KOŠICE. Do celoštátnych osláv 80. výročia SNP sa zapájajú aj Košice, bohatý program pripravilo Východoslovenské múzeum v Košiciach.
Všetko to v piatok 23. augusta o 13. hodine na Námestí Maratónu mieru odštartujú spanilou jazdou dobovej vojenskej techniky Hlavnou ulicou, a to s plnými posádkami v uniformách. Verejnosť sa bude môcť povoziť na dobových vojenských vozidlách.
Návštevníci podujatia sa môžu tešiť aj na komentované ukážky palebnej techniky, rádiového spojenia, na strelnicu so slepými nábojmi, ochutnávku dobovej poľnej kuchyne a fotenie so skúškou výzbroje bojujúcich strán. Celé to potrvá do šiestej večer bez obmedzenia cestnej premávky.

Pancierový vlak Štefánik
Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravilo aj výstavu k 80. výročiu Slovenského národného povstania. Návštevníci múzea si budú môcť počas jej trvania prezrieť prezentácie k expozícii #SNP80, vypočuť si výpovede účastníkov bojov a otestovať sa v interaktívnom kvíze. Expozícia bude v múzeu vystavená do 8. mája 2025.
Pripravili originály aj repliky dobových predmetov, výstroja a výzbroje bojujúcich strán, teda slovenskej armády, partizánov, sovietskej či nemeckej strany.
V priestoroch expozície vystavia trojrozmernú maketu pancierového vlaku Štefánik. Návštevníci budú môcť nahliadnuť aj do vnútra tankového a guľometného vozňa. Do jeho okna umiestnia guľomet.
„Výstava je usporiadaná tematicko-chronologicky. Zobrazuje rozpad Československého štátu a vznik Slovenského štátu, ale aj vývoj SNP. Samostatne ukážeme povstaleckú armádu, nemecké okupačné sily, Sovietov a partizánov. Spomenieme aj represálie, ktoré mali na vývoj bojov výrazný vplyv, napríklad, že dediny v okolí boli nemeckým vojskom podozrievané z podpory Povstania,“ opísal expozíciu kurátor Martin Jarinkovič z Východoslovenského múzea v Košiciach.

Artefakty z východného Slovenska
Povstania sa zúčastnili aj ľudia z Košíc a okolia, jedným z nich bol Pavel Šinglár. Zapožičanú majú jeho knižku s podpisom a kalendárom slovenského vojska z roku 1943.
„Narodil sa v Svinici, počas vojny bol na Kaukaze a Kryme. Neskôr sa zúčastnil na namáhavom ústupe vojska. V predvečer vzniku Povstania bol prevelený do Banskej Bystrice. Je to jedinečný príbeh – malý čriepok z veľkej skladačky, ktorá vošla do slovenskej histórie pod menom Slovenské národné povstanie,“ opísal príbeh pamätníka kurátor výstavy.
Podľa Jarinkoviča je prilba československej armády, vzor 32, ktorá sa začala používať v roku 1935, ikonickým symbolom zbierky artefaktov. Jej okraj lemuje 3 centimetre široký tmavomodrý pás a biely dvojkríž po bokoch. Na konkrétnom kúsku v zbierke je zachovaný už iba jeden. Slangovo sa prezývala hríbik a to najmä pre svoj typický tvar. Na Slovensku bolo vyrobených asi 340-tisíc kusov.
„Máme deväť figurín, na ktorých chceme ukázať rôzne uniformy, napríklad slovenského žandára, povstaleckého vojaka, dve nemecké a sovietsku uniformu, ale aj partizána a partizánku. Dali sme im doplnky, ako je plášť slovenskej armády, čiapka-lodička či opasok, ktorý sa prezýva dohoda. Mal priečny remeň a používať sa začal v dohodových armádach počas prvej svetovej vojny. Samozrejme, figuríny budú ozbrojené.“
Zbierka vystavených artefaktov pochádza priamo z fondov múzea. Niektoré predmety sú zapožičané z Múzea SNP či z klubov vojenskej histórie KVH Svoboda a KVH Polom. Okrem figurín vojakov a vojačiek budú prezentovať aj sovietsky samopal Špagin, ostré útočné granáty, bodáky, míny či stabilizátor mín.
Popri útočnej technike si návštevníci môžu pozrieť aj písací stroj Remington, slovenské koruny používané do roku 1939, škatuľku ochrany proti chemickým látkam či ukážku dobovej propagandistickej tlače.

Zorganizujú aj pochod
Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Východoslovenského múzea, plánuje viaceré podujatia pri príležitosti 80. výročia SNP a oslobodenia Dargovského priesmyku, a to až do konca roka.
V závere augusta sa uskutoční podujatie Pochod vďaky na Dargov. Ide približne o 13 kilometrov dlhú trasu z okolitých dedín Slančík či Ruskov. Účastníci sa vydajú po červenej značke až k Pamätníku víťazstva v Dargovskom priesmyku. V areáli pamätníka ich čaká akt kladenia vencov, prehliadka bojovej techniky či komentovaná výstava v Sieni bojovej slávy.
Ďalšie aktivity k výročiu SNP sa budú konať v Spišskej Novej Vsi v rodnom dome kpt. Jána Nálepku, v Baníckom múzeu v Rožňave či v Zemplínskej knižnici v Trebišove. Jedným z posledných podujatí bude beseda s autorom knihy o SNP pre študentov. Konať sa bude v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave.

Výstava o SNP je aj v knižnici
Oslavy a výročia Slovenského národného povstania v prvých rokoch po vojne a ďalších desaťročiach približuje najnovšia výstava, ktorú pripravila Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Pod názvom 80 rokov osláv SNP sa koná v regionálnom oddelení knižnice na Hlavnej ulici 48.
Záujemcovia nájdu k nahliadnutiu dobové články z novín, výročné publikácie ako aj publikácie, ktoré faktograficky mapujú a pripomínajú udalosti samotného povstania. Dobové dokumenty z fondu regionálneho oddelenia knižnice svedčia o tom, ako sa menila forma osláv, ich intenzita, ako aj to, aké témy v nich dominovali.
Výstava bude prístupná vo výpožičnom čase knižnice do 27. septembra.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári