Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Vlakové nádražie v Košiciach
Košické nádražie je predmetom stálych sťažností obecenstva. Jednako príchod k reštaurácii z perónu a tiež východ z reštaurácie je zamedzený.
Cestujúci, ktorí prichádzajú z Podkarpatskej Rusi na celej ceste nedostanú riadne občerstvenie a ani tu nemôžu vojsť do reštaurácie, lebo musia obchádzať celú nádražnú budovu. Tiež v noci niekoľko hodín je reštaurácia zatvorená.
Je pravdepodobné, že toto upravenie je prevedené na základe rozhodnutia nadriadených úradov, ale predsa je možno vysvetliť, pokiaľ je niektoré zariadenie v praxi účelné a pokiaľ nie je. Nie je predsa nijako humánne, jestliže vidíme, ako v noci venkovskí ľudia, ktorí prišli do Košíc, k súdu lebo k iným úradom a nemôžu prirodzene dostať riadny nocľah, ležia v celých húfoch na zemi pred nádražnou budovou.
Tu pri dobrej vôli bola by predsa náprava možná a vidieckému ľudu by bolo umožnené čakať v čakárňach, ktoré preto nesú svoje meno, že sa v nich čaká a nie preto, aby boli zatvorené.
Z denníka Slovenský východ, 21. júna 1924
Vykradnutý v spánku
Obchodník s ovocinou František Váša z Čiech prišiel do Košickej Novej Vsi, kde si popoludní ľahol v jednej miestnej záhrade a zaspal. Počas spánku mu pritom niekto vytiahol z vrecka 6000 Kčs. Pátranie je v prúde.
Z denníka Slovenský východ, 21. júna 1924
Špatný trh
Roľník Ján Lesko je podnikavý duch. Jazdí na trhy z obce Gina (dnes obec Gyňov, pozn. autora) do Košíc a tu kupuje a opäť predáva dobytok. Túto stredu taktiež kúpil a predal dve kravy.
Zarobenú hotovosť v sume 5050 Kčs viezol domov na svojom vozíku. Veselo práskal do koní a radoval sa zo zárobku, aký mu jeho obchodný zmysel priniesol. Ale osud je potvora. A tak keď prišiel so svojim vozíkom ku Košickej Novej Vsi, musel z nejakej príčiny vyskočiť z vozu a pritom mu vypadla, bez toho aby to spozoroval, červená náprsná taška s celou hotovosťou. Po pol hodinovej jazde sa vrátil na miesto, ale tašku viac nenašiel. Tak sa preňho skončil trh veľmi špatne.
Z denníka Slovenský východ, 21. júna 1924
Ohrozená úroda na okolí Košíc
Ako sa nám zdeľuje, tohto roku je známy škodca obilia, zelenoočko na okolí Opáčky (Opátske, pozn. autora) pri Košiciach tak rozšírený, že v dôsledku toho 10 až 25 procent tohoročnej tamojšej úrody pšenice je ohrozených.
Bolo by žiaduce, aby štátny zemedelský výskumný ústav učinil vhodné opatrenia, aby ďalšiemu rozšíreniu škodcu, ktorého motýle boli tohto roku pozorované vo veľkom množstve, bolo zabránené.
Z denníka Slovenský východ, 22. júna 1924
Kúpanie v Hornáde
Následkom opakujúcich sa tragických príhod utonutia a rôznych nehôd vydalo policajné riaditeľstvo v Košiciach nasledujúcu vyhlášku:
Kúpanie v rieke Hornádu!
Po komisionálnom preskúmaní riečišťa Hornádu v obvode mesta Košíc zakazujem na základe § 25 zák. čl. XXIII z roku 1885 až do odvolania kúpanie v rieke Hornád a síce počínajúc 100 metrov nad vodovodným mostíkom (pod šancami) až do vzdialenosti 30 metrov. Neuposlúchnutie bude trestané pokutou do 200 Kčs.
Plavenie koní.
Pre plavenie koní určujem na základe § 25. zák. čl. XXIII tieto miesta: 1. vo vzdialenosti 100 metrov nad mostom pri prešovskom mýte (vchod poľnou cestou, odbočujúcou od prešovského mýta na severozápad). 2. vo vzdialenosti 250 metrov od železničného mostu smerom východným (vchod poľnou cestou od prechodu cez dráhu pri Tökölyho ulici smerom, severozápadným.) Na iných miestach plavenie koní a umývanie povozov prísne zakazujem. Neuposlúchnutie tohto zákazu bude trestané podľa bodu 2. § 185. zák. čl. z roku 1885 pokutou do 200 Kčs.
Z denníka Slovenský východ, 22. júna 1924
Prekazené vlámanie
Včera popoludní bol dopadnutý známy vlamač Karol Mrázek, keď sa chcel dostať do Bauerneblovho pivovaru. Bol odovzdaný polícii, ktorá zistila, že Mrázek je stíhaný zatykačom a že už má niekoľko lúpeží na svedomí.
Z denníka Slovenský východ, 22. júna 1924
Príšerné pomery na trhu mäsa v Košiciach
Podľa doznania zavretého mäsiara pochádzalo predávané mäso zo zdochlín. Smrť jednej mladej ženy. Falošné označovanie prehliadky.
Sú to prežitky predošlých pomerov, ktoré sa dosiaľ v Košiciach trpeli. Niet príkladu na to v civilizovaných krajoch, aby bolo mäso predávané na verejnom trhu a nie riadnymi obchodníkmi a aby nebolo kontrolované. Tieto pomery sa napriek nebezpečenstvu zo stanoviska hygieny trpeli, poneváč mnohé zakročenia sa považovali za zaujaté voči miestnemu obyvateľstvu.
Udalosť, ktorá sa stala počas včerajšieho dňa, je predmetom trestného vyšetrovania. Je názorným príkladom aké konzekvencie môže priniesť ľubovoľnosť ziskuchtivých mäsiarov, ktorým ich vačok je väčšou dôležitosťou ako zdravie tých, ktorým predávajú skazené mäso.
Včera v odpoludňajších hodinách bolo hlásené polícii mestským lekárom, že 21-ročná Jozefa Trochanová, bytom v Dlhej ulici č. 5 zomrela na otravu mäsa. Na miesto sa hneď dostavila policajná komisia a začalo sa pátranie po príčinách smrti nešťastnej ženy.
Bolo zistené, že nešťastnica kúpila v sobotu dňa 14. júna na Dominikánskom námestí mäso u druhého alebo tretieho stánku a platila toto teľacie mäso po 5 Kčs za pol kilogramu. Prítomná bola J. Radečovská, ktorej sa ale mäso nepáčilo, pretože bolo príliš krvavé a bolo jej podozrivé. Keď Trochanová došla domov, susedka Štofková hneď videla, že to nebude dobré mäso, ale napriek tomu bola večera, ktorej sa zúčastnil aj brat nešťastnice a jej muž. Dôsledky boli strašné. Trochanovej bolo hneď po požití mäsa nevoľno a zavolaný lekár dr. Nadásy ju našiel už vo veľmi ťažkom stave. Dal jej injekcie, odváďací prostriedok, ale všetko bolo márne. Nešťastnica trpela a jej stav sa stále zhoršoval. Za tých istých príznakov ochorel aj brat nešťastnej ženy a dosiaľ zápasí medzi životom a smrťou.
Po policajnom vyšetrovaní bol ihneď zatknutý mäsiar Antonín Curma, bytom na Karpatskej ulici č. 52. Poneváč jeho pomocníci neboli doma, čakala stráž na nich a čakalo ich veľké prekvapenie. Pomocníci priviezli 4 teľatá, z ktorých jedno bolo už zdochnuté, a len dve mali pasy. Tiež druhý povoz priviezol 6 teliat, ale len na tri boli pasy. Mäsiar nemal žiadnu ľadovňu, dobytok porážal doma a miesto ľadovne balil mäso v komore do teľacích koží. Zaujímavé je, že ako sa dnes hlási i v obci Úvrať, leží tam jedna chorá žena za tých istých príznakov. Podľa doznania pomocníkov, nesvedomitému mäsiarovi platili za jedno teľa 40 Kčs, ale za pol kila mäsa iba 5 korún. Curma doznal, že týmto spôsobom doviezol celý rad dobytka do Košíc.
Vo svojej nesvedomitej manipulácii šiel tak ďaleko, že pomocou odlivky na likéry robil do dobytka otisky na razítko, ktoré ho malo kryť. Poneváč vo výpovediach všetkých zatknutých pomocníkov sa javili rozpory, všetci boli ponechaní vo väzbe.
Táto udalosť vrhá ostré svetlo do košických pomerov. Je snáď humánnou vecou, keď necháme na verejných trhoviskách predávať mäso, ktorého pôvod je nekontrolovateľný, ale je väčším previnením okolnosť, že ľudské zdravie sa dáva v šanc mamonárom, ktorí na úkor ľudských životov túžia po zbohatnutí.
Z denníka Slovenský východ, 22. júna 1924

Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári