Košická mestská polícia v auguste zasahovala aj v dvoch prípadoch odobratia detí ľuďom bez domova priamo na ulici. Nešlo pritom o ojedinelé prípady, na východe sa do niektorej z foriem náhradnej starostlivosti dostane ročne približne tisíc detí.
„Odobratie detí je následkom chudoby a toho, že sa nepracuje s rodinami. Keď sme museli z neziskovky nedávno prepustiť 20 odborných pracovníkov, znamená to, že bez starostlivosti ostalo asi 500 rodín, keďže každý pracovník mal na seba naviazaných tak 20 až 25 rodín. Venujeme sa už len najakútnejším prípadom. Práve dokončujeme šesť garsónok od mesta pre tieto rodiny. Ale na magistráte je v poradovníku asi 1 300 žiadateľov,“ hovorí RADOSLAV DRÁB z Úsmevu ako dar.
V rozhovore pre Korzár prezradil, prečo je detský domov cesta do pekla pre budúcnosť dieťaťa aj to, čo môžu urobiť susedia a známi pre hociktorú rodinu v núdzi.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo to majú muži samoživitelia niekedy ťažšie,
- či je alkoholizmus rodiča príčinou odobratia detí,
- ako rýchlo môže byť dieťa vyňaté z rodiny,
- či sú časté prípady návratu detí z detských domovov do rodín,
- aká metóda zachráni dieťa pred detským domovom vo väčšine prípadov.
V auguste boli medializované dva prípady odobratia detí rodičom, priamo z ulice. Jedno z nich bolo značne zanedbané a špinavé v kríkoch s opitým otcom, pričom matka bola vo väzení...
Nejde o to, že sa dieťa našlo v kríkoch. V kríkoch žije veľmi veľa detí, veď sa choďte pozrieť do Bystrian, Mašličkova alebo Keceroviec do osady. Tam žijú holé, hladné, smädné a bosé deti len tak, kde príde. A tieto sociálka nezoberie. Zoberie dieťa z Košíc, ktoré našli v kríkoch, lebo tu to vidieť. Keby chceli odňať odrazu všetky holé a bosé deti z osád, tak nám kapacita detských domovov nebude stačiť. Už teraz sú domovy preplnené na 102 percent.

Možno nešlo primárne o tie kríky, ale o stav, v akom bol otec.
Alkohol ani nie je najčastejšou príčinou vyňatia dieťaťa z rodiny. V 56 percentách prípadov je to strata bývania, čomu predchádzala strata práce, rozchod partnerov alebo veľmi vážna choroba v rodine. Závislosti sú len sekundárne.
Američania napríklad bežne pracujú aj so závislými rodičmi, u nás si povieme, že – och, závislí, to nie. Ale koľko rodín je takých, kde majú rodičia problém s alkoholom? Pričom nie sú na ulici, žijú vo svojom byte. To, že niekto pije, neznamená, že by nemohol zvládnuť postarať sa o svoje deti. Na Slovensku sa ročne na každého občana vypije 48 litrov tvrdého alkoholu. Kto ho za mňa vypije, keď ja nepijem? A do toho sa rátajú všetci občania od narodenia.

Čo navrhujete, ako pomôcť rodinám v takejto existenčnej núdzi?
Povedzme si konkrétny príklad. Na stránke ministerstva práce sa dočítate, že starostlivosť o jedno dieťa v detskom domove nás všetkých daňových poplatníkov stojí viac ako 21-tisíc eur ročne. A teraz si vezmite príklad, že vyjmeme v Košiciach od matky súrodeneckú skupinu piatich detí, čo je ročne stotisíc eur. Keď budú v detskom domove desať rokov, bude to túto krajinu stáť milión eur.
Keby tej matke s piatimi deťmi štát prenajal byt za 500 eur mesačne, ročne by to stálo len 6-tisíc eur, a nie stotisíc ako v detskom domove. Keby sme k nej pridelili sociálneho pracovníka na sprevádzanie, aby jej pomohol zaradiť sa do pracovného života, tak cena práce toho sociálneho pracovníka by bola možno 15-tisíc ročne. Čo je dokopy 21-tisíc a nie stotisíc. A deti by boli doma s mamou a mama by sa pozbierala.
V krajine máme systémový problém. Túto vec už pochopili Maďari aj Chorváti. Detský domov je najdrahšia a najmenej efektívna forma starostlivosti o deti. Ja sám som vyrastal v detskom domove. Pracujú tam často aj ľudia, ktorí o to nemajú záujem a majú rôzne, až čudné sklony. Cesta ústavnej starostlivosti je cesta do pekla pre štátny rozpočet aj pre budúcnosť tých detí.
My len čakáme, kedy ktorá vláda naberie odvahu a zmení tento systém. A príde nový, lacnejší, efektívnejší systém.

Neobávate sa, že by tento systém niektorí ľudia aj zneužívali? Napríklad, že by sa nesnažili platiť za bývanie – veď štát mi dá byt...
Na to je tam sprevádzajúca osoba, aby pomohla človeku aj s hľadaním práce a vybavovaním ostatných vecí. Tí ľudia to z našich skúseností nezneužívajú. Teraz dávame dokopy šesť mestských bytov, kam pôjdu rodičia, ktorí buď majú odňaté deti, alebo im to hrozí. V niektorých prípadoch sa vďaka týmto bytom aj deti vrátia domov k rodičom. Tí rodičia urobia všetko pre to, aby boli opäť so svojimi deťmi. Ale samozrejme, sú aj takí ľudia, s ktorými sa nedá pohnúť, tam sa nič nedá robiť, tým nepomáhame.
V situácii, keď je rodič naozaj pod vplyvom niečoho a už dlhodobo sa o dieťa nestará, nebude o dieťa lepšie postarané v detskom domove?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári