KOŠICE. Menej áut a viac bezpečia pre deti. V Košiciach by mala vzniknúť prvá školská ulica. Dáta pre pilotný projekt chcú aktivisti spolu s mestom získať v utorok pred ZŠ Tomášikova v rámci Európskeho týždňa mobility.
Budú tam mapovať názory a potreby rodičov, detí, pedagógov, ale aj rezidentov. Dáta posunú projektantovi, ktorý dizajnoval školské ulice v Bratislave.

Za myšlienkou prvej školskej ulice je iniciatíva Čas spomaliť, ktorá stojí aj za dopravným projektom na nebezpečnej križovatke na Gorkého ulici pri Jumbo centre.
Vlani sa tam stala tragická nehoda, pri ktorej prišli o život dve chodkyne a vodič škodovky, ktorý haváriu nespôsobil.

Deti ako najzraniteľnejšie
Systémové zmeny chce iniciatíva aj v okolí škôl. Školská ulica je ulica, kde je dopravný režim upravený tak, aby bola bezpečná pre pohyb detí, a to najmä v rannom čase, počas ich príchodu do školy.
Pri tvorbe školských ulíc môže ísť o rôzne opatrenia, ako napríklad obmedzenia rýchlosti na 30 km/h alebo znižovanie počtu parkovacích miest v okolí škôl.
Možnosťou je aj vytvorenie tzv. „drop off zón“ pred školami, teda miest určených len na rýchle vystúpenie a vyzdvihnutie detí, ako náhrady za odstránené parkovacie miesta.
„Projekt Čas spomaliť pri Jumbo centre odštartoval malú revolúciu v mobilite v Košiciach. Iniciatíva Čas spomaliť preto pokračuje v práci pri školách. Bez súčinnosti s mestom Košice však nie je možné zmeny, ktoré propagujeme, realizovať, preto sme radi, že mesto Košice má záujem zvyšovať bezpečnosť detí, ale aj ich rodičov, učiteľstva a rezidentov v okolí škôl,“ uviedla Ivana Mészáros Skoumalová z iniciatívy Čas spomaliť.
Motivujú k alternatívnej doprave
Cieľom je podľa nej bezpečnejšia a zdravšia ulica pre deti, zníženie počtu ľudí, ktorí dochádzajú priamo ku škole autom, a motivovanie rodičov, aby s deťmi radšej volili udržateľné formy mobility, ak je to možné.
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) hovorí, že sú otvorení riešeniu bezpečnostnej situácie na školách. „Vítame všetky organizácie a ich projekty, ktoré, po súhlase rady škôl, prispejú k ochrane detí. Vidíme skvelé príklady zo zahraničia, kde podobné opatrenia fungujú.”
Kolízne situácie
Na nebezpečné situácie, ktoré deti zažívajú pri ceste do a zo školy, začala upozorňovať Tamara Tóthová Markovičová, ktorá je tiež členkou Čas spomaliť. Hovorí, že netušila, aké náročné je presadiť jednoduchú požiadavku - uprednostniť bezpečnosť detí pred plynulosťou automobilovej dopravy.
„V roku 2020 nastúpil najstarší syn na ZŠ Tomášikova, ktorú máme v trojminútovej pešej dostupnosti. Napriek blízkosti školy sme museli syna do školy sprevádzať, pretože na našej trase ku škole je potrebné doslova zdolať dva priechody pre chodcov. V oboch prípadoch nielen my denne zažívame nebezpečné situácie pri strete s autami. Málokto dáva chodcom prednosť na priechode. Cez priechod na Národnej triede, kde je svetelná signalizácia, autá prechádzajú počas zelenej pre chodcov vo vysokej rýchlosti.“
Pred školou je obojsmerná premávka obmedzená parkujúcimi autami, ktoré nemajú vyznačené parkovacie miesta.
V rannej hustej doprave pred budovou školy vodiči podľa Tóthovej Markovičovej ohrozujú deti nebezpečným manévrovaním, jazdou po chodníku, vysokou rýchlosťou, otáčaním sa na priechode pre chodcov pred vchodom do školy, cúvaním na chodník, kde stoja deti, a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári