KOŠICE. Júl sa tento rok ukázal ako mimoriadne teplý a suchý. Hodnotí to tak Slovenský hydrometeorologický ústav. Séria tropických dní, teda maximálnych teplôt vyšších alebo rovných 30 stupňov Celzia, trvala v Košiciach 11 dní.
Mesto Košice uvádza, že kúpaliská v jeho správe lámali rekordy v návštevnosti. Na Rumanovej ulici a na Červenej hviezde preto zvýšili počet plavčíkov a predĺžili víkendové otváracie hodiny.
„Do polovice júla ich celkovo navštívilo 28 000 fanúšikov aktívneho oddychu, čo je o 55 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka,“ informovala radnica.
Mraky ľudí odradia
Kúpalisko Červená hviezda má vodnopólový bazén, ktorý častokrát slúži na rôzne tréningy. Samozrejme, vo vyhradených časoch ho sprístupňujú aj verejnosti.
Historický vodnopólový bazén dnes využívajú ako plavecký. Najviac vyťažený je neplavecký, lebo voda v ňom je hlboká do 1,60 metra. Je vhodný pre deti aj neplavcov. Štvrtý je detský s teplotou 28 stupňov Celzia.
Návštevnosť je podľa správcu kúpaliska Viliama Imricha v porovnaní s minulým rokom oveľa väčšia.
„Vďačíme za to najmä júlovému počasiu, ktoré bolo minulý rok porovnateľne chladnejšie. Teplota 27 stupňov Celzia a sem-tam mraky ľudí odradia. Taká teplota im už nestačí. Ak budú 30-ky, opäť prídu,“ tvrdí.

Bývalý vodný pólista Peter Veszelits vlastní na Čéhačku stánok s občerstvením. Ponúkajú chladené nápoje, pivo, kofolu, nealkoholické pivo, ale aj teplé nápoje a kávu. Mladší návštevníci si najčastejšie kupujú kofolu a starší skôr pivo.
„Z môjho pohľadu je tohtoročná sezóna veľmi slabá. Minulý rok bol chladnejší, ale darilo sa nám s predajom viac. Ľudia akosi menej kupujú. Chceli by sme tu byť aj 90 dní v roku, čo by nám pomohlo, ale otvorené máme iba počas letných prázdnin.“

V auguste presun do Maďarska
Mestská plaváreň Rumanová má vchod z Mestského parku. Na rekreáciu ponúka tri bazény – plavecký, detský a neplavecký. Teplota v nich sa pohybuje od 26 do 30 stupňov Celzia. Okrem predĺžených otváracích hodín ponúka aj skoré plávanie o 7:30, respektíve o 17:45.
„Tohtoročná sezóna vychádza celkom dobre, počasie vyzerá byť pozitívne počas celého leta. V porovnaní s minulým rokom máme na oboch kúpaliskách dobrú návštevnosť, hlavne v júni bola vyššia skoro o päťtisíc ľudí,“ hodnotí prvú polovicu sezóny Adrián Maček, manažér správy kúpalísk.

Dodáva, že v auguste už teploty nepresahujú 30 stupňov tak často ako v júli a ľudia už sa kúpať nechcú. Poprípade skúšajú iné varianty, napríklad kúpanie sa v Maďarsku.
Maďarské kúpaliská sú lákadlom nielen pre cenu vstupného, ale tiež ponuku služieb. Sú väčšie, majú viac bazénov a ďalšie atrakcie. Bohatšia je tiež možnosť stravovania.
Napríklad v neďalekom Miškovci, vzdialenom od Košíc asi hodinu cesty, sú hneď tri veľké kúpaliská. Na mestskom kúpalisku stojí denný lístok necelých deväť eur, cena závisí od aktuálneho kurzu. Ide o porovnateľnú sumu vstupného ako v Košiciach.
Langoše sú ich špecialitou
Kúpalisková sezóna v Košiciach sa začína od 15. júna a trvá do konca augusta, hlavne na Rumanovej, potom sa to už neoplatí. Vysoké náklady na prevádzku sa nedajú pokryť, pretože deti sú v školách a rodičia v práci.
Pri dobrom počasí nie je problém zaplniť kapacitu oboch kúpalísk, ktorá je 1 200 návštevníkov. Zaviedli preto aj možnosť kúpiť si lístky online.
„Langoše majú u nás najväčší úspech, každý deň ich robíme z domáceho cesta. Neraz ho musíme pripravovať viackrát za deň, pretože predáme aj 150 kusov,“ tvrdia pracovníci v stánku s občerstvením na kúpalisku na Rumanovej ulici. No ponúkajú aj nápoje a miešané drinky.
V porovnaní s júnom a júlom sa im teraz darí menej. Napríklad začiatkom augusta mali týždeň zatvorené, chodí pomenej ľudí a aj počasie je trochu chladnejšie.
Medzi návštevníkmi kúpaliska sme našli aj turistov z Českej republiky.
„Prišli sme na futbal, dnes tu má hrať Plzeň proti ukrajinskému tímu. Zistili sme, že je tu plaváreň a dosť sa nám tu páči. V podstate sme tu náhodou, ale keď prídeme do Košíc, tak sa sem určite vrátime.“ Neskôr doplnili, že si dali pivo a chystajú sa ochutnať aj spomínané langoše.
V súčasnosti sa prerába aj Mestská krytá plaváreň v Košiciach.
„Robila sa vonkajšia fasáda, vyčlenili sme šatne zvlášť pre verejnosť a pre kluby, upravujú sa bazény aj kúrenie. Cieľom je zrekonštruovať plaváreň na Národné olympijské centrum, v ktorom sa budú môcť organizovať medzinárodné súťaže,“ doplnil informácie Adrián Maček.
Predpokladá, že budúci rok v apríli by mohli byť práce ukončené. Krytú plaváreň vníma ako alternatívnu možnosť, kde si môže verejnosť zaplávať, ak nie je vhodné počasie na vonkajšie kúpaliská.

V bazénoch je minerálna voda
Kúpalisko Ryba Anička má rekreačný bazén s hĺbkou 130 centimetrov a plavecký je hlboký 180 centimetrov. Dorobili k nim aj schodíky na sedenie, ktoré sú určené pre neplavcov a ohraničené od plaveckej časti. Tretí je detský bazén pre deti do šesť rokov.
„Neďaleko je termálny vrt s potenciálom vybudovať termálny bazén, no nemáme investora. Málokto vie, že naše bazény sú napustené minerálnou vodou Anička (známa aj ako Gajdovka). Jej úprava tiež predstavuje väčšie náklady,“ opisuje situáciu správca Rastislav Földeš.
Dodáva, že k nim chodia skôr starší návštevníci, ktorí už kúpalisko poznajú. Je tam ticho, súkromie a veľa zelene, čo majú radi.
„Júl bol pomerne teplý a prognózy sú zatiaľ dobré aj na august. No každý rok sa snažíme finančne dostať na nulu. Ako súkromný sektor nemáme dotácie od mesta a sme odkázaní na tržby. Ak by prišli dve sezóny zlého počasia, dostali by sme sa do červených čísel. Neboli by sme schopní to opäť postaviť na nohy.“
Spravil si kurz a niekedy robí plavčíka sám, aby mohli trochu znížiť náklady. Cenami vstupného sa musí prispôsobovať mestským kúpaliskám.
Dôležité sú série tropických dní
Földeš tvrdí, že návštevnosť je podobná každý rok. Vždy, keď sú teploty vysoké niekoľko dní za sebou, tak počet rekreantov rapídne stúpne. Aj keby bol najteplejší júl od začiatku merania, pre nich je dôležité, koľko dní za sebou bolo teplo. Jeden deň príde zlé počasie a čísla rekreantov opäť klesajú.
Kapacita je 1 100 návštevníkov. Správca vidí rozdiel aj v tom, či je víkend, alebo pracovný týždeň, ale závisí to aj od toho, či sú vo výplatných termínoch.
„Návštevnosť kúpalísk všeobecne klesá. Myslím, že sa menia návyky a ľudia radšej investujú do dovolenky v zahraničí. Mestské kúpaliská sú čoraz menej vnímané ako rekreácia. Najviac chýba mládež, ktorá kedysi chodila na kúpaliská vo veľkých skupinách a strávila tu celý deň. Dnes ich je čoraz menej,“ hodnotí správca Földeš.

Na občerstvenie majú najnižšie ceny
Stánky s občerstvením rozdelili na dva samostatné, aby ľudia dlho nečakali. Kým sa im pripravuje jedlo, môžu ísť k vedľajšiemu kúpiť si nápoj. Je to takto rýchlejšie.
Majiteľka stánku s nápojmi pracuje na Rybe Aničke už sedem rokov.
„Najvychytenejšie sú miešané drinky a ľadová káva, ktorú robíme na vlastný spôsob. Tržby sa odvíjajú od počasia, ak je naozaj horúco, tak sa nám darí. V rámci kúpalísk v Košiciach máme najnižšie ceny, ale návaly zákazníkov nemáme často. Žiť sa z toho asi nedá, ale baví ma to a som tu rada.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári