PAVLÍNA TKÁČ je bývalá učiteľka ruského jazyka z košického Gymnázia Šrobárova. Je známa najmä vďaka TikToku, na ktorom má už vyše 214-tisíc sledovateľov, na Instagrame ju sleduje vyše 120-tisíc ľudí. Práve pôsobenie na TikToku malo byť dôvodom jej prepustenia z práce učiteľky. Videám pre sociálne siete sa začala intenzívne venovať na materskej dovolenke. Snaží sa o vtipné scénky, ktoré ukazujú neprikrášlený život.
Kým prvý pôrod jej priniesol traumatický zážitok, tretie dieťa porodila doma v byte. V bazéniku, s dulou, manželom a kamarátkami. Hovorí, že tento spôsob si zvolila pre absenciu intimity a množstvo rutinných zákrokov v bežných pôrodniciach. Sama sa pritom v minulosti pri domácich pôrodoch chytala za hlavu.
Tkáč v rozhovore vysvetľuje aj to, aká bola cesta k tomu uživiť sa ako influencerka, aké je to točiť rodinné videá, ako ju zasiahla ruská invázia na Ukrajine a prečo sa už radšej po posledných voľbách vyhýba téme politiky.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo jej lekári povedali po prvom pôrode,
- aké neduhy stále vládnu v pôrodniciach,
- prečo je dôležitá intimita,
- ako vnímala ruskú inváziu na Ukrajinu,
- a prečo sa rozhodla točiť vtipné videá.
Prečo ste sa rozhodli pre domáci pôrod?
Veľmi som po ňom túžila. Počúvala som príbehy žien, ktoré rodili doma a formovalo sa vo mne, aké je krásne rodiť doma v pohodlí. Prvý pôrod som mala ťažký, skončil akútnou sekciou, rodila som tu v Košiciach. Po pôrode prišli traumy a popôrodná depresia s tým, že už asi nebudem mať žiadne deti. Potom som zisťovala, čo všetko tam prebehlo a prečo sa to tak skončilo.
Keď som zistila, že som druhýkrát tehotná, rozplakala som sa, že nechcem rodiť. Vyšlo mi, že sa musím pripraviť, keď nechcem, aby sa druhý pôrod skončil tak ako ten prvý. Tá trauma bola veľká, začala som chodiť na rôzne kurzy. Najprv som si myslela, že bola chyba vo mne, že som niečo podcenila. Po prvom pôrode sa mi zapálila brušná dutina, nikto nevedel prečo, a mesiac a pol po pôrode som mala ďalšiu operáciu, bolo to veľmi komplikované.
Nechcela som, aby sa druhý pôrod skončil sekciou. A keď som potom v druhom tehotenstve prišla na kontrolu, povedali mi, že raz sekcia a ešte s takými okolnosťami, tak aj pri druhom pôrode už ťažko niečo iné, ako sekcia.
Ako prebehol druhý pôrod?
Bol nakoniec prirodzený. Dcéru som však rodila v Krompachoch a už tam som si povedala, že nabudúce budem rodiť určite doma.
V Košiciach je aktuálne trend, ktorý ste pomenovali aj vy, že ženy z Košíc odchádzajú rodiť do Krompách alebo do Starej Ľubovne. Prečo?
Po prvej sekcii som išla najprv do Šace, hovorila som im, že by som veľmi chcela rodiť prirodzene, aspoň to vyskúšať. Keď som ukázala všetky papiere, tak doktor povedal: „Ježišmária, nie, vy ste mali aj komplikáciu po pôrode, tak to v žiadnom prípade. Najlepšie bude určiť si termín, prísť na predoperačné a bude sekcia, dovidenia."
Pre mňa to bola úplná hrôza. Potom som šla do „novej" nemocnice a tam to záviselo od lekára. Odporučili mi zazmluvniť si konkrétneho, ale s tým, že keď mu to vyjde, tak príde a ak nie, pri pôrode bude niekto iný. Chcela som mať istotu, keď už mám rodiť v nemocnici, že tam bude ten doktor, s ktorým som sa dohodla a pozná celú moju anamnézu.
Bolo to päť rokov dozadu a ženy, ktoré som stretla na kurzoch, ktoré rodili v Krompachoch, tak mi to tam odporúčali. Išla som sa tam teda pozrieť a dohodla som sa s pani primárkou, ktorá súhlasila, že bude pri pôrode. Odvtedy sa to rozšírilo, veľa žien tam chodí z Košíc rodiť, pani primárka tiež nemá kapacitu byť tam 24/7.

Čo je tam iné ako v košických pôrodniciach? Rešpektuje sa tam viac túžba po prirodzenom pôrode, alebo je to v nastavení personálu?
Najväčší problém v pôrodniciach je v množstve rutinných zákrokov ako podávanie oxytocínu, neustálom napojení na monitor a kontrol na koľko centimetrov je rodička otvorená. Personál sa pri vás strieda, stále sa chodí niečo pýtať, je veľmi ťažké si v takom prostredí vydobyť intimitu.
Keď žena rodí, potrebuje svoj pokoj, a nie v pôrodných bolestiach ešte vysvetľovať detaily pôrodného plánu, ktoré ste si dohodli s nejakým doktorom, ale on tam momentálne nie je. Aj mne sa stalo, pozrel sa na plán, že dobre moja, hovor si. Niektorí hovoria, že nám chcú len dobre, urýchliť pôrod, aj mne prvý urýchľovali, no nedali mi dostatok času, ktorý som potrebovala, a tým pádom sa to všetko dostalo do bodu, keď som bola vysilená.
Urýchľovanie považujete z dnešného pohľadu za hlavnú traumu prvého pôrodu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári