Korzár logo Korzár Košice

Polícia preverovala anonymné bombové hrozby na školách. Aj na východe

Začala trestné stíhanie pre teroristický útok.

(Zdroj: Ilustračné - LTS)

VÝCHOD. Na viacerých školách na území Slovenska bola v utorok ráno nahlásená bombová hrozba.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR o tom bolo informované ministerstvom vnútra.

Situáciu rieši Policajný zbor, a to v koordinácii s rezortnými ministerstvami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pohotovosti aj na východe

„Nateraz môžem potvrdiť, že aj polícia v celom Košickom kraji vykonáva bezpečnostné opatrenia v súvislosti nahlásenou bombovou hrozbou v školách. Na školách v Košickom kraji sa reálna hrozba zatiaľ nepotvrdila," uviedla pre Korzár hovorkyňa košickej krajskej polícia Lenka Ivanová

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že bližšie ani podrobnejšie informácie Policajný zbor poskytovať nebude.

Ani v Prešovskom kraji neprebieha utorkové vyučovanie bez problémov.

„Bezpečnostné previerky na dotknutých školách sú vykonávané aj v Prešovskom kraji," potvrdila hovorkyňa prešovskej krajskej polície Jana Ligdayová.

Hrozba sa zatiaľ nepotvrdila

To, že polícia eviduje výhražnú správu týkajúcu sa bezpečnosti škôl na území SR, potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek. Dodal, že reálna hrozba sa zatiaľ nepotvrdila, no napriek tomu polícia vykonáva preventívne bezpečnostné opatrenia.

„Naším cieľom je minimalizovať narušenie školského procesu, keďže hrozba sa aktuálne neukazuje ako opodstatnená,“ uviedol.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) dodal, že bombu nahlásili na takmer 270 školách na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdôraznil, že situáciu v žiadnom prípade nepodceňujú a každú jednu školu, ktorá dostala výhražný e-mail, kontaktovala polícia, a každá škola je preverovaná.

Upozornil, že budú konať tvrdo a rázne, či už ide o reálnu hrozbu, alebo o zlý žart.

Za terorizmus hrozí doživotie

Vec už prebral Úrad boja proti organizovanej kriminalite

Pre bombovú hrozbu začala polícia trestné stíhanie. Vedie ho vo veci teroristického útoku. Uviedol to viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič.

Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.

Polakovič dodal, že výhražný e-mail bol na viacero škôl v rámci celého Slovenska zaslaný v utorok o 3.45 hod.

Ubezpečil, že polícia robí všetko pre to, aby zabezpečila bezpečnosť na všetkých školách.

SkryťVypnúť reklamu

Drucker sa prihovoril páchateľovi

Školy, v ktorých v utorok ráno nahlásili bombu, by mali o 11.00 h prerušiť vyučovanie. Uviedol to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že to odporučili riaditeľom škôl. Verí, že ide o planý poplach, no bezpečnosť detí je podľa jeho slov najdôležitejšia.

Ministerstvo školstva podľa Druckera od rána vyzýva školy na kontrolu emailov, aby nedošlo k oneskoreniu prečítania a pocitu opakovania bombovej hrozby.

„Napriek tomu, že sa hrozby nepotvrdili, a dúfam, že sa ani nepotvrdia, ide naozaj o barbarský čin," vyhlásil Drucker a prihovoril sa aj páchateľovi s tým, že nech už ho k takémuto činu viedlo čokoľvek, musí si uvedomiť, že ide o vážny trestný čin.

„Ak je to niekto, kto to robí zo špásu, tak sa treba zamyslieť nad tým, že si môže zmrzačiť a zničiť celý život," upozornil minister školstva s vierou, že sa podarí objasniť, kto za týmto skutkom stojí.

Pyrotechnické prehliadky napokon anonymnú hrozbu na žiadnej škole nepotvrdili.

Vyučovací proces v Košiciach neprerušili

K bombovej hrozbe sa vyjadrilo mesto Košice.

„Riaditelia viacerých škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice nás informovali o tom, že prijali anonymný e-mail, v ktorom je uvedené, že v areáloch ich škôl sa nachádza bomba. Riaditelia škôl dostali od mesta pokyn riešiť túto situáciu a následný postup s orgánmi Policajného zboru SR. Podľa našich informácií vyučovací proces na základe pokynov polície nebo prerušený," informoval Magistrát mesta Košice.

Nová webová stránka

Rezort školstva v tomto kontexte informoval o svojej novej stránke, ktorá poskytuje návody a odporúčania na riešenie krízových situácií i prípravu na ne.

„Webová stránka Krízové udalosti na školách bude slúžiť ako podpora pre školy pri plánovaní a zvládaní krízových udalostí, keď je ohrozené zdravie či bezpečnosť detí a žiakov. Súčasťou stránky sú tiež usmernenia pre riaditeľov, pedagogických a odborných zamestnancov ako postupovať pri poskytovaní prvej psychosociálnej pomoci,“ uvádza ministerstvo.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 869
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 395
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 263
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 616
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 052
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 905
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu