KOŠICE. Hoaxy, mystifikácie a povesti nie sú novodobým javom, sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Výnimkou nie je ani metropola východu. Júlová potulka sa nesie práve v tomto duchu. Sprievodca Milan Kolcun prezradil, na ktoré dve povesti sa turisti najčastejšie pýtajú.
Žobrákov dom postavil boháč
Prvá je o Dóme sv. Alžbety. Vraj je v ňom zabudovaná tehlička, ktorú keď vyberiete, celý Dóm sa zrúti.
„Keď toto počuje statik, ten sa zrúti. Fyzikálne to nie je možné. Ale povesti pomohla inscenácia, ktorú písal Ján Štiavnický a v ktorej si staviteľa zahral Michal Dočolomanský. Odvtedy sa ľudia pýtajú, kde je tá tehlička v Dóme.“
Druhá povesť sa týka najkrajšieho meštianskeho domu v Košiciach, tzv. žobrákovho domu. Úplne hore je postava muža, ktorý vraj celý svoj život žobral, až kým nemal dosť peňazí na výstavbu tohto domu na Hlavnej ulici.
„Nie je to pravda, len hoax. Tento dom musel postaviť nejaký biznismen, už len maľba žatvy tomu napovedá, pretože žatva je symbolom prosperity. Je tam aj anjel, ktorý drží mestský erb, čiže to musel byť človek, ktorý dobre spolupracoval s mestom.“

Dom bol postavený v roku 1898 a iniciály majiteľa sa dajú nájsť v kovaní na bráne.
„Písmená S a B znamenajú Strasser Béla. To bol košický podnikateľ, ktorý mal napríklad aj Lahôdky u modrej gule na rohu Alžbetinej a Hlavnej. Na cintoríne Rozália má obrovskú kryptu, čo tiež svedčí o jeho bohatstve.“

Vesmírny program
Keď sa Košice stali hlavným mestom kultúry v roku 2013, pracovalo sa s mystifikáciou, že toto je planéta Košice.
„Vtedy sa Paľo Pekarčík, ktorý robil úvodný ceremoniál, spojil s orbitálnou stanicou Sojuz a odtiaľ pozdravili Košice kozmonauti. To všetko je súčasťou KVP – košického vesmírneho programu.“
Prijali ho tu, v budove Východoslovenskej galérie, na jar 1945. „Lebo všetko vesmírne ide napokon cez Košice. Všimli ste si? Vladimír Remek tu študoval, aj kozmonaut Ivan Bella tu študoval, ešte aj meteorit spadol pri Alpinke,“ pripomína Kolcun.

Milan Kolcun vraví, že dôkaz košického vesmírneho programu je viditeľný aj za národným divadlom. Stojac na streche výťahu ukrytého v podzemí hovorí o variante, že na tomto mieste sa v noci umiestňuje raketa. „Tadiaľto štartuje do vesmíru. Najmä, keď idete z Irish pubu alebo z Collossea o štvrtej ráno.“

Tráva mokrá od sĺz
Na trávniku pred Kaplnkou sv. Michala sú pásy nepravidelného dláždenia. Tie ukazujú, pokiaľ siahal prvý cintorín v Košiciach. Ten obkolesoval Dóm aj Kaplnku sv. Michala.
„Pod nohami máte kostry, niekde až sedem vrstiev. Ozdobené kostry sú bližšie ku kaplnke, patrili bohatým ľuďom, ktorí boli takto pochovaní bližšie k duchovnému výťahu do neba – ku kaplnke.“ Pri kamennej ohrade sú pochované len holé kostry.
Ďalšia povesť hovorí, že na trávniku pred Kaplnkou sv. Michala je vždy vlhká tráva, aj keď dlho nepršalo. Je to kvôli slzám trúchliacich, ktorí tak silno oplakávali svojich drahých.

Vrypy od bosoriek
Pozornejší návštevník si pri vstupe do Kaplnky sv. Michala môže všimnúť aj viaceré diery, akoby po vložení prstov. Prečo ich nikto nezatmelí ani pri rekonštrukcii?
Pamiatkari volajú tieto diery magické vrypy alebo jamky. „Sú vraj pozostatkom po bosorkách. Do svojich elixírov potrebovali aj prášok z kaplnky, preto tu robili jamky.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári