KOŠICE. Dvadsaťpäť dní, 2 064 darcov, 43 060 eur, 500 eur najvyšší dar. Zbierka pre 25-ročnú východniarku Alexandru Horkavú, ktorej rodina sa mesiace pokúšala dostať ju z nemocnice v USA späť domov na Slovensko, mala veľkú odozvu.
Cez Donio Slovensko ju ľudia podporili, aby rodičia mali dosť financií na prevoz špeciálnym letom. Po medializácii prípadu sa veci rozhýbali, Alexandru, tak ako aj dvoch ďalších Slovákov, jedného z USA a druhého z Macaa, previezol vládny špeciál.
Ministerstvo vnútra potvrdilo, že náklady na repatriačný let uhradí zo štátnej kasy. Vyvstala tak otázka, čo s peniazmi zo zbierky.
Juraj Zamborský z Donio Slovensko hovorí, že sa dohodol s otcom Alexandry.
„Rodina využije financie na úhradu všetkých rehabilitácií, vyšetrení a taktiež zdravotných pomôcok. V tejto chvíli je ešte ťažké odhadnúť, o akú sumu celkovo pôjde, ale vzhľadom na rozsah zranení, ktoré má Alexandra, určite ich rodina využije správnym spôsobom.“

Veci sa dali do pohybu
Alexandra je po nehode na mopede v Nikarague mesiace v bdelej kóme. „Je v najnižšom štádiu vedomia, vníma svet okolo seba, vie rozoznávať veci. Nedokáže hýbať ľavou nohou a rukou, komunikácia s Alexandrou nie je žiadna,“ opísal zdravotný stav pred časom otec dievčiny.
Zároveň vyslovil veľkú vďaku, že sa verejnosť tak rýchlo zaktivizovala a bola ochotná pomôcť.
„Treba dodať, že aj medializácia a táto kampaň napomohli, že tento príbeh má šťastný koniec,“ vraví Zamborský.
Zároveň interpretuje vyjadrenie Alexandrinho otca, podľa ktorého sa veci dali mimoriadne do pohybu od momentu, ako bola zverejnená výzva.

Nie každý si mohol dovoliť prispieť vysokou sumou, ale našli sa aj takí, ktorí pomohli tým, čo mohli.
„Verím, že sa raz z toho Saška úplne dostane. Neviem si, žiaľ, dovoliť viac, ale verím, že každá kvapka pomôže! Rodičom tiež mnoho síl,“ napísala darkyňa, ktorá poslala na účet zbierky päť eur.
Ozvala sa aj kritika proti súčasnej vláde. „Keď nepomôžu tí, čo môžu, pomôžeme my, obyčajní ľudia. Želáme šťastný a skorý prevoz a skoré uzdravenie,“ napísala darkyňa Alena.
„Milá Alexandra a rodičia. Prajem vám silu a odvahu, šťastie, nádej a vieru v uzdravenie. Prajem vám a verím v ľudskosť, odborný prístup, pochopenie od lekárov a zdravotných sestier,“ dodal ďalší z darcov.
V košickej nemocnici
Alexandra absolvovala po prevoze z Nikaraguy do USA operácie cievy v krku, panvy a ruky. Krvné zrazeniny mala v hlave, v nohách a rukách. V americkej nemocnici ležala mesiace v bdelej kóme.
Z USA ju najprv previezli vládnym špeciálom do Bratislavy. Nakrátko ju pre zlé počasie previezli do bratislavskej nemocnice v Ružinove. Odtiaľ letel zakrátko vrtuľník do Košíc.
Aktuálne leží mladá žena v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Jej personál dlhodobo garantoval rodine, že sa o ňu postará. Nemocnica komunikovala aj s americkými zdravotníkmi. Čakalo sa len na to, aby Alexandra priletela domov.
"Pacientka je v stabilizovanom stave, naďalej hospitalizovaná na Klinike úrazovej chirurgie. Klinika má špičkové vybavenie a tím odborníkov, ktorí pacientom poskytujú najvyšší štandard zdravotnej starostlivosti. Náš personál je v úzkom kontakte s najbližšími príbuznými, ktorí si neželajú medializáciu o zdravotnom stave pacientky a ďalších medicínskych postupoch," uviedla vedúca komunikačného oddelenia nemocnice Ladislava Šustová.

Vojna na Ukrajine a zemetrasenie
Ukazuje sa, že ľudia sú ochotní pomôcť druhým v núdzi, ak ich to osloví.
Zamborský potvrdzuje, že Alexandrin príbeh nie je ojedinelý prípad, keď sa ľudia, aj napriek letnému obdobiu, mimoriadne zapojili.
„Vždy závisí od príbehu, ktorý prezentujeme, ale sme zvyknutí, že ľudia sú ochotní pomôcť a prejavujú veľkú mieru solidarity.“
Dopĺňa, že celkovo najvyššiu sumu sa podarilo získať v zbierke na podporu vojnou zasiahnutej Ukrajiny, a na rôzne výzvy na podporu chorých detí. Zbierku spustili 24. februára 2022, teda v deň ruského útoku na ukrajinské územie. Doteraz prispelo 22 719 darcov, spolu venovali cez dva milióny eur. Kampaň stále beží.
Ľudia ochotne pomáhajú aj pri tragédiách, ktoré zasiahli Slovensko, akými bolo zemetrasenie na východe vlani v októbri. Epicentrum zemetrasenia bolo zhruba 18 kilometrov od Humenného a dosiahlo 5 stupňov Richterovej stupnice.

Do zbierky sa zapojilo takmer 1 500 ľudí, vyzbieralo sa vyše 85-tisíc eur. Rekordnú sumu poslal jednotlivec, ktorý sa rozhodol pomôcť 30-tisíc eurami.
Medzi najviac postihnuté obce patrili napríklad Ďapalovce vo Vranovskom okrese, Jankovce či Baškovce v Humenskom okrese. Neskôr venovala rodinám postihnutým prírodnou katastrofou finančnú pomoc vláda ako aj prešovská župa.
Rovnalo sa verejnosť spojila a finančne prispela sumou takmer 45-tisíc eur cez zbierku po dopravnej nehode na Zochovej ulici v Bratislave, počas ktorej opitý vodič Dušan Dědeček zabil päť mladých ľudí na autobusovej zastávke. Dědeček je právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia s minimálnym stupňom stráženia.
Zamborský hodnotí, že ak by sme hodnotili úspešnosť vyzbieranej sumy, tak „z nášho pohľadu sú to práve tragédie, tzv. black swans, ktoré prekvapivo zasahujú našu spoločnosť. " A potom sú to podľa neho určite výzvy na pomoc chorým deťom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári