KOŠICE. Ak patríte medzi približne 30- až 40-tisíc Košičanov, ktorí neplatia mestu za odpad, mali by ste spozornieť.
Magistrát začal preverovať podnety na obyvateľov, ktorí v bytových domoch bývajú, no za odpad neplatia.
Platí necelých 200-tisíc
Poplatok za odpad zvýšilo mesto v decembri 2023. Predchádzalo tomu niekoľko rokovaní mestského zastupiteľstva a desiatky hodín búrlivých diskusií medzi vedením magistrátu a poslancami.
Poplatok za odpad nakoniec zvýšili o 27 percent. V praxi to znamená, že kým vlani obyvatelia platili 45 eur za osobu, tento rok to je 57 eur.
Problém však je, že tisícky Košičanov za odpad neplatia. Podľa štatistík, ktoré zverejnil magistrát na sklonku roka, poplatok za komunálne a drobné stavebné odpady nezaplatilo zhruba 44-tisíc Košičanov. Na odpadové služby sa tak skladá len 192-tisíc ľudí.

Rušia dlhoročnú službu
Veľkú časť obyvateľov s trvalým alebo prechodným pobytom v meste však nevie magistrát preveriť. Nemá totiž prístup do registra obyvateľov, ten majú len mestské časti. Niektoré už údaje mestu poskytli, s inými sa radnica pre chýbajúce dáta sporí.
Ostrá výmena prebehla na ostatnom mestskom zastupiteľstve medzi primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) a zástupcom starostu na Sídlisku KVP Romanom Matoušekom (Košická strana), ktorý je aj mestským poslancom.
Napriek nedávnemu zvýšeniu poplatkov totiž mesto ruší veľkokapacitné kontajnery v záhradkárskych lokalitách a rekreačných oblastiach.
Záhradkári v týchto lokalitách neplatili poplatok za odpad. Mesto zrušenie kontajnerov zdôvodňuje aj tým, že išlo o nadštandard, ktorý si už nevie dovoliť.

„Zvýšili sme poplatok a stále znižujeme služby. V systéme 'lieta' 30-tisíc ľudí, halabala ho nahlasujú aj podnikatelia. Nemáme kontrolu nad odpadom, máme únik 2 - 3 milióny eur ročne,“ uviedol Matušek so žiadosťou, aby mesto pristúpilo ku kontrolovaniu neplatičov, a nie k znižovaniu služieb.
„Mesto musí hľadať spôsob, ako ich identifikovať, lepší výber poplatku za odpad by vedeli zabezpečiť mestské časti.“
Primátor si pýta dáta
To nahnevalo primátora, keďže mesto nemá dáta zo Sídliska KVP, kde žije približne 22-tisíc obyvateľov.
„Vy ste jeden z tých sabotérov, ktorý robí všetko pre to, aby nám mestské časti nedali dáta. Vy to blokujete a rozprávate, ako sa to nedá, a tu sa hádžete o zem. Evidenciu máte vy a ja neviem zmeniť zákon. Niektoré mestské časti nám ich dali, KVP nechce dať, vy ste tá prekážka,“ vyčítal Matoušekovi.
Ten Polačekovi oponoval, že najväčšou prekážkou je práve primátor. Poslanec ho obvinil z klamstva a tvrdí, že údaje ich úrad poslal a mesto by ich malo vyhodnotiť.

„Kedy nám vaša mestská časť dá dáta a prestanete dávať halucinácie? Ste zástupca starostu, dajte nám dáta tých ľudí, čo viete vypárovať z evidencie obyvateľov. Prečo to iné mestské časti vedia dať a vaša politikárči a hľadá nepriateľov? To je vaša politika, nerobte z ľudí rukojemníkov,“ hneval sa primátor.
Matoušek odvetil, že postupovali podľa zákona a mesto nevie pracovať s dátami.

Obyvateľov ôsmich častí už preverujú
Riaditeľ magistrátu Marcel Čop vysvetlil, že spracúvajú údaje z ôsmich mestských častí, ale KVP medzi nimi nie je.
Dochádza k scenáru, že ľudia nahlasujú svojich susedov, ktorí neplatia odpad.
Hovoril o tom aj poslanec Marek Fedoročko (Košická strana): „Ja som poskytol informácie o ľuďoch, ktorí využívajú koše, nie sú však nahlásení, sú neplatiči dlhé roky. Do dnešného dňa sa tam neudiala zmena a platia za jednu osobu napriek tomu, že v byte bývajú niekoľkí. Poskytol som konkrétne bytové jednotky, konkrétnych ľudí, a nič sa s tým neudialo.“
Pripomenul tiež, že pri poslednom zvyšovaní poplatku za odpad padli sľuby, že služby sa znižovať nebudú.
Šéf majetkovej komisie Dominik Karaffa (nezávislý) bol tiež vo vlastnej bytovke aktívny a poslal v decembri infožiadosti.
„Mal som z mestskej časti Západ informácie o trvalom pobyte v našom bytovom dome. Mal som údaj z mesta o počte poplatníkov a ten rozdiel medzi tým, koľko ľudí fyzicky býva a koľko je prihlásených, je 20, a medzi tým, koľko tam býva a koľkí platia, je rozdiel až 30 osôb.“
Upozornil ju po pôrode
Navrhol radnici, že v rámci konania poskytne aj so susedmi svedectvo o tom, že osoby tam žijú.
„Vedúca oddelenia mi povedala v maili, že nie. To je taký prístup, že človek iniciatívne príde a chce, ale ona nechce. Asi veľký záujem zo strany niektorých jednotlivcov nie je.“
Podľa Karaffu by mali nastať systémové zmeny, ktoré by Košiciam umožnili dostať sa k evidencii obyvateľov.
Niekedy býva iniciatívny správca bytového domu. Lenka z Terasy je presvedčená, že u nich platia za odpad všetci.
„Máme akčného predsedu bytového družstva, ktorý si na to dáva pozor. Zastavil ma na prechádzke s kočíkom asi tri týždne po pôrode a už mi pripomenul, že nemám nahlásený zvýšený počet obyvateľov bytu a že sa od toho odvádza výpočet platby za elektrinu v spoločných priestoroch a aj poplatok za odpad."

Šéf magistrátu Čop hovorí, že do júna riešili neplatičov, ktorí im vyšli z údajov ôsmich mestských častí, a od júna sa venujú aj individuálnym upozorneniam na neplatičov.
„Následne prebieha proces dorubenia poplatku, má to postup správneho konania. Sme viazaní na počet zamestnancov, toto sa už nedá robiť kobercovým náletom. Môžete mať pocit, že sa nič nedeje, ale robia sa úkony s jednotlivými poplatníkmi.“

Desiatky týždenne
Komplikáciou je aj fakt, že mnoho ľudí, ktorí žijú v zahraničí, si nechalo trvalý pobyt na Slovensku a je problém im doručiť zásielku.
Každý týždeň však podľa Čopa posiela mesto cez 18 zamestnankýň spolu 270 výziev potenciálnym neplatičom.
Ako môžu byť desaťtisíce ľudí mimo systému?
Košice majú register daňovníkov a poplatníkov. Mesto však nemá prístup do evidencie obyvateľov a teda nevie preveriť, či sú všetky fyzické osoby s trvalým a prechodným pobytom, evidované v jednotlivých mestských častiach a žijúce v Košiciach, zároveň aj prihlásené k poplatku za odpad.
Vlani vybrali Košice na poplatkoch zhruba 12,5 milióna, no reálne náklady na odpadové služby predstavovali 16,1 milióna eur.
Rok trvajúca výzva
Radnice sme sa pýtali, koľko neplatičov konkrétne sa jej už podarilo nájsť a kedy očakáva identifikovanie všetkých neplatičov.
„Rok vyzývame mestské časti aby nám poskytli relevantné údaje o neplatičoch, avšak mnohé z nich nám doteraz nedodali požadované podklady. Namiesto presných dát si vymýšľajú nezmyselné právne argumenty a zneužívajú tému politicky, pričom v zmysle zákona o meste Košice a Štatútu mesta majú práve mestu Košice poskytnúť plnú súčinnosť. Až na základe získaných dát z registrov obyvateľstva mestských častí, budeme vedieť situáciu dopodrobna zanalyzovať a nájsť riešenie,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári