DVORNÍKY–VČELÁRE. Výskum holandských vedcov potvrdil vysoké koncentrácie škodlivých látok v okolí Cementárne Turňa nad Bodvou v okrese Košice–okolie.
Biomonitoring sa zameriaval na výskyt stálych, vysokoodolných organických látok, ako sú napríklad dioxíny a dioxínom podobné zlúčeniny PCB, PAH, PFAS, PFOS, no skúmala sa aj prítomnosť ťažkých kovov.
Výsledky naznačujú, že obavy časti obyvateľov okolitých obcí boli opodstatnené. Tamojší ľudia totiž žiadali preveriť stav životného prostredia v okolí cementárne ešte pred odobrením investície do zvýšenia kapacity odpadu, ktorý sa v nej spaľuje od roku 2006.
Prevádzkovateľ cementárne – firma Danucem obhajuje plánovanú investíciu tým, že po jej dokončení dôjde k zníženiu spotreby fosílnych palív a k zníženiu produkcie CO2. Spaľovaný odpad využíva podnik ako tuhé alternatívne palivo pre výrobu cementu. Po dokončení zámeru sa zvýšia ročné kapacity zlikvidovaného odpadu zo 65-tisíc ton na 115-tisíc ton.
Ministerstvo životného prostredia ešte vlani na jeseň oznámilo, že investícia získala podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Zmluvu o poskytnutí prostriedkov z modernizačného fondu podpísal v októbri 2023 minister Milan Chrenko z úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.
Podľa kontraktu dostane súkromná firma príspevok maximálne do výšky 9,5 milióna, celkové náklady na realizáciu zámeru majú byť 31,9 milióna.

Skúmali vajcia, ovocie i machy
Územie Turnianskej kotliny obkolesujú z troch strán národné parky Slovenský kras a maďarský Aggtelek, pričom väčšinu okolitej krajiny tvoria poľnohospodárske plochy. V tesnej blízkosti podniku sa v dvoch lomoch ťaží vápenec, ktorý je základnou surovinou na výrobu cementu.
Autori výskumu vysvetľujú vo zverejnenej správe, že predmetom ich záujmu sú perzistentné organické látky a ťažké kovy.
Slovenská agentúra životného prostredia na svojom webe enviroportál.sk k perzistentným organickým látkam uvádza, že ide o veľmi stabilné zlúčeniny, vysokoodolné proti procesom fyzikálneho, chemického a biologického rozkladu. Dlhodobo pretrvávajú v životnom prostredí i v tkanivách ľudí a živočíchov. Organizmus ich nedokáže jednoduchou cestou vylučovať, preto sa v ňom kumulujú.
„Ak ich hladina prekročí kritickú hodnotu, môže nastať trvalé poškodenie zdravia (napr. poruchy imunity, poruchy žliaz tvoriacich hormóny, niektoré sú podozrivé z vyvolávania rakoviny). Ľudstvo má dostatok dôkazov na to, aby si uvedomilo, že dlhodobá expozícia týmto látkam predstavuje ohrozenie ľudského zdravia,“ upozorňuje agentúra.
Pre svoje vlastnosti sú tieto látky známe aj ako večné chemikálie.

Zber vzoriek pre biomonitoring prebehol v obciach Dvorníky, Včeláre, Hosťovce, Zádiel a Turňa nad Bodvou. Tieto dediny sa nachádzajú v okruhu do 2,5 kilometra od cementárne.
Po obciach skúmali experti prítomnosť znečisťujúcich látok v slepačích vajciach z drobnochovu, vaječných škrupinách, ihličí, machoch, ovocí či listoch rastlín. Okrem toho skúmali vzorky, ako je strešný prach, sediment a vodu.
Vzorky sa zberali vlani, pričom ich analýza prebiehala v dvoch akreditovaných laboratóriách v Holandsku.
Štúdia: Výsledky sú znepokojujúce
Podľa záverov výskumu pri vajciach, ihličí a machoch boli vykázané vysoké koncentrácie perzistentných organických látok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári