Na oddelení neonatológie majú 43-ročnú klimatizáciu, ktorá nestíha. Otvoriť okno je však podľa ministerstva zdravotníctva porušenie pracovnej disciplíny. „Ľahko sa to hovorí z klimatizovaných priestorov ministerstva alebo z vládnej limuzíny,“ reaguje VANDA CHOVANOVÁ.
Dlhoročná doktorka, šéfka neziskovej organizácie Malenka a primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny sa po tom, čo detská nemocnica vypadla z investičného plánu ministerstva zdravotníctva, rozhodla riešiť nevyhovujúce podmienky, v ktorých zachraňujú najmenších pacientov. Za mesiac sa v zbierke podarilo vyzbierať takmer 330-tisíc eur.
Zatekanie pri daždi, prefukovanie v zime i bežné situácie, keď sa k inkubátorom dostali holuby, netopiere alebo hmyz by mali byť minulosťou. Na jeseň budú mať nové okná i vynovené priestory.
V rozhovore primárka hovorí aj o svojej chorobe, pre ktorú vníma citlivo slová premiéra o liberalizme ako rakovine. Nebojí sa byť kritická k mocným, vysvetľuje, že lojálna je k svojim pacientom. Z Chovanovej cítiť radosť z práce, odhodlanie zlepšiť situáciu na oddelení a vďaku obyčajným ľuďom, ktorí to umožnili.
Vaša zbierka vyzerá ako šťastný príbeh. Čím si vysvetľujete, že sa ľudia zomkli a zastúpili štát?
Myslím si, že je to citlivosťou témy. Zdravotníctvo ako také a obzvlášť predčasne narodení novorodenci a ich mamy. Ocitnúť u nás sa môže ktorákoľvek žena a jej dieťa. Nie je to hotel, ktorý si vyberiete na dovolenku. Je to miesto, kde ste zrazu s kriticky chorým bábätkom na týždne alebo mesiace a nemáte iné riešenie, keď ste napríklad z Košického kraja. A to si vie predstaviť každý.
Ešte aj dve-tri minúty pred polnocou, keď sa končila zbierka, ľudia posielali peniaze a zanechávali podporné správy. Čítali ste priebežne, čo vám pri daroch ľudia odkazovali?
Sledovali sme zbierku na oddelení do polnoci, bola som v službe, a aj my sme posielali peniaze, lebo sme chceli urobiť nejaké „krajšie” číslo. Čítali sme a tešili sme sa aj z odkazov, bolo ich veľa. Napríklad od rodičov „našich“ detí. Posielali finančné príspevky a ďakovali nám za starostlivosť, to veľmi zahrialo.

Čiže aj vy osobne ste posielali peniaze do zbierky?
Áno, skoro každý deň, keď som chcela zaokrúhliť sumu. Bolo to raz päť eur, inokedy dvadsať. Poslala som určite niekoľko stovák eur.
Na zlé podmienky neonatológie upozorňujete dlhodobo. Prekvapila vás po 34 rokoch v zdravotníctve tá solidarita?
Áno, veľmi ma to prekvapilo a potešilo. Keď sme išli do zbierky, čakala som, že sa vyzbiera možno desatina čiastky a že dáme ako-tak do poriadku priestor pre mamičky. Chceli sme im umožniť dôstojnejšie podmienky, teda aspoň to, čo vieme pre ne urobiť my, aby sme im neľahký pobyt zjednodušili. Ony sú u nás v ťažkej životnej situácii s bábätkom, ktoré nevieme, ako dopadne a ako sa ďalej bude vyvíjať, ako sa zmení ich rodinný život. Narodenie predčasného alebo kriticky chorého bábätka je pre celú rodinu obrovský stres.

Čo hovorí o našom štáte fakt, že aj vďaka satirickej stránke, ktorú často kritizujú politici, sa podarilo pre neonatológiu vyzbierať takmer 330 000 eur?
Prakticky každé oddelenie má v súčasnosti svoju neziskovú organizáciu a z jej príjmov niečo pre oddelenie kupuje alebo ho rekonštruuje. Takto sa rekonštruovalo aj v našej nemocnici detské krčné oddelenie či detská onkológia. Nedávno sme sa zbierali na laserový fetoskop do Ružinova.
Ale podobné zbierky sa robia aj v zahraničí. Ja som onkologická pacientka so zriedkavou rakovinou, na medzinárodnej stránke pacientov s rovnakou diagnózou sa podchvíľou na niečo zbierame, či už na výskum alebo niekomu zo sveta na liečbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári