KOŠICE. Začiatkom júna spustili na rieke Hornád v Košickom kraji systém samoobslužných požičovní kajakov, ktorý umožňuje splavovanie až do Maďarska.
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus ako verejný obstarávateľ vtedy informovala, že „na Slovensku takýto systém zdieľaných kajakov cez aplikáciu dosiaľ nemá obdobu“.
Dodaný výsledný produkt od víťaza eurofondovej zákazky sa významne rozchádza so súťažnými podkladmi verejného obstarávania aj s pôvodne uzavretou zmluvou a ešte bol navýšený o viac ako 49 percent.
Práve v súvislostiach so zmenami riešenia sa obrátil na Korzár náš čitateľ (meno a priezvisko máme v redakcii).
Organizácia, ktorú založil Košický samosprávny kraj, naozaj potvrdila napádané rozdiely oproti pôvodne požadovaným parametrom zákazky, ale odmieta, že by to bolo v rozpore so zákonom. Zmenené riešenie označila za unikátne a bráni sa i tým, že ho odsúhlasil riadiaci orgán.
O kvalite výsledného diela vyjadril pochybnosti aj jeden z nami oslovených neúspešných uchádzačov o zákazku.
Zákazka „Dodanie eko-turistického riešenia pre automatizovaný cezhraničný verejný systém zdieľania kanoe/kajakov na rieke Hornád" bola spolufinancovaná z nenávratného finančného príspevku v rámci Programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.
Dodanie riešenia na automatizované požičiavanie kajakov je súčasťou širšieho slovensko-maďarského eurofondového projektu Rejoice s celkovým rozpočtom viac ako 1,9 milióna eur.
Jeho cieľom je prepojiť rôzne lokality a využiť potenciál rieky Hornád ako vodnej turistickej trasy.

Kontajner mal mať osem dvierok. Otvára sa celý
Košice Región Turizmus vyhlásil verejné obstarávanie vlani začiatkom mája. Ponuky poslali štyria záujemcovia, ale jeden ju stiahol ešte pred vyhodnotením.
S najnižšou cenou 211-tisíc eur s DPH vyhrala bratislavská eseročka Ústav technológií a inovácií.
V súťažných podkladoch na dodanie automatického systému požičiavania lodí sa požadovalo konkrétne dodanie piatich špeciálne upravených lodných kontajnerov s príslušenstvom a mobilnej aplikácie, prostredníctvom ktorej sa mali zabezpečiť správa systému, rezervácia lodí, prístup do kontajnerov pre klientov i úhrada platby za zapožičanie.
Každý kontajner mal mať upravenú čelnú stranu tak, aby v nej bolo osem samostatne otvárateľných dvierok s elektrozámkom a snímačom otvorenia, teda pre každý oddiel jedny dvierka.
V jednom oddiele mal byť len jeden kajak s dvoma pádlami, prilbami, vestami a nepremokavým vakom. Každý oddiel mal tvoriť samostatný rám, uložený na štyroch tenzometrických snímačoch, ktoré by boli nastavené na celkovú hmotnosť lode aj s príslušenstvom.
Vďaka tomu sa malo dať automaticky odsledovať, čo si klient z oddielu vzal a čo vrátil do kontajnera buď na tom istom alebo na inom mieste.
Oddiely museli byť podľa zadania oddelené od seba zábranou, znemožňujúcou prístup do iného ako práve otvoreného oddielu.
V súlade s tým boli vypracované i nacenené ponuky a vlani v júli aj uzavretá zmluva s víťaznou spoločnosťou na päť kontajnerov, mobilnú aplikáciu, 22 kajakov i vodotesných vakov a po 44 pádiel, prilieb i viest.
Sťažovateľ: Uľahčili si to a ešte ušetrili
„Dodávateľská firma si uľahčila dodané riešenie, ktoré nacenila vo verejnej súťaži,“ vysvetľoval sťažovateľ, prečo sa obrátil na Korzár s podozrením „na nekalé praktiky“.
Podľa neho boli ostatní uchádzači v nevýhode, keďže naceňovali úplne iné zadanie, ako sa napokon zrealizovalo.
„Vydávanie malo fungovať tak, aby sa kontajner otváral cez QR kód a otvoriť sa malo len jedno okienko, čo považujem za sofistikované riešenie. Dodané riešenie je však otvorenie cez zadanie PIN kódu a otvorí sa celý kontajner so všetkými loďkami a príslušenstvom. Dodávateľ si veľmi uľahčil dodanie, čím aj ušetril na cene, a teda ostatní súťažiaci boli znevýhodnení,“ argumentoval odosielateľ podnetu, ktorý nijako neupresnil svoj vzťah k tejto zákazke.
Čo sa ešte dočítate v článku:
- Ako obhajuje župná organizácia výrazné zmeny po uzavretí zmluvy,
- prečo je problematická jednoduchšia webová aplikácia namiesto drahšej mobilnej,
- kde sa ukrýval kľúčový dodatok k zmluve,
- prečo môžu niektoré zmeny naraziť na zákon o verejnom obstarávaní,
- akej kritike podrobil hotové dielo šéf Antiku Igor Kolla.
Upozornil aj na to, že dodávateľ mal vytvoriť mobilnú aplikáciu.
„Keďže sa nemusí otvárať kontajner podľa jednotlivých okienok, tak celé riešenie zakúpenia služby je jednoduchšie na vytvorenie. Žiadna mobilná aplikácia neexistuje a rezervácia prebieha len cez webovú stránku, čím si dodávateľ zjednodušil prácu a znížil náklady na dodanie.“
Avizoval, že vec posúva na príslušné orgány, aby sa to prešetrilo. V podnete tieto orgány nekonkretizoval a nereagoval ani na naše e-mailom zaslané doplňujúce otázky.
Dôkazom iného riešenia je aj inštruktážne video
Inštruktážne video na stránke www.kajak.app, ktoré detailne ukazuje záujemcom postup, ako celé zapožičanie prebieha, naozaj potvrdzuje, že namiesto samostatných ôsmich dverí pre každé okienko zvlášť sa dodalo iné riešenie.
Na čelnej strane kontajnera sú iba jedny dvojkrídlové dvere a po ich otvorení zadaním prevádzkovateľom zaslaného PIN kódu je umožnený prístup k všetkým uloženým kajakom i pádlam naraz.
Na jeho zadnej strane sú ďalšie iba jedny dvojkrídlové dvere, po otvorení ktorých sa zas klient dostane k všetkým prilbám, vestám a nepremokavým vakom v kontajneri.
Fungovanie systému sme si preverovali aj priamo v Kysaku, kde je jedno z piatich miest výpožičky na slovenskom toku Hornádu.
Na dverách z oboch strán kontajnera bola klávesnica a vyvesený aj návod na postup. Naši testovači zvládli registráciu na webovej stránke, teda nie cez v súťažných podkladoch pôvodne avizovanú mobilnú aplikáciu, no nepodarilo sa im dostať sa do kontajnera „použitím mobilu s Androidom, ale až iným“.
„Keď sa otvorili dvere, boli tam na obyčajných policiach uložené a ničím neoddelené štyri lode ešte s nerozbalenými pádlami,“ popísali.
Nenašli tam nič, čo by pripomínalo pri pôvodnom zadávaní zákazky požadované tenzometrické snímače.
Všimli si aj nedostatok v oblasti ochrany majetku, ale z pochopiteľných dôvodov ho nebudeme verejne konkretizovať.
„Na opačnej strane kontajnera sme si chceli zobrať vesty a prilby, ale hoci sme prevádzkovateľom zaslaný PIN kód zadali trikrát, dvere sa nám otvoriť nepodarilo. Prečo, netušíme. Zavreli sme dvere k lodiam a odišli.“
Šéfka organizácie: Kontroly nezistili pochybenia
Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková sa kategoricky ohradila voči tomu, že by bolo dodané riešenie technicky a technologicky menej náročné a lacnejšie oproti súťažným podkladom a uzavretej zmluve, teda že by išlo pri projekte o nekalé praktiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári