Štvrtý Národný pochod za život sa uskutoční už tento víkend. Do metropoly východu sa vracia po 11 rokoch. Organizátori očakávajú desaťtisíce účastníkov z celého Slovenska. Pod mottom „Láska je pro-life" sa program začne už v sobotu 21. septembra popoludní. V nedeľu dopoludnia bude katolícke omše v košických kostoloch slúžiť celkovo 17 slovenských biskupov. Hlavný program sa začne v nedeľu o 13.30 hodine na Hlavnej ulici pri soche Immaculata príhovormi, koncertom a svedectvami. Po hodine sa začne samotný pochod ulicami mesta.
PATRIK DANIŠKA, hovorca Národného pochodu za život a zakladateľ a predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku (HFI) pre Korzár prezradil, či si myslí, že sa im podarí presadiť zrušenie potratového zákona a či pochod vníma ako protipól dúhovému pochodu.
„Nie som si istý, či peniazmi dokážeme nejak výraznejšie zdvihnúť pôrodnosť, drvivá väčšina ľudí nemá deti kvôli peniazom. Ak by sme však chceli zdvihnúť pôrodnosť, je predovšetkým potrebné zmeniť kultúru našej spoločnosti. To znamená, aby bolo normálne sobášiť sa skôr, aby bolo normálne mať viac detí, aby bolo normálne nerozvádzať sa a podobne,“ hovorí Daniška.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo považujú tému potratov za momentálne najaktuálnejšiu,
- kde môžu nečakane tehotné získať pomoc,
- ako ochrániť starších a chorých, aby neboli vytláčaní na okraj,
- kde budú dopravné obmedzenia kvôli slávnostným omšiam v nedeľu,
- prečo je trend mať menej detí.
Hlavnou témou pochodu za život je zrušenie potratového zákona. Je podľa vás šanca, že sa vám to podarí dosiahnuť, keďže tieto snahy na Slovensku zatiaľ nikdy nemali u poslancov väčšinovú podporu?
Naším hlavným cieľom je dosiahnuť ochranu života úplne každého človeka, pretože všetci sme si rovní. Áno, teraz je tou najaktuálnejšou témou práve ochrana nenarodených detí, preto žiadame zrušenie nespravodlivého potratového zákona a tiež pomoc tehotným matkám a rodinám v núdzi.
Niektoré zmeny sa iste dajú dosiahnuť už teraz, videli sme to aj pri nedávnych návrhoch v parlamente, na schválenie ktorých chýbal len jeden hlas.
Čo sa týka úplného zrovnoprávnenia nenarodených detí, veríme, že k tomu príde, podobne ako sa v minulosti podarilo zrušiť otroctvo alebo diskrimináciu z dôvodu etnicity, vierovyznania a podobne. Uvedomujeme si, že je to na dlhšie.

Prečo je teraz najaktuálnejšou témou práve ochrana nenarodených detí? Spoločnosťou hýbu skôr témy, ako nová vláda postupuje voči médiám, kultúrnym inštitúciám či zmena Trestného zákona...
Naše zhromaždenie je zamerané na ochranu života, preto sa vyjadrujeme hlavne k tejto téme. Iste, sú aj iné dôležité spoločenské témy, nie sme proti tomu, aby sa o nich diskutovalo. No v istom zmysle je téma ochrany života tou najzásadnejšou, pretože ak by sme nežili, všetky ostatné práva sú nám už nanič. Aj preto je dôležité, aby táto téma nezanikla popri iných aktuálnych témach.

Budete považovať pochod za život za úspešný, aj keď sa vám nepodarí presadiť zrušenie potratového zákona?
Sme presvedčení, že raz sa to podarí. Za úspech pochodu považujeme to, že túto tému otvára a scitlivuje spoločnosť na práva nenarodených detí. Aj to, že vytvára priestor pre drobnejšie zmeny. Aj toto sú kroky dobrým smerom, aby sme raz chránili nenarodené deti úplne.
Je vašou snahou úplne zakázať možnosť interrupcie, alebo ju povoliť iba v prípadne znásilnenia alebo v prípade, ak ohrozuje život matky?
Ohrozenie života matky je veľmi špecifická situácia, lebo dieťa sa nachádza priamo v tele matky. Ak matka potrebuje liečbu potrebnú pre ochranu jej života, takáto liečba je prípustná, hoci vieme, že môže spôsobiť smrť dieťaťa. Cieľom tu však nie je smrť dieťaťa, ale záchrana života matky.
Čo sa týka znásilnenia, je skupina matiek, ktoré počali po znásilnení a dieťa porodili, mnohé sa oň aj starajú. Tieto matky kritizujú, že sa znásilnenie používa ako argument pre legalizáciu potratov. Násilie zo strany otca by nemalo znamenať rozsudok smrti pre dieťa.
Verím, že keď sa spoločnosť postupne stotožní s myšlienkou, že nenarodené dieťa je plnohodnotný človek, potrat sa nebude považovať za riešenie ani v takýchto ťažkých situáciách. Je však pravda, že v krajinách, kde prijali legislatívu chrániacu život, sa dáva výnimka pre prípady znásilnenia, najbližšia takáto krajina je Poľsko. Legislatíva by mala zohľadňovať aj schopnosť spoločnosti prijať nejaké pravidlo. To sa časom môže vyvíjať.

V krajinách, kde platia prísne protipotratové zákony, hrozí žene, ktorá podstúpila umelé prerušenie tehotenstva, aj väzenie. Je to podľa vás adekvátny trest pre ženu, ktorá sa z rôznych existenčných príčin rozhodla pre interrupciu?
U nás a v okolitých krajinách, vrátane Poľska, matka nie je za potrat trestne zodpovedná. Podobne ako netrestáme napríklad samovrahov, hoci pomoc pri samovražde je trestný čin. Je v tom podobná logika, lebo nie je naším cieľom trestať obete. A matka je druhou obeťou potratu.
Respektíve aké sankcie by ste navrhovali pre ženu, ktorá podstúpi interrupciu v prípade, ak by platil vami navrhovaný protipotratový zákon?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári