Už od šiestich rokov vedel, že skejtbording bude robiť celý život. Dnes má 31 a je v dejisku letných olympijských hier v Paríži. Slovensko na ňu vyslalo najmenšiu výpravu v ére samostatnosti, v ktorej je 28 športovcov.
Jedným z nich je Košičan RICHARD TURY. V pondelok sa mu podarilo umiestniť na skvelom na piatom mieste v sketbordingu v disciplíne street. Od medaily ho delilo 5,4 bodu. Pred poslednou sériou bol dokonca štvrtý, nakoniec ho preskočil neskorší olympijský víťaz. S denníkom Korzár sa zhováral krátko pred odchodom na olympiádu.
Tury vyrástol na najmladšom košickom sídlisku. Na Ťahanovciach vtedy nebol skejtpark a jazdiť sa naučil na svojpomocne postavených prekážkach na basketbalovom ihrisku. Ako osemročný absolvoval prvú súťaž.
Šport zažíval v meste veľký boom, v roku 2008 sa v Košiciach postavil najväčší celobetónový skejtpark na Slovensku. Povyhrával mnoho súťaží po Slovensku v kategórii do 15 rokov.
V roku 2010 sa stal ako 17-ročný prvýkrát majstrom Slovenska v skejtbordingu. Titul obhájil sedemkrát. Keď mal už domáce ulice prejazdené, začal spoznávať svetové metropoly. Uspel na medzinárodných súťažiach, na stupňoch víťazov svetového pohára v skejtbordingu, Fise World Series a iných súťažiach stál viac ako tridsaťkrát.
Ako prvý Slovák sa pokúsil reprezentovať Slovensko a kvalifikovať sa v skejtbordingu na olympijské hry v Tokiu 2020, kde mal tento šport svoju premiéru. Od postupu ho delili len tri miesta.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo trénuje v Dubaji,
- čo je náročné na tom, že stokrát denne skúša jeden trik,
- akú daň si vybrali pády z dosky,
- ako vníma nevôľu k svojmu športu,
- prečo je dôležité nenechať sa odradiť.
Čakali ste postup na olympiádu a čo pre vás účasť v Paríži znamená?
Znamená to pre mňa dosť veľa. So športom som začínal na ulici, kde vás veľa ľudí odsudzuje, pretože chcete jazdiť a robiť len to, čo vás baví, a nemáte žiaden skejtpark. A o pár rokov neskôr sa skejtbording stane olympijským športom, kam som sa kvalifikoval. Zrazu vás ľudia oslovujú olympionik, čo je pre mňa až sranda, pretože som začal jazdiť, lebo ma to baví a napĺňa. Je to veľká vec nielen pre mňa, ale aj pre skejtbording na Slovensku. Som veľmi rád, že sa to podarilo, pretože kvalifikačný proces je dosť dlhý a neustále musíte posúvať svoje hranice dopredu.
Aké disciplíny na olympiáde absolvujete?
Absolvujem len jednu disciplínu, ktorá sa volá Street. Je to skejtpark, kde sú všetky prvky ulice, schody, zábradlia, múriky a rôzne šikminy.

Ako sa pripravujete, ako vyzerá váš tréning?
Skoro celý rok som niekde v zahraničí. Posledné dva roky to je poväčšine Dubaj, kde zostal po majstrovstvách sveta 2022 olympijský skejtpark. Tréning spočíva v trénovaní jázd a najlepších trikov na samotnú súťaž, ktoré opakujem dookola. Spočíva to v neustálom skákaní na zábradlie a múriky zo schodov viac ako stokrát denne. Do toho ešte určite patrí aj strečing, mobilita a silové alebo kondičné tréningy a regenerácia. Možno si veľa ľudí myslí, že čo je na tom také ťažké, ale skákať dennodenne z deväť a viac schodov, to chce mať pevnú psychiku a neustále prekonávať strach.

Kedy ste začínali so skejtbordingom? Mali vtedy Košice vhodné zázemie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári