Koncept 15-minútového mesta už ovplyvnil plánovanie mnohých miest po celom svete. Hlásia sa k nemu aj Košice. Predstavuje rozvoj miest tak, že všetko potrebné pre kvalitný život je dostupné do pätnástich minút pešej chôdze.
Jeho autor, parížsky vedec Carlos Moreno, je jedným z najvplyvnejších hlasov v Európe v oblasti udržateľného rozvoja a desiaty najvplyvnejší urbanista na svete. V Košiciach vystúpil spolu s odborníkmi v oblasti budovania moderných, inkluzívnych a udržateľných miest na medzinárodnej konferencii 15-minútové mesto - mesto budúcnosti. Ponúkli viaceré inšpiratívne myšlienky zdôrazňujúc, že domov nevytvára len strecha, ale aj pohoda a šťastie.
Košice stoja na prahu veľkých zmien. Mesto pripravuje nový územný plán, ktorý bude kľúčový pre jeho budúcnosť. Mestskí architekti chcú z Košíc moderné mesto krátkych vzdialeností, kde sa ľudia budú cítiť dobre a kde budú mať všetko, čo potrebujú na dosah ruky.
Hlavný architekt Košíc PETR KROPP otvorene priznáva, že niektoré veci tu nefungujú. Riešenie vidí v spomalení mesta, lepšej verejnej doprave i obmedzení áut v centre.
Košice sú podľa meraní najšťastnejšie mesto na Slovensku a v prvej desiatke krajín V4. Ako s touto hodnotou pracujete pri plánovaní Košíc?
Je to veľká výhoda. Ako keď hráte futbal a už máte náskok 1:0. To, že sú tu ľudia šťastní znamená, že mesto majú radi, chcú ho vylepšovať a rozvíjať a o to sa môžeme oprieť. Teraz ide o to, či ho majú radi preto, že tu môžu spokojne žiť, že tu vidia perspektívu alebo že tu vyrástli. Náš problém je, že nám o tom chýbajú dáta. Ale už pri svojej prvej návšteve Košíc som zistil, že majú aj oproti iným mestám pozitívnu atmosféru, ktorá je i pre náš tím silnou motiváciou pracovať preň.
Odborníci hovorili, že oproti metropole tu nie je taký tlak, biznis a že síce nie sme bohatí, ale máme dušu. Asi to nie je iba lokálpatriotizmus, čo môže za pocit šťastia obyvateľov?
Práve tú „dušu“ musíme v plánovaní využiť. Máte tu niekoľko hodnôt. Historická časť je celkom v poriadku a sú tu i hodnoty, ktoré boli postavené v posledných päťdesiatich rokoch, nie vždy sú tak vnímané. Ale keď sa prechádzate po Terase, kde bývate v parku a v 33 stupňoch prejdete peším koridorom v tieni, ktorý tvorí vzrastlá zeleň, to je tiež hodnota.
Žiaľ nie je to tak všade. Máme mnoho lokalít, ktoré sa v horúčavách prehrievajú, ale niektoré sídliská, špeciálne Luníky, majú svoju kvalitu, o ktorú sa treba starať a verejný priestor nezneužívať pre parkovanie vozidiel. Ďalšia vec sú lesoparky okolo mesta, za pár minút dobehnete alebo dobicyklujete do krásneho prostredia, kde môžete kvalitne tráviť voľný čas. A to v dostupnosti pätnásť minút.
V rozhovore sa dočítate:
- Aké sú výhody košických sídlisk,
- v ktorých častiach sa dochádza za každou službou,
- že Košice majú na viac,
- prečo sa v Holandsku zužujú cesty,
- ako ochrániť chodcov
- a prečo by autá nemali bezhlavo zaberať verejný priestor.
Ak tu je trend 15-minútového mesta, sú takým Košice?
Sme určite 15-minútové mesto, no autom (smiech). To je oproti veľkým metropolám výhoda. V územnom pláne sa snažíme preferovať alternatívne spôsoby mobility, ako napríklad pešiu či cyklistickú. Ak sa nám podarí to, čo je naplánované, napríklad pešie trasy, ktoré prechádzajú mestom a sú na to, aby ľudia vystúpili z áut a svoje potreby zaistili pešo, tak k tomu máme nakročené. Nie každá lokalita má správne vybavenie, budeme sa snažiť rozvíjať polyfunkčné plochy.

Sú v tomto niektoré časti špecifické, napríklad im úplne chýbajú služby?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári