Korzár logo Korzár Košice

Z punkáčskeho nápadu sa stal očakávaný festival. Z Polonín vytvorili miesto zážitkov

Nevšedné miesta spoznáte cez miestnych.

Eva Kocanová.Eva Kocanová. (Zdroj: Korzár/Michal Frank)

Pochádza z Košíc, kde aj žije, ale má rusínske korene. Jej rodičia pochádzajú od Medzilaboriec. EVA KOCANOVÁ (44) má leví podiel na tom, že Poloniny sa dostali medzi domáce „must go" turistické destinácie. Každé leto organizuje zážitkový víkend v Poloninách.

Pred piatimi rokmi začala s touto aktivitou spolu so Soňou Kožárovou z Veľkého Šariša. Založili občianske združenie Take naše, najskôr sa k nim pridala Katarína Romanová.

Postupne svoj koncept Objavte Poloniny zmenili na Objavte a rozšírili diapazón zaujímavých destinácií o ďalšie východoslovenské regióny. Viac prezradila v rozhovore pre Korzár.

SkryťVypnúť reklamu

Ste Košičanka s rusínskymi koreňmi. Kedy ste objavili Poloniny? Bola to láska na prvý pohľad?

Úplne prvý raz som tam bola v roku 2008, boli sme tam iba na turistike s kamarátmi. Síce som miestnym stále vravela, že som v Poloninách nikdy predtým nebola, ale potom mi Facebook pripomenul, že sme tam boli na turistike. Pamätám si z nej dve silné emócie. Jedna bola, že sme išli hore na Kremenec cez prales Stužica. Bol tam nádherný les, v živote som taký nevidela.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom si pamätám, že mi ten región prišiel taký vyprázdnený. Nikoho sme nestretli. Na jednej strane je to super na turistiku, keď chce mať človek samotu. No prekvapilo ma, že na uliciach nikde nikoho. Takže nemôžem povedať, že som sa do Polonín hneď zaľúbila.

Tie intenzívne spomienky boli teda nádherný prales a zároveň také prázdno. A potom sme tam prišli oficiálne prvýkrát v máji 2020. So Soňou Kožárovou sme išli za starostami.

SkryťVypnúť reklamu

To ste už vymysleli ten koncept Objavte Poloniny.

Áno. V danom momente to bola úplne racionálna úvaha. Chceli sme urobiť niečo na spropagovanie regiónu i rusínskej národnosti. Nebola v tom emócia, že wow, chcem spropagovať Poloniny. Vybrala som si jednoducho taký región, ktorý sa mi zdal, že má potenciál v tom čase. Keď sa na to pozriem s odstupom času, tak sú aj iné regióny, ktoré majú tie hodnoty, na ktorých sa dá stavať, ale vtedy sme si skrátka racionálne vybrali Poloniny.

Keď sa na ne po tých pár rokoch pozriem, tak mám pocit, že sú počas sezóny plné ľudí. Teda môj vnútorný pocit je úplne opačný ako ten, ktorý som mala na začiatku. Poznáme tam už veľa ľudí, bežne sa mne aj hociktorému z mojich dievčat stáva, že prídeme do dediny a zamávame si s ľuďmi na ulici, pretože sa už poznáme. Je to obrovský kontrast.

SkryťVypnúť reklamu

Stali ste sa súčasťou komunity?

Myslím, že áno.

Súvisiaci článok Nie je to žiadny Disneyland. Víkend na objavovanie Polonín nestačí Čítajte 

Teraz už to bude piaty ročník. Z tej možno jednorazovej akcie to bude už pravidelné podujatie. Kam sa akcia Objavte Poloniny za tých päť rokov posunula?

Z takého punkáčskeho nápadu, keď to tak poviem, sa z toho stal očakávaný festival. Ľudia už s ním automaticky rátajú. Aj tí remeselníci, miestni ľudia sa s festivalom zžili. Zároveň sme prvotných desať zážitkov rozšírili na zhruba 25, rozšírili sme sa aj geograficky. Na začiatku sme boli len v Uličskej doline, postupne sme sa roztiahli do Osadného, Uble, teraz dokonca pribudli Zemplínske Hámre, hoci geograficky nie sú v Poloninách.

My to berieme tak, že je to jedno, je to ďalšia zaujímavá destinácia v blízkom okolí. Program sme sa tiež snažili rozšíriť máličko masovejšie. V Osadnom bude v tom čase traktoriáda, súťaž podomácky vyrobených traktorov, tak sme ju zahrnuli do našej propagácie. Potom v Zemplínskych Hámroch začal premávať vláčik na Sninské rybníky. Snažíme sa podchytiť čo najväčšiu časť tohto regiónu i miestnych ľudí. Všetci sú naši. Vytvorila sa komunita, mám pocit, že sa zrazu všetci medzi sebou poznáme, pomáhame si.

Čiže miestni si váš koncept osvojili?

S ľuďmi, s ktorými spolupracujeme na Objavte Poloniny, nielen s remeselníkmi ale aj s rôznymi ďalšími sme sa stali akoby jedným tímom. Aspoň ja to tak vnímam.

Kto každý objavuje Poloniny? Nedávno sme sa bavili s Bratislavčanmi, ktorí boli nadšení z tohto zážitkového víkendu. Z Bratislavy tam chodí viac ľudí. Odkiaľ sú ešte vaši návštevníci? Východniari, zo stredného a západného Slovenska, zo zahraničia? V akom pomere?

Zatiaľ sme sa sústreďovali na Slovensko, teda zahraničných turistov sme nemali, ak neprišli s niekým. Väčšinou k nám chodia mestskí ľudia. Asi tak by som to zhrnula. To je na tom to pekné, že tí mestskí ľudia, či už z Košíc, Prešova, Bratislavy, krajských miest cestujú po Slovensku, dostanú sa na vidiek a tu spoznávajú lokálnych ľudí.

Mne osobne sa na tom toto najviac páči, prepájanie tých bublín a komunít. Mestskí ľudia žijú iným spôsobom, majú inak nastavené videnie sveta, inak nastavené hodnoty, inak naplnené potreby oproti tým, ktorí žijú na vidieku, a zvlášť v tých okrajových častiach východu Slovenska. A počas podujatia je to také pekné spojenie, ľudia sa tam skrátka stretnú, sú tam všetci spolu, a tie svety sa prepoja.

Vracajú sa vám návštevníci?

Vracajú sa, vracajú. Úžasné je, že máme stále štvrtinu ľudí, ktorí sa buď vrátia alebo sú tam na odporúčanie niekoho, kto tu už bol. Štatistiky máme, pretože po každom ročníku robíme dotazník. Navyše, tých skalných už aj vizuálne poznáme. Je super, že sa vracajú a odporúčajú to známym. Stále je to komunitný festival, ale teším sa z toho, že sa im jednoducho páči.

Nedávno ste mierne pozmenili koncept a z Objavte Poloniny sa stalo Objavte, pričom ste prišli ste aj do iných regiónov. Robili ste Bardejov i Gemer. Ako to dopadlo?

Schválne sme si chceli vyskúšať, aké to bude, keď urobíme mestskú destináciu, preto sme si vybrali Bardejov. Koncept Objavte je postavený na práci s miestnymi ľuďmi a všade sú nejakí zaujímaví ľudia, ktorí svojou mentalitou, kultúrou a nasadením vytvárajú identitu toho miesta.

V Bardejove sme našli veľa zaujímavých ľudí, ktorí robia skôr veci mestského charakteru. Preto sme tam mali grafický workshop, sochársky, živé divadelné predstavenie s večerou, výrobu gitár a podobne. Dopadlo to fajn. Bolo to komornejšie ako Poloniny, no Bardejov i Gemer sme robili v máji, mimo hlavnej sezóny. V Bardejove bolo zaujímavé to, že prišlo veľa miestnych. Ľudia si vybrali tie zážitky vo vlastnom meste.

Súvisiaci článok Gemer je úchvatný, ale zabudnutý. Objaviť ho môžete cez desiatky nevšedných zážitkov Čítajte 

A čo Gemer?

Iný bol v tom, že tam veľa vecí funguje. Neprišli sme do regiónu, ktorý je úplne neznámy. Práve naopak, pôsobí tam veľa inštitúcií, organizácií, neziskoviek, takže to skôr bolo v našom prípade o tom, že my sme sa prišli najprv predstaviť. Povedali sme im, čo robíme v Poloninách, čo sme robili v Bardejove, aký je náš koncept, ako uvažujeme, ako sme hodnotovo a filozoficky nastavené. Ponúkli sme, že ak by oni chceli takéto podujatie na Gemeri, radi prídeme a spolu s nimi to zorganizujeme. Všetci povedali, že veľmi radi.

Budete aj s týmto pokračovať ďalej, alebo išlo o jednorazové aktivity?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAXGF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 644
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 127
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 658
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 104
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 480
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 600
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 130
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 709
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Jakub Cipko: Zdradkyňa Giorgia Meloni!
  3. Iveta Bakitová: Arménsko - krajina, ktorá prišla o svoj národný symbol Ararat.
  4. Marián Kozák: Pracovno- vzdelávacia návšteva Francúzska
  5. Andrej Kučeravý: Ako stráviť nestráviteľné
  6. Miroslav Daniš: Naša „opozícia“ príliš dobre spí
  7. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: prírastky medzi miniboxami v roku 2025 (2)
  8. Štefan Šturdzík: Svitá nová nádej pre ľudstvo na boj proti rakovine.
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 32 625
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 30 205
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 13 332
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 909
  5. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 372
  6. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 302
  7. Juraj Kumičák: Atrapa 6 228
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 586
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  3. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  4. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  5. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  6. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  7. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  8. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu