KOŠICE. Pred týždňom oznámilo ministerstvo zdravotníctva, že po pacientov ležiacich v Číne a v USA pôjde vládne lietadlo a prevezie ich na Slovensko.
Jednou z nich je východniarka Alexandra, ktorá po havárii na mopede v Nikaragui leží v nemocnici vo Philadelphii v USA. Je v bdelej kóme, jej rodina sa dlhodobo usiluje o jej prevoz do košickej nemocnice.
Rezort zdravotníctva síce v oficiálnej tlačovej správe informoval o repatriácii pacientov, ale chýbala informácia, kto prevoz zaplatí. Na otázku Korzára odpovedal, že „v súvislosti s nákladmi na repatriačné lety je potrebné osloviť ministerstvo vnútra".
To napriek opakovanej žiadosti nášho denníka neodpovedalo, či to štát zaplatí a či tieto náklady plánuje zosobniť rodinám pacientov.

Jeden deň prílet, druhý odlet
Alexandrin otec Igor v piatok potvrdil, že komunikuje len s ministerstvom zdravotníctva. „Informovali ma, že do Philadelphie priletí lietadlo 1. augusta dopoludnia, odletieť by malo na druhý deň popoludní.”
Pokračuje, že z ministerstva zdravotníctva, a zároveň aj z rezortu zahraničných vecí, sú s ním v pravidelnom kontakte. „ Keď som sa pýtal, ako bude let financovaný, dostal som odpoveď, že financovanie letu je v štádiu riešenia."
Pracovníkov rezortu informoval o tom, že pred časom požiadal o finančnú pomoc premiéra Roberta Fica (Smer) a prezidenta Petra Pellegriniho.
Alexandrina rodina financie na úhradu z vlastného rozpočtu nemá. Platforma Donio Slovensko rozbehla ešte 10. júla verejnú zbierku, aby darcovia pomohli príbuzným zaplatiť repatriačný let. Aktuálne je vyzbieraných vyše 42-tisíc eur od 2047 darcov.
„V tejto chvíli ešte nemáme presné informácie ohľadne samotného letu a úhrady nákladov. Počítame so všetkými možnosťami, aj s plným pokrytím letu zo strany vlády. Výzvu preto ešte neukončujeme a rozhodneme o jej ďalšom pokračovaní až po presnejších informáciách a najmä po dohode s rodinou Alexandry,” píšu organizátori pri zbierke.

Náročný proces
Vybavenie repatriačných letov je podľa vyjadrenia rezortu náročný proces, podliehajú prísnym posudzovaniam a dlhým schvaľovacím procesom. Vybaviť treba víza, zdravotnícku techniku, lekárske zabezpečenie.
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann pre noviny.sk uviedol, že proces schvaľovania je pri každom repatriačnom lete individuálny, záleží od jeho dĺžky.
„Tam vstupujú také faktory, ako schvaľovanie preletov cez jednotlivé krajiny, vybavovanie rôznych povolení na letisko, pristátie, letiskové poplatky a podobne,"
„Treba vybaviť zdravotnícky personál, ktorý bude na palube, pretože ten pacient bez neho letieť nemôže. A potom je potrebné, aby medicínsky personál povedal, akým spôsobom treba lietadlo vybaviť po medicínskej stránke, aké prístroje treba zabezpečiť na prevoz toho konkrétneho pacienta," pokračoval Neumann.
Vládne lietadlo prevezie aj 26-ročného Denisa, ktorý študoval v Hongkongu, za záhadných okolností skončil v nemocnici v Macau. Bol niekoľko týždňov v kóme, prebral sa z nej po 40-ich dňoch.
TA3 informovala, že Denisov prevoz, ktorý sa má uskutočniť na prelome júla a augusta, štát zaplatí. „Cena takéhoto letu sa dá vyčísliť až spätne po doručení všetkých faktúr, ktoré súvisia s týmto letom," povedal televízii Neumann.

Poistená v USA
Alexandra bola po nehode na mopede najprv hospitalizovaná v Nikarague. Potom ju leteckým transportom previezli do nemocnice Penn Presbyterian Medical Center Philadelphia v Spojených štátoch. Tam absolvovala operácie cievy v krku, panvy a ruky. Krvné zrazeniny mala v hlave, v nohách a rukách.
Po operáciách sa Alexandra začala prebúdzať z kómy a začiatkom februára ju premiestnili do rehabilitačného centra Jefferson Moss-Magee Rehabilitation Hospital v spomínanom meste.
Tam podstúpila nevyhnutné terapie. Všetko hradila americká zdravotná poisťovňa, v ktorej bola poistená. Keďže už vyčerpala všetky možnosti rehabilitácie, vrátili ju späť do nemocnice Penn Presbyterian Medical Center Philadelphia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári