KOŠICE. Technická univerzita v Košiciach (TUKE) finišuje aktuálne až s tromi verejnými obstarávaniami na rekonštrukciu viacerých objektov študentských domovov na Jedlíkovej ulici.
Ako prvá bola vyhlásená ešte v marci súťaž na významnú obnovu Študentského domova Jedlíkova 13 s predpokladanou hodnotou zákazky 2,3 milióna eur bez DPH. Financovaná má byť cez eurofondy vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Programu Slovensko.
Ukončenie súťaže sa oddialilo. Univerzita ako verejný obstarávateľ vylúčila jedného z uchádzačov, ktorý podľa nej nesplnil podmienky účasti.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) však vyhovel jeho námietke a požadoval rozhodnutie o vylúčení zrušiť.
Úrad: Chýba náležité a riadne zdôvodnenie
Ako vyplýva zo zverejneného rozhodnutia ÚVO z 15. júla, univerzita porušila ustanovenia zákona o princípe transparentnosti a proporcionality, lebo nedostatočne preskúmala skutkový stav veci a uchádzača vylúčila „bez náležitého a riadneho zdôvodnenia“.
Toto porušenie mohlo mať podľa úradu vplyv na výsledok verejného obstarávania.
Jeho zverejnený verdikt je anonymizovaný, nie sú preto známe ďalšie bližšie oficiálne informácie o identite štyroch uchádzačov a ani o tom, ktorý z nich bol vylúčený.
Univerzita stanovila ako jednu z podmienok účasti pri technickej a odbornej spôsobilosti zoznam zákaziek, ktorými mali uchádzači preukázať uskutočnenie stavebných prác rovnakého alebo podobného charakteru ako predmet súťaženej zákazky za posledných päť rokov v minimálnom objeme 2 milióny eur bez DPH, pričom „minimálne jedna zákazka sa musí týkať, okrem iného, montáže a osadenia fotovoltického zdroja“.
Komisia na vyhodnotenie ponúk dospela na základe odpovede uchádzača k jej žiadosti o vysvetlenie, že predložil v prípade zákazky na montáž a osadenie fotovoltického zdroja autoreferenciu, ktorú nemôže akceptovať, preto ho zo súťaže vylúčila.
Problém videla komisia v tom, že uchádzač predložil ako referenciu svoje uskutočnené práce na skladovej hale. Majiteľ haly je pritom zároveň spoločník, konateľ a konečný užívateľ výhod tohto uchádzača.
Ten istý človek podniká aj ako fyzická osoba. Práve on bol objednávateľom prác na svojej skladovej hale, ktoré robil uchádzač o rekonštrukciu internátov. V mene uchádzača však vystupoval v tejto referenčnej obchodnej transakcii druhý spoločník, konateľ a konečný užívateľ výhod. Ako vysvitlo, ide o otca a syna.
Univerzita poukázala pri vylúčení zo súťaže i na to, že na práce na skladovej hale neexistovala písomná zmluva a ešte v nej uchádzač navyše aj užíva časť priestorov na základe nájomného vzťahu.

Nezhodli sa, či to bola referencia „sebe samému“
Vzhľadom na všetky spomínané skutočnosti považoval verejný obstarávateľ za jednoznačne preukázané, že túto referenciu nemôže akceptovať, lebo ide o autoreferenciu, keďže „bezpochyby absentuje element tretej nezávislej osoby na potvrdenie skutočnosti uvádzaných v referencii, pretože podľa tvrdení navrhovateľa ide o osobnú a majetkovú prepojenosť objednávateľa a zhotoviteľa“.
Svoje argumenty oprela univerzita aj o metodické usmernenie úradu o autoreferencii, v ktorom sa píše, že „referenciu vo vzťahu k stavebným prácam realizovaným pre seba samého nie je možné použiť“, lebo „by dochádzalo k hodnoteniu ‚samého seba‘, čo sa prieči samotnému účelu referencie ako takej“.
Uchádzač v námietke proti vylúčeniu odmietol, že by išlo o autoreferenciu, označil ju za „referenciu od spriaznenej osoby“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári