KOŠICE. Ceny školských pomôcok pre prvákov základných škôl sa oproti minulému roku zvýšili. Podľa spoločnosti Partners môžu tohtoročné náklady rodičov dosiahnuť až 260 eur, teda o 26 eur viac ako minulý rok. V roku 2021 predstavovali náklady na prváka 183 eur.
S nástupom dieťaťa do prvého ročníka sa spájajú aj ďalšie výdavky. Niektoré rodiny potrebujú zariadiť izbu písacím stolom a stoličkou. Prvotné náklady rodiny sa tak môžu ešte navýšiť o ďalších 150 eur.
Zároveň sa podľa školy, ktorú bude prváčik navštevovať, líšia aj povinné príspevky, napríklad do rady rodičov, do krúžkov či do školskej jedálne.
Ako vyplýva zo zistení Partners, medzi najdrahšie položky patria školská taška, prezuvky, kufrík na výtvarnú výchovu či úbor na telesnú.
„Rodičia prváčikov často dostávajú zoznam potrebných pomôcok priamo od školy, ktoré treba zabezpečiť ešte pred začiatkom školského roka. Rodinný rozpočet tak musí rátať s nákladmi, ktoré môžu byť pre niektorých rodičov vysoké a predstavujú výrazný zásah do ich financií.“
Odborníčka radí, ako ušetriť
Expertka na osobné financie spoločnosti Partners Ivana Milklešová radí, aby si rodičia plánovali nákupy školských potrieb dopredu. V dostatočnom časovom predstihu tak môžu využiť rôzne zľavy a výhodné akcie.
Zároveň odporúča nakupovať položky vo väčšom množstve. Ceruzky, perá či umelecké potreby sú vtedy lacnejšie a žiak ich môže využiť aj v ďalších ročníkoch.
V prípade potreby vybaviť izbu prváčika novým zariadením expertka navrhuje nákup z druhej ruky: „Zvážte nákup na bazároch, kde iní rodičia predávajú školský nábytok do detskej izby, ale aj zachované školské tašky, ktoré môžu byť výrazne lacnejšie.“
S nákladmi môže pomôcť aj vytvorenie rozpočtu, ktorý je určený vyslovene na školské potreby. Rodičia sa tak vyhnú predraženým impulzívnym nákupom na poslednú chvíľu.
Milklešová taktiež pripomína možnosť využiť špeciálny príspevok v hodnote 110 eur, ktorý dostávajú rodičia prvákov na základných školách. Ten je vyplácaný v polovici októbra spolu s prídavkom na dieťa.
„Tento príspevok je pre mnohé rodiny vítanou pomocou, ktorá pomáha pokryť časť výdavkov spojených s nástupom do školy,“ uvádza spoločnosť Partners.
Papiernictvá potvrdzujú zdražovanie
Podľa zamestnankyne papiernictva na Mlynskej ulici v Košiciach chodia rodičia so zoznamom, z ktorého zvyčajne kúpia všetko, čo potrebujú. Ale niektorí kúpia iba určité položky, napríklad temperové a vodové farby, plastelínu, nádobku na vodu, zástery na výtvarnú výchovu, zošity, slovníček, atramentové perá či ceruzky.
„Rodičia sú ochotní nakúpiť pre deti približne do 100 eur, keď nekupujú školskú tašku. Ak potrebujú aj ju, tak už sú ceny vyššie. Určite počítajú s tým, že je to investícia. Mám pocit, že tie ceny sú podobné, no pomaly sa zvyšujú, ale aspoň u nás sa držíme na podobných cenách ako minulý rok,“ dodala.
Medzi rodičmi dnes a v minulosti nevidí veľké rozdiely. „Neprichádzajú s nejakými špecifickými požiadavkami, no skôr nechajú dieťa, aby si mohlo vybrať samo podľa obrázkov na jednotlivých pomôckach, menej do toho hovoria.“
Podľa vedúcej prevádzky papiernictva v obchodnom centre Galéria je rozdiel v cenách citeľný.
„Nákup základných školských potrieb, hlavne zošitov, obalov, písacích potrieb či pomôcok na výtvarnú výchovu, vychádza približne na 50 eur. Keď potrebujú kúpiť úplne všetko vrátane školskej tašky, nákup môže stáť aj 150 eur. Ceny išli určite hore, keď porovnám, koľko stáli veci pred štyrmi rokmi, je to cítiť.“
Tvrdí, že niektorí zákazníci už chodia výlučne k nim a nakúpia všetko zo svojho zoznamu bez ohľadu na to, koľko vo výsledku zaplatia. Začiatkom školského roka im preto ponúkajú aj rôzne zľavy a darčeky k nákupu.
Ako vybrať školskú tašku?
Na Mlynskej ulici zlacnili staršie modely školských tašiek. Nové stoja okolo 70 eur.
„Dieťa si vyberá tašku podľa obrázkov, ale vstupujú do toho rodičia. Chcú, aby vedeli tašku využívať, aj keď už sú deti trochu staršie. Školské tašky by mali vážiť do jedného kila, keď si tam uložia zošity a učebnice, môžu vážiť aj sedem kilogramov.“
Zamestnankyňa papiernictva v obchodnom centre Galéria tvrdí, že rodičia za tašku strednej triedy zaplatia okolo 70 až 100 eur.
Ponúkajú aj tašky za 130 eur, ale vyššia cenová relácia niektorých rodičov odradí. Výhodou je, že sú kvalitnejšie, v záruke od výrobcu a nastaviteľné, takže dokážu rásť s dieťaťom od prvého do štvrtého ročníka. Vtedy sa to už podľa nej oplatí.
„Výber tašky záleží od toho, či chcú batoh alebo školskú tašku, teda aktovku. Dôležitá je aj postava dieťaťa a výška. Aktovka je pevná, stabilná, a batoh je tvarovateľný a mäkší. Je potrebné dbať na to, ako veľmi popruhy tlačia na chrbát a ramená dieťaťa, ale aj na to, akú má taška nosnosť. Aby sa znížila váha, prvák nemusí používať veľa úložných dosiek, stačí jedna veľká, do ktorej si dá všetky zošity a učebnice. Poprípade môže niektoré učebnice nechávať v škole,“ dodáva.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári