KOŠICE. Problém s premnoženými potkanmi v košických uliciach sa dostal na pôdu mestského zastupiteľstva.
Poslanec a starosta Sídliska KVP Ladislav Lörinc (Košický klub) požiadal primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) o väčší rozsah a intenzitu deratizácie. Tá by sa podľa jeho návrhu mala uskutočniť v októbri – novembri minimálne dvakrát s odstupom 14 dní.
„Myslím, že viacerí sa zhodneme, že situácia v meste je vážna a vyžaduje si aktívne riešenie (aj z našej strany), aby nedošlo k ohrozeniu zdravia občanov,“ tvrdil Lörinc v predloženom návrhu.
Zároveň požiadal o navýšenie peňazí v mestskom rozpočte na deratizáciu.
Polaček povedal, že sa aktualizuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o čistote a o verejnom poriadku, pričom nové znenie sa viaže práve na premnožené potkany.

Cielené hubenie škodcov
Do už existujúceho predpisu sa doplnila povinnosť, aby každý, kto vlastní nehnuteľnosti, neposkytoval úkryt živočíšnym škodcom, najmä potkanom.
„Za týmto účelom je povinný udržiavať nehnuteľnosti vo svojom vlastníctve tak, aby v dôsledku znečistenia neposkytovali živočíšnym škodcom úkryt, možnosť zahniezdenia sa, obživu a množenie sa. Pri zistení výskytu živočíšnych škodcov je vlastník nehnuteľnosti povinný zabezpečiť vykonanie cieleného hubenia živočíšnych škodcov (deratizácie),“ píše sa v doplnku VZN.
Jeho nové znenie by malo byť účinné od 1. novembra 2024. Pripomienkovať ho možno do 20. septembra.

Polaček: Zaužívané postupy neúčinkujú
Primátor priznal, že situácia v meste je nepriaznivá. Vravel, že nie je podstatné, kde je krmivo pre potkany, ale to, kde majú noru. „Prečo nám potkany vyliezajú z dier? Prečo máme s nimi problém? Konzultovali sme to nielen so slovenskými odborníkmi.“
Pokračoval, že všetci, ktorí v meste niečo vlastnia, si neplnia úlohy spojené s celoplošnou deratizáciou. Túto povinnosť majú podľa neho nielen mesto, Správa mestskej zelene či mestské školy, ale aj podnikatelia, majitelia pozemkov a súkromné organizácie.

„Ak na nory nasadíme prípravky, potkany sa sťahujú na miesta, kde deratizácia nie je. Naším slabým miestom je, že nemáme nástroj na to, aby sme prinútili všetkých, keď nariadime deratizáciu, aby ju aj vykonali.“
Polaček pokračoval, že najideálnejšie by bolo vynútiť si od celej komunity, aby bola deratizácia úspešná a celoplošná.
„Aké právne nástroje vymyslíme, aby nielen naše vlastné organizácie, ale aj ďalšie vykonali deratizáciu? Ako nastavíme kontrolu tam, kde majetkové vlastníctvo nemáme? Obdobie klimatickej zmeny nám nepraje a zaužívané postupy nie sú účinné.“
Lörinc sa chce zamerať na prítomnosť
Lörinc vravel, že zmena VZN je budúcnosť. „Je fajn, že to chceme riešiť, ale problém už máme tu, už nastal.“ Podotkol, že v mestskej časti KVP, kde starostuje, urobili celkovo 58 lokálnych deratizácií.
„Jediný problém je, a to vám povie každý odborník, že nekupujeme dostatok jedu, aby sme s ním poslali ľudí, aby vykonali mimoriadnu deratizáciu.“
Poslanec a starosta mestskej časti Dargovských hrdinov Dominik Babušík (Košický klub) sa Polačeka pýtal, kedy bude vykonaná jesenná deratizácia. „Aj v našej mestskej časti ideme vyčleniť ďalšie financie na deratizáciu. Potrebujem vedieť termín, aby sme deratizáciu nevykonali v rovnakom čase a aby boli medzi nimi rozostupy.“

Polaček doplnil, že ďalšia deratizácia sa uskutoční novým spôsobom. „Nie v jeden deň všetci, ale od jadra mesta v nejakých kružniciach postupne v časových intervaloch budeme potkany vyháňať z mesta. Na novom postupe pracujeme v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.“
Premnoženie hlodavcov začali mestské časti hlásiť počas leta. Medzi nimi boli Staré Mesto, mestská časť Západ či sídlisko Nad jazerom. Stav s premnoženými hlodavcami hodnotili ako extrémny. Postupne preto začali vykonávať deratizácie.
Odborník hovorí o masakri
Zvyčajne sa deratizovalo dvakrát ročne. Polovicu deratizácií v Košiciach má na starosti spoločnosť Asanarates. Jej konateľ Daniel Leysek má s nimi takmer 50-ročné skúsenosti.
V nedávnom rozhovore pre Korzár potvrdil, že potkanov v uliciach je tento rok podstatne viac, ako po minulé obdobia.
„Ale to, čo sa deje tento rok, je masaker. Na podnet starostky mestskej časti Nad jazerom sme deratizovali sídlisko a po siedmich dňoch deratizácie sme v ďalšom týždni nazbierali 170 kilogramov hlodavcov, čo je asi 500 kusov. Len z tejto mestskej časti.“
Vravel tiež, že mnoho kontajnerovísk v meste tento rok nebolo deratizovaných ani raz, pritom po minulé roky boli stále.

„Nie sú ani prikryté, sú len zamrežované, ale pre potkany nie sú mreže žiadnou prekážkou. Potkan vie, kde má hľadať potravu. Vie vyskočiť do výšky jedného metra, aj viac. Keby potkany nemali dosť potravy, požrali by najslabších jedincov spomedzi seba. Ale to nepotrebujú, lebo ľudia dnes vyhadzujú vrecia s odpadmi aj mimo kontajnerov.“
Igelitové vrece pre potkana nie je podľa Leyseka žiadnou prekážkou, prehryzie ho za chvíľu. „Potkany musia veľa hrýzť a dobre cítia aj hnedé kontajnery s bioodpadom. Ďalší problém je, že vyberači chodia po kontajneroch a vyhadzujú odtiaľ veci kade-tade. Je to kombinácia toho všetkého.“
Samička potkana je rozmnožovania schopná každý tretí mesiac, vrhá v priemere 8 – 10 mláďat, niektorá až dvadsať. Čiže má vrh štyrikrát za rok. Z jedného páru potkanov môže byť za rok 800 až 1 200 kusov. Hlodavce pritom prenášajú 30, niekde sa uvádza až 60 infekčných ochorení.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári