KOSTOĽANY NAD HORNÁDOM. Nákladné autá prepravujúce materiál z lomu v Trebejove k stavbe rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany spôsobujú obyvateľom obce Kostoľany nad Hornádom aj priľahlých dedín problémy.
Hnevá ich frekvencia dopravy, hluk, prašnosť, ale aj skutočnosť, že pod ťažkotonážnymi autami trpia cesty. Na prepravu materiálu z lomu boli zvyknutí, veď trvá roky, v poslednom období sa však údajne frekvencia prevozov zvýšila.

Sťažovateľ: Len vyjsť do ulíc
„Teror prepravy so všetkými dôsledkami pokračuje. Problém evidujem desaťročie, no teraz je to asi najhoršie. Vozidlá, až na výnimky, nie sú vôbec zakryté plachtou, aj keď prevážajú sypký substrát, čo spôsobuje aj obrovskú prašnosť. Vozia materiál prevažne z lomov Trebejov, v súčasnosti najmä na stavbu diaľničného obchvatu, ktorú realizuje spoločnosť Eurovia,“ uviedol obyvateľ Kostolian nad Hornádom Vladimír.
Doplnil, že ľuďom prekáža hluk, prašnosť a vysoká dopravná náročnosť. Vysvetľuje, že sťažností už bolo neúrekom, smerovali na obecné úrady v Kostoľanoch nad Hornádom aj v Družstevnej pri Hornáde.

Zhotoviteľ preškolil vodičov
Vladimír sa obrátil aj na políciu, avšak tvrdí, že nepochodil.
„Úplne zbytočné. Toto treba zažiť, tu už nepomôže nič, iba vyjsť do ulíc,“ myslí si Vladimír, ktorý kontaktoval aj spoločnosť Eurovia SK, a. s. Tá je zhotoviteľom Rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany pre Národnú diaľničnú spoločnosť, a. s., vo verejnom záujme.
Odpísali mu, že zhotoviteľ využíva na prepravu materiálu len komunikácie, ktoré sú schválené plánom organizácie dopravy správnymi orgánmi štátnej správy.
Materiál z lomu Trebejov prevážajú od pondelka do soboty.
„Trasu využívajú rôzni odberatelia, taktiež rôzne súkromné spoločnosti, a je potrebné uviesť, že v Trebejove je aj obaľovacie stredisko,“ odpísal mu zhotoviteľ s tým, že jeho požiadavke preto nedokáže vyhovieť v plnom rozsahu.
Ten Vladimírovi taktiež odpovedal, že prijal opatrenia s tým, že preškolili vodičov na využívanie výlučne schválených prepravných trás, o dodržiavaní maximálnej povolenej rýchlosti v obci a tiež ho informoval, že preprava materiálu z lomu má prebiehať najskôr od 6. hodiny.
„Za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujeme,“ ospravedlnili sa Vladimírovi.

Starosta: Ničia cesty
Problém vníma aj starosta obce Kostoľany nad Hornádom Anton Medvec (nezávislý). Hovorí, že objektívne pociťujú nárast nákladnej prepravy cez obec.
„V blízkosti sa nachádzajú dva lomy a obaľovačka asfaltov, cez obec po ceste III/3390 v správe Košického samosprávneho kraja obojsmerne prechádzajú ťažkotonážne nákladné autá do a z týchto prevádzok. Navyše, priamo v obci je aj expedícia dolomitických pieskov putujúca do U. S. Steel Košice. Problém je dlhodobý, bol zaznamenaný aj pri výstavbe diaľnice Budimír - Bidovce, obchvatov Prešova, aktuálne rýchlostnej cesty okolo Košíc a Industrial parku Valaliky,“ uviedol starosta.
Dodal, že evidujú aj sťažnosti obyvateľov na hluk a prach, hoci nie v písomnej forme, len formou štandardného upozornenia pri osobných kontaktoch.
Problém je podľa neho skôr spôsobený frekvenciou prepravy, keďže sa vykonáva aj cez sviatky, soboty a nedele, od skorého rána a najmä prekračovaním povolenej rýchlosti.
„Autá nám ničia komunikácie, ktoré sú v správe Košického samosprávneho kraja. Problém sme riešili v kompetencii vlastníka a správcu cesty, vie o ňom. Výsledok nám nie je známy,“ vysvetľuje Medvec.
V obci ich mrzí, že sa pri takýchto významných investíciách a ich plánovaní nezvolá stretnutie kompetentných orgánov, aby sa subjekty vzájomne informovali a boli prijaté spoločné opatrenia. Aby bol známy plán, trvanie tohto stavu, prepravné trasy a prípadné kompenzácie týchto činností v dotknutom území.
„Sporadicky sa merala aj hlučnosť, výsledok však nepoznáme. Polícia na rokovaní v rámci miniregiónu Ružín na jar 2024 prisľúbila, že bude merať rýchlosť,“ uzavrel starosta.
Košická župa: Opravia sa
Župa tvrdí, že dopravná polícia má kompetencie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, má právo zastavovať vozidlá a kontroluje dodržiavanie pravidiel cestnej premávky.
Košický samosprávny kraj (KSK) spolupracuje so Správou ciest KSK, okresnými úradmi aj dopravnou políciou pri ochrane ciest pred nadmerným zaťažením a ochrane ľudí pred nadmerným hlukom, prašnosťou a vibráciami.
Najviac zaťažené sú podľa župy obce, v blízkosti ktorých sú aktívne lomy, Družstevná pri Hornáde, Kostoľany nad Hornádom, ale aj Ruskov či Hosťovce.
„Na druhej strane, pre rozvoj hospodárstva kraja sú nevyhnutné nové investície a výstavba diaľnic a rýchlostných ciest. Prebieha výstavba rýchlostnej cesty R2 Šaca – Košické Oľšany (II. úsek Košické Oľšany - Šebastovce) a Národná diaľničná spoločnosť už pripravuje aj realizáciu I. úseku (Šebastovce – Šaca). Súčasne sa stavia automobilka Volvo. Tieto investície si vyžadujú prepravu veľkého množstva kameniva z viacerých lomov zo širokého okolia,“ reaguje hovorkyňa župy Katarína Strojná.
Dodáva, že už pri vyjadreniach k projektovým dokumentáciám kládli dôraz na ochranu ciest. Komunikujú s investormi aj so zhotoviteľmi.
„Cieľom je minimalizovať negatívne vplyvy dopravy. Pred začatím prepravy bola vykonaná kontrola počiatočného stavu ciest a urobíme ju aj po jej ukončení. Poškodené úseky budú opravené.“
Podľa Strojnej sa lokálne opravy poškodených úsekov robia aj teraz. Zhotovitelia zabezpečujú čistenie prepravných trás.
„Na základe aktuálnych podnetov upozorňujeme zhotoviteľov na potrebu dodržiavania maximálnych povolených rýchlostí či zaplachtovania vozidiel. Žiadame obyvateľov dotknutých obcí o trpezlivosť,“ reaguje Strojná.

Polícia monitoruje
Polícia vysvetľuje, že v minulosti robila kontroly zamerané na preťažovanie nákladných motorových vozidiel v obciach Kostoľany nad Hornádom a Družstevná pri Hornáde.
„Preťaženia zistené neboli. Dohliadame na bezpečnosť a plynulosť premávky, teda aj rýchlosti. V prípade porušenia zákona je vodič vozidla policajtmi zastavený a priestupok riešený. Policajný zbor nedisponuje meračom hluku či prašnosti,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári