KOŠICE. Vodné zdroje patria podľa Ústavy SR štátu a privatizáciu vodárenských spoločností tak vylučuje zákon.
Uvádza sa to v stanovisku Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti k vyjadreniam poslancov jednej z opozičných strán.
Tvrdenia o údajnej hrozbe privatizácie vodární zo strany Michala Šimečku, Michala Saboa a Jany Hanuliakovej pripisujú vodári odbornej i politickej neskúsenosti a osobnostnej nezrelosti poslancov, ktorí ich predniesli bez toho, aby si pravdivosť svojich tvrdení najprv overili.
VVS je apolitická spoločnosť
„VVS, a. s., je apolitická spoločnosť, jej akcionármi je takmer 700 miest a obcí, ktorých štatutári a poslanci sú z celého politického spektra. Preto sa odmietame nechať vtiahnuť do politického zápasu a rovnako vyzývame politikov, aby vodárne na svoj politický boj nezneužívali," povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VVS, a. s., Stanislav Prcúch.
Poslancov zároveň vyzval, aby sa zdržali šírenia falošných poplašných správ o ohrození zásobovania pitnou vodou, o vydieraní cenami vody či lží o skrytej privatizácii VVS, a. s.
„Vyzývame ich, aby si fakty týkajúce sa našej spoločnosti najprv overili priamo u nás, kým s nimi vystúpia na verejnosti,“ dodal Prcúch.

Hrozí skrytá privatizácia?
Na Slovensku podľa jednej z opozičných strán hrozí skrytá privatizácia vody a vláda sa len nečinne prizerá. Tvrdí to v reakcii na správu Najvyššieho kontrolného úradu.
Skrytá privatizácia časti alebo celej vodárenskej spoločnosti má byť spojená s vykupovaním akcií Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti cez dlhopisový program Voda spieva prostredníctvom samospráv.
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy svojou správou v parlamente pripomenul, že toto riziko je ešte zintenzívnené 10-miliardovým investičným dlhom do našej kritickej infraštruktúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári