonávať lekársku prax navrhol zakázať na jeden rok.
Obhajca Martin Puchalla bol proti a klientku, odvolajúc sa na znalecký posudok, žiadal oslobodiť.
Sudca sa priklonil k argumentom obhajcu a Valériu spod obžaloby oslobodil. „Súd nechce tvrdiť, že obžalovaná konala správne. No jej konanie nie je trestným činom," povedal Vereš.
Po odvolaní prokurátora krajský súd rozsudok zrušil a okresu nariadil skúmať, či sa lekárka nedopustila aspoň spoločensky menej závažného konania. Teda takého, ktoré by mohla uzavrieť Slovenská lekárska komora, ktorej je Valéria členkou.
Okresný sudca si to overil a v januári 2022 rozhodol v súlade s názorom krajského súdu. Uznesením odstúpil prípad lekárskej komore, ktorá sa konaním gynekologičky mala zaoberať ako disciplinárnym previnením.
Po odvolaní prokuratúry krajský súd v apríli 2022 tento verdikt potvrdil.

Prokuratúra „nezložila zbrane“
Prípad sa tým pre košické súdy napokon neskončil. Postarala sa o to Okresná prokuratúra Košice I, po ktorej podnete podala Generálna prokuratúra SR na Najvyšší súd SR dovolanie. Podľa jej názoru bolo rozhodnutie košických súdov založené na nesprávnom právnom posúdení žalovaného skutku.
Okrem iného uviedla, že pre naplnenie prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sú závery znaleckého posudku irelevantné. Podľa zákona totiž k ohrozeniu života pacientov dôjsť nemusí, stačí nebezpečenstvo alebo riziko, že k nemu dôjde.
Prokuratúra aj na základe ďalších argumentov navrhla, aby Najvyšší súd SR rozhodol, že uznesením krajského súdu bol porušený zákon v prospech obžalovanej Valérie. A aby ho zrušil.

Najvyšší súd: Bol porušený zákon
Najvyšší súd vo februári 2024 dovolaniu vyhovel a vyniesol rozsudok, ktorým verdikt košického krajského súdu zrušil. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že konaním krajského senátu bol porušený zákon v prospech obvinenej.
V 18-stranovom písomnom zdôvodnení Najvyšší súd uviedol, že právny záver, na ktorý sa košický krajský súd odvolával, je neakceptovateľný.
„Znalecký posudok, vykonaný na súde ako dôkaz, vylúčil možnosť ohrozenia života a zdravia iba vo vzťahu k pacientkam, ktoré sa v deň spáchania skutku do gynekologickej ambulancie dostavili. Nebola však vylúčená možnosť ohrozenia k tým pacientkam, ktoré sa mohli do ambulancie dostaviť,“ píše sa v dokumente.
Objektívna stránka skutkovej podstaty prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky bola podľa Najvyššieho súdu v prípade obvinenej jednoznačne naplnená.
Podľa Najvyššieho súdu požitie alkoholu z dôvodu citového vzrušenia môže byť posúdené ako poľahčujúca okolnosť. „No s prihliadnutím na závažnosť spôsobeného ohrozenia života alebo zdravia nemôže znižovať závažnosť skutku do takej miery, aby mohla byť označená ako nepatrná,“ píše sa ďalej v dokumente.

Sudca vyniesol nový rozsudok
Spis sa teda vrátil sudcovi okresného súdu, ktorý sa medzitým zlúčil s dvoma ďalšími do novovzniknutého Mestského súdu Košice.
Gynekologičke hrozilo ročné väzenie a 10-ročný zákaz vykonávať lekársku prax.
Vereš nedávno vyniesol nový rozsudok, ktorým gynekologičke vymeral peňažný trest 2 000 eur, v prípade marenia dvojmesačné väzenie.
Zákaz činnosti, teda pokračovania v gynekologickej praxi, jej aj vzhľadom na odstup času od skutku neudelil. Tento verdikt ešte nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári