KOŠICE. Liečia sa tam pacienti s najrôznorodejšími diagnózami z celého kraja - dlhodobo chorí, pacienti s nevyliečiteľnými diagnózami či v bdelej kóme.
Aj keď Košičania volajú Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša jednoducho „geriatria“, starajú sa tam o ľudí aj v mladom či v strednom veku s rôznymi fatálnymi príbehmi, ako napríklad o cyklistu po zrážke s automobilom, motorkára či ľudí po oživovaní.
Stavba na Strojárenskej ulici však nebola postavená ako nemocnica. Využívali ju budúce politické kádre, kolaudovala sa v roku 1985 ako Krajská politická škola s internátom. Na tento účel sa však využívala len necelé štyri roky.
Komfort pre pacientov
Z rúk komunistickej strany prešla nehnuteľnosť pod ministerstvo zdravotníctva a odvtedy funguje 35 rokov ako nemocnica so špecifickým významom.
Dnes prechádza zdravotnícke zariadenie so 150 lôžkami rekonštrukciou za približne päť miliónov eur, financie sa na ňu podarilo získať z plánu obnovy.

Prinesie zateplenie fasády, výmenu strechy, okien a dverí, stavebné úpravy pacientskych izieb či zlepšenie protipožiarnej bezpečnosti nemocnice. Zmeny majú okrem úspory nákladov na energie ambíciu zvýšiť aj komfort pacientov a zlepšiť pracovné prostredie zamestnancov.
Zateplenie zmení fasádu
Na prebiehajúcu rekonštrukciu sa s obavou díva Iniciatíva za modernú architektúru. Podľa nej zohľadňuje technické parametre stavby, avšak architektonické hodnoty ponecháva stranou.
„Vizualizácie vystavené priamo vo vstupnej hale hlavného pavilónu geriatrického ústavu prezentujú výsledný stav revitalizácie, ktorý potvrdzuje trend straty architektonického dedičstva. Namiesto vzniku zaujímavej súčasnej architektúry, rešpektujúcej tú pôvodnú, vzniká banálna náhrada bez vzťahu ku kontextu miesta,“ uvádza iniciatíva.
Hlavný pavilón pozostáva z výrazných hmôt výškovo odstupňovaných kvádrov s priľahlou terasou bývalej jedálne, ktorá je dnes reštauráciou. Iniciatíva tvrdí, že zateplením príde o svoje charakteristické prvky bez náležitej kvalitatívnej náhrady.

Na budove sa bez zmien zachovali jednotlivé prvky vtedajšieho stavebníctva v pôvodnom materiálovom prevedení.
„Za tie môžeme považovať pásy loggií zdôrazňujúce horizontalitu stavby, štítové steny pokryté hliníkovým obkladom Hunter Douglas v červenohnedej farbe, celopresklené steny v hliníkových rámoch, sokle a časti fasády z keramického okrového obkladu či oceľové predsadené žrde, ktoré kompozične členia fasádu. Napriek tomu, že boli použité široko dostupné praktické materiály, ich rôznorodou kombináciou vzniká charakteristická vizuálna kvalita, vlastná modernistickým stavbám daného obdobia.“
Drevo, hliník a kachličky idú preč
Väčšina charakteristických architektonických prvkov bude demontovaná a natrvalo odstránená. „Oceľové rámy exteriérových zábradlí a terás síce ostanú na mieste, ich pôvodné výplne z trapézového plechu však zmiznú.“
Odstránený bude aj keramický obklad, ktorý je na niektorých miestach poškodený.
Iniciatíva si všíma, že dôjde k odstráneniu pôvodných drevených obkladov v hale, predeľovacích drevených stien na prízemí a poschodiach pri hlavnom schodisku aj ďalších drevených prvkov.

Protipožiarne normy podľa nich vedia budovám postaveným a kolaudovaným v minulosti udeliť výnimku. To však investor odmieta.
Na prízemí sa nachádza aj umelecké dielo – farebná vitráž od košickej výtvarníčky Kataríny Blažovej, ktorá prepája exteriér s interiérom vestibulu.
Ako dobrý príklad uvádzajú odborníci mozaikovú stenu s dizajnovým stropom, ktoré sa zachovali v priestoroch dnešnej reštaurácie.
Vidia znižovanie kvality verejného priestoru
Na prípade geriatrického ústavu sa podľa iniciatívy ukazujú systémové problémy, ktoré sprevádzajú podobné snahy o rekonštrukcie objektov z verejných zdrojov.
Dotačné programy požadujú preukázať mieru úspory energie, podmienky však neobsahujú požiadavky, ktoré by investora nabádali zaoberať sa kultúrnymi a architektonickými stránkami stavby.
Špecifický problém vidia odborníci v tom, že sa takýto prístup uplatňuje pri verejných stavbách z minulého storočia, ktoré dnes tvoria základnú verejnú infraštruktúru. Ide o množstvo škôl, úradov, zdravotníckych zariadení.

„Nepriznaním vyšších nárokov na rekonštrukcie, vrátane tohto, aby boli tieto nároky zohľadnené v rozpočtoch na projekty či využitie inštitútu architektonickej súťaže, vznikajú intervencie, ktoré znižujú kvalitu nášho spoločného verejného priestoru a kultúrneho dedičstva.“
Pod stanoviskom Iniciatívy za modernú architektúru k revitalizácii budovy geriatrického ústavu sú podpísaní Tomáš Makara, Monika Kicová, Peter Maukš, Dominik Kurina a Pavol Mészáros.
Z balkónov pavlače
Riaditeľ Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického sv. Lukáša Juraj Sýkora pripomína, že rekonštrukcia prebieha podľa pravidiel Plánu obnovy a odolnosti SR, akékoľvek zmeny by ohrozili čerpanie finančných prostriedkov.
„V Košickom kraji dlhodobo absentujú zariadenia a nemocnice, ktoré by starostlivosť tohto typu poskytovali. Svedčí o tom aj množstvo každodenne prichádzajúcich žiadostí o hospitalizáciu zo strany nemocníc aj príbuzných pacientov v domácej starostlivosti.“

V rámci plánu obnovy bude nemocnica na obnovu budovy čerpať finančné prostriedky do päť miliónov eur, ale podľa Sýkoru by si žiadala aj rádovo oveľa vyššiu investíciu.
Zmeniť sa majú aj pre fasádu typické balkóny, z ktorých vznikne pavlačová časť, balkóny nebudú pre pacientov prístupné, čo podľa Sýkoru prinesie bezpečnosť. Usídľovali sa v nich holuby, čo spôsobovalo aj hygienické problémy s údržbou.
Riaditeľ podotýka, že žiadna nemocnica moderného typu nemá pre pacientov z izieb prístupné balkóny práve z bezpečnostných dôvodov.
Riaditeľ: Je to individuálny pohľad estetiky
„Musíme dodržať 30-percentnú energetickú úsporu, to by sa nedalo dodržať, ak by sme sa pozerali na stanovisko iniciatívy a zachovali by sme hliníkové profily. Práve tie dnes spôsobujú obrovské energetické škody tejto stavbe, pretože v lete v týchto horúcich mesiacoch udržia vysokú teplotu a, naopak, v zime chlad. Je to železobetónová stavba, všetko prestupuje do interiérových častí, a to už sa negatívne týka aj pacientov ale aj personálu.“
Po novom všetky izby po rekonštrukcii budú mať klimatizáciu.
Na balkónoch sa nachádza vlnitý plech typický pre aktuálnu fasádu, ten bude tiež minulosťou. Oceľové žrde členiace budovu ostávajú zachované.

Sýkora hovorí, že budova sa prirodzene zbavuje materiálov, ktoré sa už v súčasnosti nepoužívajú. Nahradia ich ľahké, vzdušné a jednoducho udržiavateľné materiály, napríklad vo forme tvrdených plastov či sklenených častí.
„Je to individuálny pohľad estetiky, čo je pekné alebo nie je pekné. Tu je však dôležité myslieť na účelovosť a keď zoberieme do úvahy skutočnosť, že disponujeme malými finančnými prostriedkami, tak potrebujete riešiť práve udržateľnosť nemocnice a týmito zmenami získame obrovskú úsporu.“
Pribudne výťah na evakuáciu
Na streche majú byť umiestnené slnečné kolektory, ktoré budú ohrievať teplú vodu.
Na budove spolupracoval známy architekt Pavol Merjavý, vedenie je počas jej rekonštrukcie v komunikácii s jeho synom, ktorý je projektantom.
„Musíme stále myslieť, že účel tohto zariadenia je 35 rokov iný, než na aký sa budova stavala. Je to zdravotnícke zariadenie a my ideme zlepšiť jeho stav pre nášho pacienta. Chceme tu zachovať niektoré prvky, samozrejme citlivo, aby po obnove nevyzerala budova ako napríklad bloková súprava, ale na druhej strane musíme mať na zreteli jej účel.“
Na prízemí sa nachádzajú drevené prvky, ktoré budú musieť ustúpiť bezpečnostným protipožiarnym dverám. Uprostred centrálneho schodiska sa postaví evakuačný výťah, ktorý bude fungovať aj v prípade požiaru na evakuáciu osôb.
Namiesto vitráže vzduchotechnika
S protipožiarnymi opatreniami súvisí aj ďalší osud vitráže, ktorá sa nachádza na prízemí.
Vzhľadom na to, že ide o únikovú cestu a požiarnu miestnosť, bude podľa plánov na mieste vitráže prechádzať vzduchotechnika na odvádzanie prípadného vzniknutého dymu pri požiari a zároveň opačne na prívod čerstvého vzduchu.
Vitráž je dnes na niektorých miestach narušená. S autorkou sú realizátori stavby v kontakte a v hre je aj otázka o jej eventuálnom premiestnení, napríklad do sobášnej siene Starého Mesta, ktorú rovnako projektoval architekt Merjavý.
K dohode o jej preložení však ešte neprišlo, otáznou je aj výška prípadnej asanácie umeleckého diela. Vitráž nahradí po rekonštrukcii energeticky úsporné trojsklo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári