KOŠICE. Okolo dlhopisového programu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) sa v posledných dňoch rozvírila hladina, ktorá zasiahla až do najvrchnejších poschodí slovenskej politiky.
Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy už zhruba rok opakovane upozorňoval politikov na hrozbu skrytej privatizácie vodární práve v súvislosti s aktuálnou takzvanou zámenou akcií tejto vodárenskej spoločnosti vo vlastníctve miest a obcí za jej dlhopisy.
Najnovšie táto téma ožila po 21. júni, keď Andrassy predložil do Národnej rady Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ za rok 2023.
Predstavitelia Progresívneho Slovenska v reakcii na ňu o týždeň neskôr takisto varovali na tlačovej konferencii pred skrytou privatizáciou vody a časti alebo celých východoslovenských vodární. Obvinili vládu a osobitne i ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), že sa tomu len nečinne prizerajú.
Minister v stredu ako vôbec prvý predstaviteľ vládnej moci oficiálne vyslovil ubezpečenie, že privatizácia vodárenskej akciovky so sídlom v Košiciach v žiadnom prípade nehrozí.
Taraba tým prevzal na seba politickú zodpovednosť za to, že sa nestratí alebo neoslabí verejná kontrola nad VVS, ktorej akcionármi sú okrem samotnej spoločnosti už len väčšina obcí i miest z východu a veľmi malá časť samospráv z Banskobystrického kraja.

Žiadajú zdržať sa šírenia lží o skrytej privatizácii
Ešte pred Tarabom sa voči vyjadreniam progresívcov verejne ohradili začiatkom júla aj vodárne.
„Privatizáciu vodárenských spoločností vylučuje zákon, zásobovanie pitnou vodou nie je ohrozené, vodné zdroje patria podľa Ústavy SR štátu,“ uvádza sa v tlačovej správe VVS.
Jej vedenie pripisuje takéto vyjadrenia „odbornej i politickej neskúsenosti a osobnostnej nezrelosti poslancov, ktorí ich predniesli bez toho, aby si pravdivosť svojich tvrdení najprv overili“.
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Stanislav Prcúch požiadal politikov „o rozvahu a aby sa zdržali šírenia falošných poplašných správ o ohrození zásobovania pitnou vodou, o vydieraní cenami vody, či lží o skrytej privatizácii VVS“.
V tlačovej správe vodární sa objavilo aj to, že privatizáciu vodárenských spoločností vylučuje zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorý „jednoznačne hovorí, že z dôvodu verejného záujmu môžu byť majiteľmi vodárenských spoločností výlučne mestá a obce. V žiadnom prípade nie súkromní vlastníci“.
Ide o pozoruhodné vyjadrenie, lebo až donedávna počas dlhoročného šéfovania Stanislava Hrehu (aktuálne predseda dozornej rady) vedenie vždy rezolútne popieralo takú interpretáciu, že by mestá a obce boli majiteľmi vodární.
Pri odmietaní poskytovania informácií k viacerým závažným skutočnostiam neustále opakovalo, že je „súkromnou akciovou spoločnosťou“, zarobené peniaze vlastnou činnosťou nemožno považovať za „verejné“ a mestá i obce sú len jej akcionármi, nie majiteľmi.

Prvý pokus o skrytú privatizáciu nevyšiel
Zaujímavá je argumentácia zákonom, ktorého novelu po jej schválení v parlamente v januári 2021 práve košické vodárne síce privítali, ale zároveň aj spochybnili pre Korzár bližšie nekonkretizovaným tvrdením, že je otázne, či legislatívci „dodržali pri schvaľovaní tohto zákona aj Ústavu SR“.
Bola to pritom práve táto novela, vďaka ktorej už nie je možný prevod akcií vodárenských spoločností na súkromné subjekty, ale iba na samosprávy.
Jej prijatie bolo priamou reakciou na už rozbehnutý predaj podielu obce Čerhov (okres Trebišov) v tejto spoločnosti cez verejnú obchodnú súťaž, v ktorej uspela v apríli 2020 košická eseročka Advokátska kancelária Ján Pirč. Upozornil naň denník Korzár.
Ak by sa táto transakcia dotiahla do úspešného konca ešte pred zmenou zákona, stala by sa prvýkrát v histórii VVS vlastníkom jej akcií súkromná firma.
Definitívne by sa tak otvorila možnosť skrytej privatizácie tohto dodávateľa vody pre väčšinu domácností na východe, lebo košická eseročka by už mohla ako riadny akcionár skupovať akcie od ostatných akcionárov (miest a obcí).

Korzár však v auguste 2020 poukázal na viaceré pochybenia pri verejnej obchodnej súťaži a prokurátor ju na základe toho protestom nariadil zrušiť ako nezákonnú, čo obec rešpektovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári