KOŠICE. Oceliarne U. S. Steel zostanú americkou spoločnosťou a väčšinu členov jej správnej rady budú tvoriť americkí občania. Vyhlásila to v stredu japonská spoločnosť Nippon Steel, ktorá sa snaží zmierniť odpor voči navrhovanému prevzatiu jej amerického konkurenta. Informuje o tom agentúra AFP.
Najväčšia japonská oceliarska spoločnosť Nippon Steel ponúkla v decembri minulého roka za U. S. Steel 14,9 miliardy USD (13,5 miliardy eur). To však vyvolalo odmietavé reakcie v USA a americké ministerstvo spravodlivosti začalo kontrakt skúmať. Nippon Steel, ktorý pôvodne plánoval dokončiť transakciu už v septembri, následne termín posunul na koniec tohto roka.
Proti prevzatiu americkej firmy Japoncami v USA protestujú odbory a vplyvní politici vrátane úradujúceho prezidenta Joea Bidena, viceprezidentky a kandidátky demokratov do novembrových prezidentských volieb Kamaly Harrisovej, ako aj republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie.
U. S. Steel "zostane americkou spoločnosťou vo vlastníctve Nippon Steel North America" a bude mať sídlo v Pittsburghu v Pensylvánii, uviedol Nippon Steel vo vyhlásení. Američania budú podľa spoločnosti tvoriť väčšinu predstavenstva firmy a ďalší členovia vrcholového manažmentu budú tiež občania USA.
Dohoda "posilní U. S Steel a jej domáce výrobné kapacity, prinesie do Spojených štátov špičkové technológie a v konečnom dôsledku zvýši odolnosť americkej priemyselnej základne a dodávateľského reťazca a zlepší ich postavenie v boji proti tlaku zo strany štátom podporovaných čínskych konkurentov", dodala spoločnosť.
Varovanie pred krachom predaja
Americká oceliarska spoločnosť U. S. Steel varovala, že krach jej plánovaného predaja japonskej Nippon Steel môže viesť k zatvoreniu niektorých závodov a ohrozeniu tisícok pracovných miest v USA.
Zároveň naznačila, že by svoju centrálu mohla presunúť z Pennsylvánie do iného štátu. Pennsylvánia je pritom politicky veľmi významný štát a kandidáti na prezidenta za republikánov aj demokratov ho už niekoľkokrát navštívili. Informovala o tom agentúra Reuters.
Oznámenie U. S. Steel nasledovalo po tom, ako sa ukázalo, že predaj americkej oceliarskej spoločnosti japonskej Nippon Steel nepodporuje ani jeden z kandidátov na prezidenta USA. Donald Trump dal najavo, že ak bude zvolený, dohodu o predaji zablokuje. A v pondelok (2. 9.) americká viceprezidentka a kandidátka demokratov Kamala Harrisová vyhlásila, že je dôležité, aby oceliarne zostali v amerických rukách.
"U. S. Steel je historickou americkou spoločnosťou a pre náš národ je životne dôležité, aby si udržal silné americké oceliarske spoločnosti. Firma U. S. Steel by mala zostať v americkom vlastníctve a mala by byť prevádzkovaná Američanmi," povedala na predvolebnom zhromaždení v Pittsburghu, na ktorom vystúpila spoločne s úradujúcim prezidentom Joeom Bidenom.
Ekonomicky dôležitý
Vedenie U. S. Steel však predaj Japoncom považuje za ekonomicky dôležitý. "Chceme, aby si naši zvolení predstavitelia a ďalší, ktorí prijímajú kľúčové rozhodnutia, uvedomili výhody tohto kontraktu, ako aj nevyhnutné následky, ak dohoda stroskotá, " uviedol šéf U. S. Steel David Burritt.
Dodal, že bez dohody s Nippon Steel americká spoločnosť do značnej miery zredukuje počet svojich závodov, čo ohrozí tisícky pracovných miest a negatívne sa odrazí na živote mnohých komunít v lokalitách, kde má oceliarsky gigant svoje závody. Navyše upozornil, že krach dohody vyvolá "vážne otázky o zotrvaní centrály spoločnosti v Pittsburghu". Z tábora Harrisovej ani Trumpa na otázky agentúry Reuters zatiaľ nikto nereagoval.
Navyše, minulý týždeň Japonci oznámili plán investícií do niektorých závodov U. S. Steel v celkovej hodnote vyše 2,7 miliardy USD. Vedenie U. S. Steel upozornilo, že ak dohoda padne, ani tieto finančné plány sa neuskutočnia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári